Tip redakcii
 

Byť single je in: Ste sama sebe pánom

V Amerike začínajú byť single ženy „in“ . Hrozí podobný trend aj u nás?

04. júna 2013, 09:00
Ženy sú single, lebo to tak chcú

Ženy sú single, lebo to tak chcú

Autor: profimedia.sk

Muži, čo sa nechcú viazať, tu boli odjakživa. V Spojených štátoch však pribúda čoraz viac dievčat a žien, čo uvažujú rovnako. Stretávajú sa s niekoľkými mužmi naraz, praktizujú lásky na jednu noc, veď keď môžu nosiť „single“ status ako čestný odznak chlapi, prečo by nemohli aj ony? Chantall má 23, je sexi a muži na ňu letia ako osy na med. Napriek tomu nikdy, naozaj nikdy nemala priateľa. Nezväzujú ju žiadne náboženské predsudky, nie je hanblivá. Je zdravá a nie je lesbička. Jej rodičov aj po tridsiatich rokov manželstva spája láska.

Chantall je šťastná. Je single, lebo chce... Keď jej spolužiačky a kamarátky prežívali prvé stredoškolské lásky, ona šprtala na testy, aby sa dostala na prestížnu univerzitu. V lete bude promovaná. Zatiaľ, čo jej rovesníčky sa v duchu modlia, aby ich priateľ po promócii požiadal o ruku, Chantall má iné plány – najskôr doktorát a potom kariéra v lekárskom výskume. Vzťahy podľa nej len zbytočne rozptyľujú a vyrušujú. Možno niekedy po tridsiatke, keď zatúži po deťoch.

Občas aj milujem, ale neviažem sa

„Len si nemyslite, že žijem v celibáte a iba sa bifľujem,“ prezrádza Chantall. „Užívam si rovnako ako všetky moje rovesníčky, iba sa na nikoho konkrétneho neviažem. Lebo to nechcem.“ Šokujúce? Z úst 23-ročného dievčaťa možno. Nelogické? Nie. „Moje kamarátky sa začali párovať už od pätnástky. A scenár sa dokola opakoval. Najskôr chodili ako v oblakoch a potom každá z nich začala čosi riešiť. Ten fajčil príliš veľa trávy, ten flirtoval s inými, ďalší chcel sex príliš skoro, s tým stál za figu, iný nemal jasno vo svojej budúcnosti. Potom prišiel rozchod a slzy. Niektoré pre vzťahové krízy flákali školu, jedna dobrá kamoška kvôli frajerovi odmietla skvelú príležitosť študovať na parížskej Sorbonne, pár otehotnelo a vysokú nedokončili vôbec. Tak na čo je to dobré?“ filozofuje.

Šanca, že ostanete so svojou stredoškolskou láskou, sa podľa nej rovná takmer nule. „Tak, prečo sa už ako tínedžerka zbytočne trápiť, či vzťah vydrží? Ja som sa rozhodla, že namiesto chalanov sa sústredím na školu a potom na kariéru. Ale chcem sa aj baviť, spoznávať svet a nových ľudí, jednoducho si užívať. Keby som dokola riešila priateľov, nesústredím sa na dôležité ciele ani sa nebudem slobodne baviť,“ pokračuje Chantall, ktorá vraj nikdy nebola zaľúbená. Nie žeby bola citovo chladná, iba si samu seba nepredstavuje v bielych šatách už na druhom rande. Život predsa nestojí a nepadá na partnerských vzťahoch.

Šťastne rozvedená...

Wendy má o pár rokov viac. Budúci rok oslávi štyridsiatku. Na rozdiel od Chantall priateľov mala. Aj manžela a ostali jej po ňom dve detičky. Až do rozvodu bola typické americké dievča, s prvou láskou chodila celú strednú školu a odvtedy šla zo vzťahu do vzťahu. Vždy to myslela vážne, až ju jeden požiadal o ruku. „V deň svadby som bola presvedčená, že som práve dosiahla všetko, po čom túžim. Nepochybovala som, ani keď to začalo ísť s mojím manželstvom z kopca. Bývalému však budem do smrti vďačná, že bol väčší realista, podal žiadosť o rozvod a odsťahoval sa.“

