Tip redakcii
 

Alhohol ničí slovenské rodiny: Ako sa s ním dá bojovať?

Dáte si každý večer pohárik vína? Pozor, ste na najlepšej ceste k závislosti!

25. januára 2014, 08:00
Dáte si každý večer pohárik vína? Pozor, ste na najlepšej ceste k závislosti!

Dáte si každý večer pohárik vína? Pozor, ste na najlepšej ceste k závislosti!

Autor: Profimedia.sk

Radí Dana Šedivá, psychiatrička a sexuologička, primárka Psychiatrického oddelenia, Fakultná nemocnica, Trnava

Neexistuje objektívny prieskum, ktorý by odhalil skutočný počet rodín, v ktorých niekto nadmerne pije alkohol. Podľa odborníkov je to preto, že väčšina Slovákov si tento problém dlho neprizná. Najbližšie okolie väčšinou ospravedlňuje pijúceho, toleruje zmeny jeho správania, roky znáša násilie a pomoc vyhľadá až vtedy, keď je už rodina rozvrátená, alkoholikove zdravotné aj duševné problémy nezvratné a všetci sú psychicky natrvalo poznačení správaním alkoholika otca, večne opitej mamy či pijúceho potomka.

Naša spoločnosť pitie toleruje a dokonca podporuje. Radostné aj smutné udalosti sa automaticky zapíjajú pohárom vína či destilátu. No aj pracovné či rodinné problémy sa dobre utápajú v alkohole. Najčastejšie si pripíjate s rodinou a priateľmi. „Ten, kto nepije, je v slovenskej spoločnosti považovaný za čudného,“ konštatuje psychiatrička.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za rizikové považuje pitie viac ako 20 gramov alkoholu denne pre ženy, čo je pol litra piva alebo dve deci vína či jedno poldeci. Pre mužov je hranica rizika vzniku závislosti 40 gramov alkoholu denne, teda dva pollitre piva alebo štyri deci vína, prípadne dve poldeci.

Na zdravie?

Pitie alkoholu vyzerá spočiatku neškodne, veď kto by už mohol niečo namietať proti veselej nálade, výrečnosti a zvýšenej sebaistote, ktorú navodil pohárik? To je však už prvé štádium „kariéry“ alkoholika. Alkohol síce spočiatku príjemne utlmí a uvoľní psychiku, no zároveň je návykový. Riziková je pritom najmä pravidelnosť pitia a postupné zvyšovanie vypitého objemu alkoholu či prechod od vína k destilátom.

Postupne sa však zvyšuje množstvo vypitého alkoholu a zhoršuje sebakritickosť alkoholika, oslabujú sa jeho zábrany, znižujú sa rozumové schopnosti, narastá agresivita. „V počiatkoch má pitie spoločenský charakter, neskôr vzniká potreba vyhľadávať alkohol častejšie a pitie sa stáva nutnosťou. V rozhodujúcej fáze pijan stráca kontrolu nad požívaním alkoholu a vytvára si zložitý systém zdôvodnení, prečo v pití pokračuje. V konečných fázach je v centre jeho záujmu už iba alkohol, mení sa jeho osobnosť, pitiu podriaďuje seba, zamestnanie aj rodinu,“ opisuje odborníčka.

Nezisková organizácia Liga za duševné zdravie prezentovala výsledky výskumu, v ktorom 59 percent opýtaných odhadlo, že pijú menej ako ostatní. V rovnakom prieskume 46 percent mužov a 15 percent žien priznalo, že pijú často. Narastá počet žien, ktoré spĺňajú kritériá závislosti od alkoholu. Pijú doma, lebo vedia, že spoločnosť netoleruje opitú ženu.

Varovné príznaky

  • pitie osamote, prechod z iných druhov alkoholu na destiláty, pitie aj ráno a doobeda, znížený pracovný výkon, výkyvy nálady, konfliktné správanie, nezdravé sfarbenie kože, poruchy koordinácie pohybu, popieranie týchto problémov
  • Nadmernému pitiu sú najviac vystavení mladí ľudia, nezamestnaní a osamelí, viac muži ako ženy.

Foto: Profimedia.sk

Aby vás nepostihla závislosť

Život je plný rôznych problémov, niektoré dokážete zvládnuť, no iné vám narobia starosti, s ktorými si neviete rady a ich vyriešenie je v nedohľadne. Naliať si pohárik na uvoľnenie je síce lákavo jednoduché, ale to vašu situáciu nezmení. „Ak vám problémy prerastajú cez hlavu, podeľte sa o ne s odborníkom, so psychológom či s psychiatrom. Riešte ich priebežne, neprepínajte svoje sily. Neopúšťajte sa a nesiahajte po alkohole, aby sa vám uľavilo. Takáto ‚samoliečba‘ alkoholom je cestou do pekla,“ odkazuje Dana Šedivá.

Ničí celé telo

Nadmerné a pravidelné pitie alkoholu zapríčiňuje podľa odborníkov vyše dvesto typov ochorení vrátanie niektorých druhov rakoviny a zapríčiňuje každé siedme úmrtie u mužov a každé trináste úmrtie u žien v produktívnom veku.

Podobne ako sa podpisuje pod zmeny psychiky pijana, škodí aj jeho organizmu. Zasahuje takmer všetky orgány, po vypití sa totiž alkohol krvou dostáva do celého tela. Najviac zasahuje mozog a nervové tkanivá, čo sa prejavuje poklesom psychickej vitality, epilepsiou, demenciou, bolesťami hlavy, ale aj mravčením a tŕpnutím končatín až ochrnutím. Poškodzuje tiež srdcovo-cievny systém, čo signalizuje dušnosť, búšenie srdca a jeho nedostatočná činnosť. Zasiahnutý je aj tráviaci systém, najčastejšími ochoreniami sú zápal pažeráka, zápal podžalúdkovej žľazy, zápal hrubého čreva, zápal žalúdka, zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny, vznik žalúdočných vredov, tvrdnutie pečene či zhubné nádory ústnej dutiny. Zneužívanie alkoholických nápojov priamo spôsobuje aj impotenciu a neplodnosť.

Poškodenie zdravia sa u pijúceho však prejaví až po rokoch chronického pitia. Preto dlho chýbajú príznaky, nemá ho čo varovať. Potom je už však neskoro, často ani abstinencia nezvráti poškodenie organizmu a radikálne sa skráti život alkoholika.

Ako pomôcť alkoholikovi?

  • Nepreberajte na svoje plecia vinu za jeho ochorenie.
  • Keď má „svetlejšiu chvíľku“ a kaja sa, žiadajte ho, aby vyhľadal odbornú pomoc u psychiatra. Alkoholizmus je duševná choroba, s ktorou si sám neporadí.
  • Nemá význam kryť jeho správanie, čím dlhšie otáľate s vyhľadaním odborníka, tým dlhší a náročnejší je proces liečby.
  • Úzko spolupracujte s ošetrujúcim lekárom chorého.
  • Po návrate z liečby vytvorte doma bezpečné prostredie pre abstinenciu, teda neskladujte žiadny alkohol.
  • Dbajte aj na zmenu životného štýlu a aktívnejší prístup k životu.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?