Tip redakcii
 

Bývate s partnerom u rodičov? Vieme, ako problémy vás čakajú

Milovať a vážiť si mamu a otca je jedna vec, bývať s nimi pod jednou strechou so svojou vlastnou rodinou druhá… Je to aj váš prípad?

11. júla 2013, 09:00
Organizuje vám svokra život?

Organizuje vám svokra život?

Autor: profimedia.sk

Aj keď to myslia dobre, so svojimi radami to občas preženú. Krízový stav hrozí, keď vám začnú hovoriť do výchovy vašich detí alebo riešiť konflikty vo vašom manželstve. Ako to vydržať?

STOP buzerovaniu

„Prečo si nevyliala horúcu vodu z varnej kanvice? Zase sa v nej tvorí vodný kameň. Takú ryžu ti nikto nebude jesť. Najchutnejšia je, keď ju pripravíš na osmaženej cibuľke. Čo si to za gazdinú, že neumývaš riad popri varení? Pozri, ako to tu vyzerá. To ste tak pri peniazoch, že takto plytváte…“ Sú vám tieto hlášky povedomé? Mamy s nimi veru nešetria. Sú staršie a skúsenejšie, majú sa s vami o čo podeliť. Aj preto sú narážky na to, aká ste slabá gazdiná, ako-tak stráviteľné. Vrcholom však je, keď do vás mama hustí pri každej príležitosti.

Dokonca aj pri šoférovaní, a to napriek tomu, že jej vodičský preukaz prepadol pred dvadsiatimi rokmi. Aj vás občas vyhreší, akoby ste boli malé dieťa? Potom sa očividne vyžíva v role matky. Až tak, že pozabudla, že ste ju o hlavu prerástli, dospeli a stali sa medzičasom sama mamou. To sa niekedy stáva, keď sa chce utvrdiť v tom, že ju stále potrebujete. Chceli by ste to zamedziť? Prejavte jej uznanie, poďakujte za podporu. A dodajte, že je načase, aby prestala rozhodovať za vás. Vysvetlite jej, že radšej ponesiete dôsledky, akoby ste mali žiť pod papučou. Myslite aj na svoje deti. Aký rešpekt budú mať pred vami, keď uvidia, že sa vo všetkom podriaďujete svojej matke?

Ja viem všetko najlepšie…

Mnohé mladé mamičky snívajú o tom, že im niekto povaruje deti. Vy k nim možno nepatríte. Vaša mama sa venuje vnúčatám celé prázdniny, varí im, a keď treba, zájde s nimi aj k lekárovi. Jej prítomnosť príde vhod, ak ste sa práve vrátili z pôrodnice. Ste citovo rozladená, unavená a vďačná za každú hodinu spánku. A ak ste priviedli na svet prvé dieťa a v starostlivosti oň ste zatiaľ trošku nemotorná, mama vás ochotne zaučí.

Ale čo ak sa tejto úlohy zhostí natoľko, že vám začne zasahovať do výchovy? „Prečo nie sú ešte decká v posteli? A to si necháš? Za to odvrávanie si zaslúži jednu výchovnú.“ Častuje aj vás mama podobnými pripomienkami? Buď to robí nevedome, alebo s presvedčením, že to zvládne lepšie, lebo ona už deti vychovala. V takom prípade jej oživte pamäť. Veď tak ako vás, ani ju nikto neučil byť matkou. Rovnaké právo na chyby vo výchove máte aj vy.

Chaos vo výchove

Výsledkom viacgeneračného spoločného bývania býva niekedy, že dieťa vychovávajú štyria dospelí naraz. Okrem jeho rodičov aj starí rodičia. A aby toho nebolo málo, vo výchove sú často nejednotní. Babička niečo zakáže, dedko to dovolí, váš manžel to nerieši a vy sa márne snažíte pred deťmi udržať autoritu. To vedie iba ku konfliktom. Preto by výchova detí mala byť záležitosťou rodičov. Starí rodičia majú právo predniesť výhrady k výchove svojich vnúčat a vyčítať vám to, čo nepovažujú za správne, je však dôležité, aby boli menej kritickí a skôr podporujúci. Môžu takto vyhladzovať vaše výchovné chybičky. A vaše deti sa budú cítiť o to bezpečnejšie.

Máte problém s manželom?

Ďalším jablkom sváru v takejto domácnosti býva rodičovská snaha riešiť manželské problémy svojich detí. Otcovia sa väčšinou stiahnu, matky sa podujmú urovnávať konflikty. Vychovali vás, vychovali aj vášho otca, tak prečo by nevedeli prevychovať aj svojho zaťa? Ak sa do podobnej prevýchovy hrnie aj vaša mama, vysvetlite jej, že len prilieva olej do ohňa. Nič nedosiahne, iba čo vyhrotí situáciu do extrému. A kto si to okrem vás ešte odnesie? Vaše deti. Lebo budú vyrastať v prostredí, kde panuje nepokoj a napätie. Ak sa tomu chcete vyhnúť, naučte sa vzájomne počúvať a tolerovať. Tak, ako vy by ste mali prijať výhrady vašich rodičov, tak aj oni by mali akceptovať vaše súkromie.

Mocenský boj

Určite aj vy poznáte veľa prípadov, keď rodičia doslova využívajú, že môžu prichýliť jedno zo svojich detí aj s rodinou. A potom na mladých tlačia, aby sa im vo všetkom prispôsobovali, a tí sa proti tomu búria. Výsledkom je, že začnú medzi sebou súperiť. Mama zvyknutá, že bola posledných 30 rokov doma paňou, vyžaduje od svojej vydatej dcéry poslušnosť. Ani tá však nechce popustiť, a tak sa začína boj o moc…

Vzťahy zlepšíte, keď svoje deti povediete k tomu, aby si starých rodičov ctili a poslúchali ich. Ak sa však nedá inak, radšej sa zbaľte a odíďte. Iba tak máte šancu zabezpečiť deťom harmonický vývin.

Autor: Báječná žena/ Mária Ukropcová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?