Tip redakcii
 

Bábätko v posteli: Čo hovoria odborníci, keď dieťa nespí vo vlastnej postieľke?

Potrebuje bábätko vlastnú postieľku? Podľa odborníkov vám obom k dobrému spánku pomôže nocovanie v jednej posteli.

06. marca 2013, 13:00
Malo by mať bábätko vlastnú postieľku?

Malo by mať bábätko vlastnú postieľku?

Autor: profimedia.sk

Držíte sa pravidla, či skôr povery, nekupovať bábätku veci dopredu? Sú predmety, ktoré naozaj nebudete, aspoň spočiatku, potrebovať. Patrí k nim aj detská postieľka. Nielenže ušetríte miesto v byte, ale poskytnete vášmu drobčekovi aj ten najlepší štart do života. Od prvých minút života totiž váš poklad v skutočnosti nemá žiadne nároky na vlastný priestor, len na vašu stálu prítomnosť – naozaj stálu, noc nie je žiadnou výnimkou. A dokonca sa viac vyspíte aj vy!

Vzájomne príjemné

Povinnosť odkladať na noc novorodenca do vlastnej postieľky, či dokonca vlastnej izby s predstavou, že ho takto naučíte samostatnosti od malička, vznikla v časoch niekdajšej trochu „chladnokrvnej“ výchovy, ktorá niektorých z nás drží dodnes. So skutočnými potrebami, zdravým vývinom a s blahom bábätka však nemá nič spoločné. Navyše, neustále vstávanie a kolobeh plač – dojčenie – postieľka – plač – dojčenie – postieľka je proti prírode a vyčerpávajúci aj pre nás.

„Väčšina žien má po narodení svojho dieťatka potrebu mať ho pri sebe čo najbližšie a ak je to možné, tak väčšinu času. Pre vás i pre dieťatko je tento fyzický kontakt príjemný a potrebný na vytvorenie blízkeho vzťahu. Pocit emocionálnej väzby, ktorý sa takto vytvorí, pomáha neskôr prekonať bolesť i únavu vám a dieťatku dodáva pocit istoty a bezpečia,“ hovorí klinická psychologička Mgr. Miriam Pšenáková. Vďaka tomu sa teda budete k drobcovi budiť oveľa ochotnejšie a bude tiež pre vás oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie uspokojiť jeho potrebu dojčenia.

Pokojnejšie bábätko

Zdá sa vám, že by predsa len bolo pre drobca lepšie vlastné miestečko? Alebo sa bojíte, že vaša prítomnosť a vôňa mliečka ho bude neustále preberať zo spánku? „Je to individuálne. Niektoré mamy sa pohodlnejšie vyspia, keď vedia, že dieťatko je bezpečne vo svojej postieľke, ktorá môže byť hneď vedľa rodičovskej. Iné mamičky môžu preferovať jednoduchšie kŕmenie a zaspávanie bábätka a obávajú sa, že presúvanie do vlastnej postieľky by ho mohlo zobudiť. Treba sa však pripraviť, že dieťa, ktoré spí s rodičmi, naozaj nemá spánok taký hlboký, čo môže mať za následok častejšie budenie a dojčenie,“ myslí si psychologička.

Bábätko uložené vo vašej posteli teda znamená riziko jeho častejšieho budenia, ako keby bolo vo vlastnej postieľke. No na druhej strane, vaša námaha spojená so vstávaním a s nakŕmením bude neporovnateľne menšia a môže sa odohrať v polospánku. Podľa psychologičky vás prebudenie drobca, ak je vedľa vás, znervózňuje či zaťažuje oveľa menej.

Po pôrode ste totiž pod vplyvom hormónov pripravená spať menej. A okrem toho, ak drobčeka fyzicky aj emocionálne nasýtite, je menej pravdepodobné, že z neho vyrastie krikľúň. „Deti, ktoré majú dostatok jedla, sú zvyčajne pokojnejšie a nevynucujú si častejšie dojčenie, lebo sa neobávajú straty jedla. Naopak, náročnejšie bývajú deti, ktoré zažili odlúčenie od matky,“ hovorí Mgr. Pšenáková.

Nepriľahnem ho?

Štandardne sa spoločný spánok s bábätkom v rodičovskej posteli neodporúča, aby sme ho náhodou nepriľahli. Nemusíte sa však obávať, vaše rodičovské inštinkty vám to nedovolia – navyše v jeho prítomnosti budete permanentne v akomsi polospánkovom strehu, ktorý vám dovolí oddýchnuť si a načerpať sily, a na druhej strane byť bábu permanentne poruke.

„Ak dodržíte zásady bezpečnosti, teda že dieťatko má dostatočný priestor na posteli, nehrozí mu z nej pád, ani jeden rodič nie je pod vplyvom liekov, alkoholu či omamných látok, je spoločné spanie skôr vhodné a prínosné,“ odporúča psychologička. „Dokonca, podľa niektorých odborníkov sa tým znižuje riziko náhleho úmrtia novorodencov,“ dodáva Mgr. Pšenáková.

Do vlastnej do dvoch rokov

A možno sa obávate, že si na spoločnú posteľ drobec zvykne príliš a zo spálne ho budete musieť vyháňať až do dospelosti. Stačí však, ak vystihnete správny čas jeho túžby po osamostatnení. „Deťom by v princípe neublížilo, aj keby spávali s rodičmi až do nástupu do školy. Zrejme by tým však veľmi utrpel intímny život rodičov. Preto odporúčaný vek na osamostatňovanie je dva roky, “ vraví psychologička.

Zásady bezpečného spoločného spania

  • šírka postele minimálne 180 centimetrov
  • dieťatko nedávajte na kraj, mohlo by spadnúť, ideálne je, aby bolo medzi vami a stenou
  • neukladajte ho medzi seba a partnera, čím menej lakťov a kolien pokope, tým menšie riziko pre dieťatko
  • zo svojej strany postele odstráňte vankúše, vyhnete sa riziku udusenia
  • ideálne by bolo bábätko zavinúť do zavinovačky, tým mu znemožníte nebezpečnejší pohyb po posteli a navyše posilníte jeho spánok
  • ak máte užšiu posteľ alebo túžite viac sa natiahnuť, z detskej postieľky odstráňte bočnicu a prisuňte ju k manželskej posteli, vytvoríte tak naozaj rodinné letisko

Autor: MAMINA/ Dáša Balogová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Bábätko v posteli: Čo hovoria odborníci, keď dieťa nespí vo vlastnej postieľke?
MAMINA/ Dáša Balogová