Wendy totiž až po rozvode pochopila, že najšťastnejšia je single. „Za najtraumatickejšiu spomienku na manželstvo považujem to, že nemôžete uniknúť – ste neustále spolu, aj keď v istých momentoch by ste radšej boli na opačnom konci zemegule než na gauči vedľa partnera. Večer zaspávate vedľa toho, kto vás cez deň nahneval alebo vám ublížil. Prvú noc po rozchode som preplakala, ale už ráno som zistila, že život ide ďalej. Lebo vyšlo slnko, deti mi dali pred odchodom do školy pusu a náš pes sa išiel od radosti zblázniť, keď som prišla z práce. Po mesiaci som pochopila, že bez manžela prežijem. A niekedy po štvrť roku mi začalo byť dobre. Naozaj dobre. Byť sama sebe pánom má obrovské výhody. Čas si organizujem tak, ako ja chcem, domov mám usporiadaný, ako ja chcem, a deti vychovávam, ako ja chcem. Mám relatívne dobrú prácu a to, že uživím seba, deti a ešte aj veľký dom, mi dáva pocit nezávislosti. S mužmi sa síce stretávam, ale manžela číslo dva určite nehľadám. Možno, keď deti odídu z domu, ostane mi smutno a znovu zatúžim po živote v páre, ale teraz mi vyhovuje sloboda a žiaden záväzný vzťah nechcem,“ argumentuje Wendy.

Manželstvo už nepotrebujeme...

Irónia je v tom, že čím je spokojnejšia ako single, tým sa o ňu opačné pohlavie viac zaujíma. „Muži milujú nezávislé ženy, nie zúfalky. Garantujem vám, že po tridsiatke som si užila viac zábavy než na vysokej škole a ako rozvedená matka dvoch detí mám viac sexu než v manželstve. Cez týždeň som mama, ale cez víkendy, keď deti idú k bývalému, to pekne roztočím.“ Našlo sa už zopár mužov, čo si chceli rozvedenú Wendy „poistiť“. Sľubovali manželstvo a istotu, ale musela ich odbiť. Lebo nasťahovať si niekoho do domu je to posledné, po čo túži!

Výhodnejší biznis?

Žien, čo uvažujú ako Chantall a Wendy, v Spojených štátoch rapídne pribúda. Podľa prieskumu magazínu Time osemnásť percent Američaniek vo veku 15 až 30 rokov neverí, že sa im podarí stretnúť partnera na celý život. Tento trend považuje za prirodzený aj majiteľka zoznamovacej agentúry Tampa Bay Matchmakers Nancy Wallová. Vyštudovaná psychologička chápe, že život v páre môže pre niekoho strácať čaro a dokonca aj zmysel, napriek tomu, že je profesionálnou „dohadzovačkou“. „Vyzbrojené dobrým vzdelaním sú ženy na trhu práce rovnako hľadané ako muži. Rastú ich príjmy a dnes sa už nemusia vydať, aby boli existenčne zabezpečené.“

Aj preto za veľkou mlákou pribúda žien, ktoré sú z jedného príjmu schopné zabezpečiť nielen seba, ale aj deti. „Ani deti slobodných matiek u nás už nikto nepovažuje za ‚pankhartov‘ a vďaka modernej medicíne a zákonom už nepotrebujú sex a muža ani na to, aby otehotneli. Ak nechcete, dieťa nemusí mať konkrétneho otca,“ dodáva psychologička. Ani to, že v rodine chýba druhý príjem, už nežné pohlavie nediskvalifikuje. „Banky už dávno nestresujú, že slobodná žena nedokáže splatiť hypotéku. Práve naopak, slobodné ženy a rozvedené matky s deťmi sa ukázali ako najzodpovednejší klienti,“ tvrdí ekonóm Americkej asociácie realitných maklérov Mark Calabria.

Čo na to Slovenky

Na Slovensku to tak zatiaľ nie je, no aj u nás žijú staré dievky z presvedčenia, i keď sa k tomu nehlásia natoľko otvorene ako Američanky. Päťdesiatnička Tatiana sa nikdy nevydala, hoci v mladosti bola krásna žena a o nápadníkov nemala núdzu. „Jednoducho som nenašla toho pravého. S mužmi, do ktorých som bola zaľúbená, mi vzťah nevyšiel. A tí, čo mi manželstvo navrhovali, ma neoslovili natoľko, aby som mala chuť stráviť s nimi celý život. Rozhodla som sa, že kompromis robiť nebudem.“ Aj ona mala pochybnosti, či sa rozhodla správne.

