Tip redakcii
 

Chcete mať všetko? Možno preto ste dodnes sama

V hlave si nosíme zoznam vlastností, ktoré náš partner musí mať. A ak do pomyselných tabuliek nezapadá? Jeho smola. Lenže my potom nariekame, že sme samy.

04. novembra 2013, 12:00
Aj chlap, ktorý sa vám zo začiatku nepáči, môže byť tým pravým

Aj chlap, ktorý sa vám zo začiatku nepáči, môže byť tým pravým

Autor: profimedia.sk

Toto nie je článok o tom, ako sa nám dobrí chlapí minuli. Tých slobodných a správnych stále behá po svete dosť, len sme im nedali šancu. Pretože na základe všetkých tých nie práve najšťastnejších skúseností s láskou presne vieme, akých mužov nechceme. Vďaka romantickým hrdinom z ešte romantickejších knižiek a filmov zase máme jasno v tom, koho vedľa seba túžime mať. A keďže dnešná doba je rýchla, načo strácať čas s tými, ktorí sa s týmto obrazom nezhodujú? Nápadníka si oťukneme bez toho, aby sme zdvihli zadok z gauča. Stačí hodiť jeho meno na Google, prekutrať mu profil na Facebooku a hneď vieme, čo je to za vtáčika. Lenže čo ak sa práve takto pripravujete o veľkú lásku?

Všetko je naopak

Naše prastaré mamy na to išli jednoduchšie. Cez pocity a cez inštinkt. Keď som sa raz opýtala babičky, prečo si vybrala práve dedka, ani mi nevedela odpovedať. Len sa zasmiala, že dobre vyzeral v uniforme. Napriek tomu nepoznám zaľúbenejší pár, ako sú moji starí rodiča. A to im ťahá na diamantovú svadbu! Kedysi ženy podvedome hľadali v mužoch najmä silu a ochranu a na revanš im ponúkali svoju ženskosť, teplo a láskavosť. Ibaže dnešné mužsko-ženské roly sú celkom obrátené. „Chlapom chýba zodpovednosť, ktorá im kedysi bola prirodzene daná, preto si ženy musia typický mužský smer nahrádzať samy. Všetko zvládajú samy, lebo musia, konkurujú mužom, súťažia s nimi, málo im dôverujú,“ hovorí poradenská psychologička Mgr. Dagmar Caková.

Ženy sú dnes oveľa silnejšie a schopnejšie ako kedysi, ale aj osamelejšie. Na jednej strane chcú vedľa seba hrdinov, na druhej strane od partnerov očakávajú viac citlivosti či pomoc v domácnosti. „Zo vzťahov sa vytráca iskra, pretože súčasné ženy chlapom nedávajú šancu, aby boli mužmi. Také slabosti ako strach ich na partneroch odrádzajú, no pritom samy strácajú ženský prvok. A ten zase chýba mužom, ktorí sa cítia ovládaní a ohrození,“ pokračuje odborníčka.

Možné aj nemožné

Keď americká univerzitná profesorka Anne-Marie Slaughterová napísala pre časopis Atlantic článok s titulkom Prečo ženy nemôžu mať všetko?, vyvolala za veľkou mlákou živú diskusiu. Ona sama si myslí, že získať všetko je dnes misia nemožná. Ak mladým ženám tvrdíme opak, len ich frustrujeme a ony sa potom zožierajú pocitom, že zlyhali. Pritom na to, aby sme vedľa seba mali schopného partnera, netreba veľa, len zmeniť prístup.

Veľa záleží na tom, ako si vzťah už na začiatku nastavíme. Buď budete partnerovi podráždene vytrhávať z ruky špongiu na riad so slovami –nechaj, ja to urobím, alebo ho začnete viac podporovať. V prvom prípade si koledujete o rezignovaného pupkatého povaľača, v tom druhom ho podporíte, aby sa stal ideálnym partnerom. A najmä, mužovi treba dať šancu, aby sa z neho ten partner vôbec mohol stať.

Kto preberá, preberie

Z amerických prieskumov vyplynulo, že až polovica mladých žien, ktoré zadali meno potenciálneho partnera do vyhľadávača, odpískala dohodnuté rande vo chvíli, keď narazila na niečo neočkávané. Aj Slovenky vedia byť prieberčivé. Raz sa mi kamarát sťažoval, ako sa preňho nečakane skončilo sľubné rande. Mal za sebou pár vydarených stretnutí so sexi kočkou, tak sa rozhodol, že ju pozve k sebe na romantickú večeru.

Len čo dievčina vstúpila do bytu, zvrtla sa na opätku a ušla. Kamarát nechápal. Keď sa po čase náhodou stretli a on chcel vedieť, prečo mu dala košom, dostal šokujúcu odpoveď. Vraj nechce vedľa seba muža, ktorý má rád mačky. A on mal v čase romantickej večere doma práve susedovho kocúra, ktorého strážil, kým bol jeho pán na dovolenke!

Dôveruj a nepreveruj

Mylnú predstavu o nápadníkovi získate aj vtedy, keď si ho čeknete na internete. Možno narazíte na jeho zadok vystrčený z auta a dáte mu zbohom, lebo s takým nezrelým chlapom nechcete strácať čas. Ale čo ak ide o fotku z čias, keď bol ešte v puberte, prípadne ten zadok ani nie je jeho? Ani momentka chlapíka navlečeného v trápnom kostýme kurčaťa pred KFC ešte nie je dôkaz, že si na seba nevie zarobiť slušnejšou prácou. A ešte čosi – o čom sa chcete rozprávať na rande, ak už poznáte jeho prácu, rodinu, záľuby, názory i všetky filmy, ktoré videl, a knihy, ktoré čítal?

Najhoršie je, že sľubného nápadníka môžete vyradiť z hry bez mihnutia oka a možno ste práve dali zbohom úžasnému mužovi, ktorý namiesto brúsenia svojho statusu na sieti zachraňuje opustených psíkov. Aj ja som raz takmer odpísala skvelého chlapa iba preto, že podľa Facebooku spieval v akomsi čudnom zbore. Našťastie, nenechal sa odbiť a dnes zisťujem, že je presne taký, akého som chcela.

Aj keď sa príšerne oblieka a všetko mu dlho trvá. Takže ak na vás pred prvým rande príde nutkanie vyťukať si jeho meno na klávesnici, radšej si dajte po prstoch. Naozaj sa chcete pripraviť o možnosť, že budete počuť jeho hlas, zapozeráte sa do jeho očí a všimnete si reč jeho tela? Lebo presne to sú tie milé detaily, ktoré majú na svedomí, že sa my ženy zamilujeme.

Autor: EMMA/ Zuzana Greizingerová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Chcete mať všetko? Možno preto ste dodnes sama
EMMA/ Zuzana Greizingerová