Tip redakcii
 

Chcete byť v roku 2014 šťastná? Peniaze na to nepotrebujete, skúste naše rady

Chcete byť v roku 2014 konečne šťastná? Vyskúšajte naše rady.

02. januára 2014, 07:00
Ak si myslíte si, že detským snom netreba zbytočne prikladať význam, mýlite sa.

Ak si myslíte si, že detským snom netreba zbytočne prikladať význam, mýlite sa.

Autor: Profimedia.sk

Radí Diana Bultmanová, psychologička, ambulancia klinickej psychológie, Hlohovec

Pamätáte sa, čím ste chceli byť ako malá? Možno ste túžili ošetrovať chorých alebo spievať, či predávať vlastné koláčiky. A čo je dnes vaším zamestnaním? Ak si myslíte si, že týmto detským snom netreba zbytočne prikladať význam, mýlite sa. Odborníci hovoria, že ak ste nespokojná s tým, ako sa váš život vyvíja, je to práve preto, že ste v minulosti nešli za svojimi snami, a dnes nerobíte to, na čo máte predpoklady.

„Potom sa stane, že pracujete v priemernom zamestnaní, ktoré vás nebaví, nie ste spokojná alebo si skutočný dôvod nespokojnosti nepripúšťate,“ vysvetľuje psychologička.

Túžby sú dôležité

„Už od detstva vám sny a túžby výrazne pomáhajú budovať si sebadôveru a sebavedomie, ani príliš nízke, ani príliš prehnané,“ vysvetľuje odborníčka. Sny totiž súvisia s tým, ako hodnotíte samu seba. Snívate o tom, na čo si trúfate, na čo, ako si myslíte, máte predpoklady.

„Pri snívaní môžete byť mierne naivná, ale vo väčšej miere by ste si mali byť vedomá svojich možností a schopností a vytvárajte si primerané vízie. Inak budete zbytočne frustrovaná z toho, že sa vám nedarí dôjsť k stanovenému cieľu,“ pripomína Diana Bultmanová.

Zmysel života

Sny dávajú vašej existencii zmysel. Určujú vaše smerovanie, ukazujú vám cestu a zjednodušujú vašu orientáciu v živote. No tiež je dôležité ich naplniť. K osobnej spokojnosti totiž patrí aj to, že sa vám darí uskutočňovať veci, po ktorých túžite. Nemali by ste však snívať len o tom, čo raz budete vlastniť, ale najmä o tom, čomu sa budete venovať, čo dosiahnete. Môže to byť vysnívaná práca, ale aj splnenie sna o lete balónom, či cesta do krajiny, ktorá vás fascinuje.

To sa nedá! Ale áno...

Na splnenie snov zvyčajne nie sú potrebné nejaké mimoriadne schopnosti ani množstvo peňazí. Drvivá väčšina úspešných ľudí, ktorým sa splnila ich túžba, začínala podobne ako vy od nuly a pochádzala z obyčajných pomerov. No vždy mali na zreteli svoju víziu, presne vedeli, čo by chceli dosiahnuť. Neobmedzovali sa pritom úvahami o tom, ako sa to nebude dať či aké problémy budú s realizovaním vytýčeného cieľa. Orientovali sa len na napredovanie, rozvoj, na ďalšie kroky smerom k úspechu.

Zapisujte si

Ak sama neviete presne sformulovať, po čom túžite, zamyslite sa nad tým, čo vás robí naozaj šťastnou, v hĺbke srdca. Zapisujte si, čo vám prichádza na um. Pridajte k tomu pár poznámok o tom, aké sú vaše priority a hodnoty. Premýšľajte však, čo je pre vás skutočne dôležité, nie iba klišé, „lebo sa to tak hovorí“.

Úspešní ľudia sa nehanbia priznať, že na prvých priečkach je pocit slobody či finančná nezávislosť. Na záver napíšte, na čo máte talent. Pri hľadaní týchto odpovedí vám pomôže dobrá priateľka, vnímavý partner alebo mama, či sestra, ktoré vás poznajú celý život. Zapisujte si, čo sa vo vás ozýva, a napokon začnete vidieť svoj cieľ, svoju cestu a budete schopná ho sformulovať. V pátraní po vašich túžbach vám pomôže psychológ, psychoterapeut alebo kouč.

Možno viete presne, čo by ste chceli dokázať, no musíte odložiť uskutočnenie svojich snov. Momentálne máte totiž zodpovednosť za deti, ktoré ešte chodia do školy, alebo za chorého príbuzného, ktorého opatrujete. Takže splnenie vašich túžob je v nedohľadne. „To sú naozaj objektívne príčiny. No ani v takom prípade nezavrhujte úplne svoje predstavy, tieto situácie bývajú dočasné. Keď pominú, je čas vrátiť sa k vlastným túžbam,“ radí psychologička.

Takto sa to podarí:

 • pripomeňte si, či sa vám už podarilo dosiahnuť niečo, po čom ste túžili, napríklad dostať sa na vysnívanú školu alebo osamostatniť sa od rodičov
 • úspech vzniká v mozgu, preto premýšľajte, plánujte, kombinujte, hľadajte riešenia, zapájajte fantáziu
 • nevzdávajte sa svojho sna, nenechajte sa odradiť, verte si, že sa vám to podarí
 • každý deň urobte jeden krok k svojmu cieľu, napríklad si prečítajte odbornú knihu, zatelefonujte niekomu, kto by vám mohol poradiť, zapíšte sa na potrebný kurz
 • buďte ochotná venovať svojmu snu dostatok času a energie a obetovať niečo zo svojho pohodlia
 • obrňte sa pevnou vôľou a vytrvalosťou
 • nestrácajte nadšenie, majte pred sebou svoju motiváciu, napríklad chuť niekam sa posunúť, vyriešiť nejaký svoj problém
 • ignorujte prekážky, hľadajte riešenia
 • verte svojim pocitom, intuícii
 • vnímajte svoje pochybnosti, skúmajte, na čo vás chcú upozorniť
 • nájdite vhodných ľudí, ktorí by vám s vaším snom s nadšením pomohli

Vedia, ako na to

Dara Rolins (41) už odmalička chcela byť speváčkou. Rozvíjala svoj talent a dnes je to uznávaná, úspešná umelkyňa.

Spevák kapely Iné Kafe Vratko Rohoň (39) chcel byť pilotom už v detstve. Hudbe sa už nevenuje tak intenzívne a momentálne je jeho hlavným zamestnaním lietanie s dopravnými lietadlami.

Prvou krajčírskou dielňou módneho návrhára Fera Mikloška (39) bola už detská izba. Jeho záľuba sa napokon stala jeho povolaním.

Foto: profimedia.sk

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Chcete byť v roku 2014 šťastná? Peniaze na to nepotrebujete, skúste naše rady
Báječná žena/Sylvia Derňárová