Najmä medzi tridsiatkou a štyridsiatkou sa cítila ako z inej planéty, lebo všetci priatelia boli popárovaní a mali deti. „Nebolo mi jedno, že sa mi ako ‚starej dievke‘ všetci nepriamo vysmievali alebo ma ľutovali. Ale potom sa moji známi porozvádzali a zrazu som opäť mala kopu slobodných kamarátok a kamarátov. Mám skvelý vzťah so svojimi synovcami. Nedávno sa jednému narodilo bábätko a keďže sestra vlani zomrela na rakovinu, stala sa zo mňa náhradná babka,“ hovorí Tatiana, ktorá svoje rozhodnutie neľutuje.

Na Slovensku sa však jej postoj stále nenosí. Radšej sa teda tvári, že svoju prieberčivosť z mladosti ľutuje. „V skutočnosti som rada, že som to nespravila. Vydať sa len preto, že by sa to malo, a potom byť v manželstve nešťastná, je veľmi hlúpe riešenie.“

Sme stvorení na páry?

Postoj starých dievok z presvedčenia majiteľke zoznamovacej agentúry Nancy Wallovej imponuje, hoci ak by ich naďalej pribúdalo, mohla by prísť o lukratívny biznis. „Funkčné vzťahy dokážu vytvárať len ľudia, ktorí vedia byť šťastní aj single. Dokázať existovať sám so sebou je sloboda vo svojej najdokonalejšej forme. Znamená to, že máte možnosti, ale ste dostatočne disciplinovaní, aby ste ich nezoficializovali, ak na to nie ste stopercentne pripravení.“ Nancy však upozorňuje, že ak sa niekto zámerne vyhýba vzťahom, pripraví sa o lásku.

„A láska je najkrajší pocit, aký môže ľudská bytosť zažiť,“ vysvetľuje odborníčka. Sama má pochopenie pre Wendy, ktorá po rokoch vo vzťahoch chce byť konečne aj chvíľku sama. Rozumie aj Slovenke Tatiane, ktorá odmietla robiť kompromisy. Mladučká divožienka Chantall však vzťahovú poradkyňu znervózňuje. „Človek, a je jedno, či ide o ženu alebo muža, ktorý sa celkom vyhýba vzťahom, riskuje, že prehliadne niekoho naozaj výnimočného. A keď stretne spriaznenú dušu, s ktorou by mohol byť šťastný mnoho rokov alebo aj celý život, už vo vzťahu jednoducho nedokáže fungovať. Uznávam, spojenie muža a ženy je vo vážnej kríze, no človek má v sebe stále zakódované, že je tvor párový. A nič lepšie sme doteraz nevymysleli.“

10 dôvodov, prečo Američanky nechcú vzťahy

1. Kariéra: Šplhanie po kariérnom rebríčku vyžaduje dlhé hodiny v kancelárii aj služobné cesty. Na záväzný vzťah tak nie je priestor ani čas.

2. Nezávislosť: Pre mnohé ženy je schopnosť postarať sa sama o seba natoľko oslobodzujúca, že pre tento pocit zadosťučinenia radšej ostávajú single.

3. Sloboda: Single žena je nespútaná. Môže sa stretnúť, s kým chce a kedy chce. Na večeru, na pohárik alebo aj s úmyslom prežiť noc plnú vášne.

4. Samota: Mnohé ženy milujú súkromie a pokoj, čo prináša bývanie osamote.

5. Spoločenské možnosti: Slobodné ženy majú viac času na priateľov, rodinných príslušníkov, koníčky aj na večierky párty.

6. Ekonomické výhody: Byť single je často dokonca výhodnejšie z hľadiska dostupnosti pôžičiek, podpory v nezamestnanosti či iných sociálnych výhod vrátane výšky materského príspevku.

7. Strach: Či už z nedostatku sebavedomia, komplexov, alebo negatívnych skúseností z minulosti sa niektoré ženy vzťahov boja.

8. Opatrnosť: Nie všetky slobodné ženy chcú ostať slobodnými naveky, lenže nájsť muža, s ktorým to naozaj bude klapať, nie je jednoduché. preto radšej otáľajú.

9. Šťastie: Podľa prieskumu Michiganskej štátnej univerzity je pociť šťastia zo života v páre a založenia rodiny len dočasný. V konečnom dôsledku sa všetci vrátime na úroveň spokojnosti so životom, na akej sme boli prv, než sme do vzťahu vstúpili. Partnerstvo nám teda šťastie nezabezpečí!

10. Koniec spoločenského tlaku: Nevydať sa, to sa už nepovažuje za prehru, a založenie rodiny sa nevníma ako základné poslanie ženy. Mnohé z nich to oslobodilo.

Autor: EMMA/ Broňa Duhanová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Byť single je in: Ste sama sebe pánom
EMMA/ Broňa Duhanová