Tip redakcii
 

Chlap s dieťaťom, ktoré nie je vaše: Slovenská realita v každej piatej rodine

Topmodelka Gisele Bündchenová považuje syna z predošlého vzťahu manžela Toma Bradyho za svojho. Ako by ste boli na tom vy?

15. apríla 2013, 11:00
Má váš partner už dieťa?

Má váš partner už dieťa?

Autor: profimedia.sk

Nemáme vás v úmysle strašiť, ale šanca, že sa zamilujete do chlapa s deťmi, je veľmi vysoká. Z jedného veľmi čerstvého austrálskeho prieskumu vyplýva, že deti v každej piatej rodine majú nevlastnú matku. Závisí teda len od vás, ako sa k „malému balíku“ postavíte. Vytrváte vo vzťahu napriek tomu, že má deti s inou alebo vycúvate? Dvadsaťsedemročná Lenka bola vždy skalopevne presvedčená, že by s chlapom so záväzkami rozhodne nechodila. Lenže človek mieni, pánboh mení. Na jednej firemnej akcii stretla o desať rokov staršieho Lukáša a hneď bolo všetko ináč.

„Lukáš má dve dcéry. Jedna má päť, druhá sedem rokov. Keď som sa to dozvedela, skoro som spadla z nôh,“ spomína si Lenka. „Celé dni som rozmýšľala od rozchodom. Cítila som sa mladá na to, aby som robila cudzím deckám macochu. Dievčatká žili s mamou, to je pravda, no každý víkend trávili s Lukášom. V duchu som si kládla dookola tie isté otázky. Čo bude s našimi romantickými sobotami? To je koniec našim spoločným dovolenkám?“

Hlavne opatrne!

O stretnutí Lenka nechcela dlho ani len počuť. „Lukáša som však milovala a nakoniec som povolila. Deti boli sprvu hanblivé, no po pol hodine sme boli najlepšie kamošky. Aj vďaka Lukášovi, ktorý ma pred dcérami vždy vychvaľoval. Obavy, že ma budú nenávidieť, uleteli niekam preč.“ Podobný prípad s celkom iným koncom sa stal aj Lenkinej kamarátke. Ľubici vtedy z vlastnej skúsenosti poradila, aby sa vzťahu nevzdávala a snažila sa s deťmi vychádzať. Psychologička Katarína Hatráková tvrdí, že to nie vždy musí dopadnúť takto ideálne.

„Musíte si uvedomiť, že deti sú súčasťou nielen jeho minulosti, ale v jeho živote ostanú navždy. Teda, aj v tom vašom. Neexistuje iná možnosť, ako ich prijať a nikdy s nimi nebojovať.“ Rozumiete? Nikdy! Už si nebudete môcť robiť nároky na čas a priestor, ktorý váš partner vyhradil svojmu „malému balíku“. Ťažko budete argumentovať. To, čo je medzi otcom a jeho deťmi, je silnejšie než akákoľvek logika. Postavte sa medzi nich a skončili ste. Otec bude brániť svoje deti.

Rande so škôlkarmi

„To však ešte neznamená, že si nemôžete vybudovať voči partnerovmu dieťaťu hranice,“ vysvetľuje odborníčka na ľudské vzťahy. „Tie sa však môžu týkať len praktických vecí a radím vám, sformulujte ich veľmi citlivo. Aj keď ide o také veci ako, kde a kedy bude dieťa spať alebo ako sa u vás stoluje.“ Ak ste o dieťati zatiaľ nikdy nerozmýšľali, no zrazu ste „v tom“, musíte byť trpezlivá.

Nič iné nepomáha. Ani tridsaťdvaročná Ľubica si na začiatku nemyslela, že to bude až taký zaberák na jej psychiku. „Keď mi Albert oznámil, že by chcel, aby som sa stretla s jeho deťmi, bola som veľmi nervózna. Nemala som ani tušenie, o čom sa mám rozprávať so škôlkarmi. Ako by mohli pochopiť, že som nová priateľka ich otca? Bolo to stokrát horšie, ako sa pripraviť na náročný pracovný pohovor,“ tvrdí Ľubica.

Netlačte na pílu!

„Ako sa vám s drobcami podarí nadviazať vzťah, to závisí od mnohých faktorov. Čím bol rozchod ich rodičov komplikovanejší a dlhší a čím sú mladšie, tým agresívnejšie a nepriateľsky môžu na vás reagovať,“ upozorňuje Katarína Hatráková. Ani Ľubica nemala najlepšiu prvú skúsenosť: „Albertova dcéra sa so mnou odmietla baviť. Nechcela sa so mnou stretávať. Trvalo to celé mesiace a len pred tromi týždňami s nami bola ochotná ísť aspoň do kina. To, čo je medzi nami, sa ani nepribližuje ideálnemu vzťahu, no napriek všetkému tajne dúfam, že sa to časom zmení."

Na deti nemôžete tlačiť. Ak sa s vami necítia dobre, vycúvajte a nechajte otca, nech trávi čas s nimi sám. Skúste sa im priblížiť opäť pri inej príležitosti. Psychologička však okrem trpezlivosti radí ešte jedno: „Nedávajte najavo sklamanie ani bolesť. Možno dieťa voči vám skutočne necíti nepriateľstvo a ide len o manipuláciu zo strany jeho matky. Aj také prípady sa totiž neraz stávajú.“

Zabojovať a zabodovať

Mama aj otec aj po rozchode ostávajú rodičmi a mali by rozhodovať spolu o všetkom, čo sa týka ich detí. Musíte sa zmieriť s tým, že na tejto pôde váš hlas môže byť nanajvýš poradenský. Ak je vôbec váš partner ochotný tento problém s vami riešiť. Inak vašu snahu bude vnímať ako ohrozenie jeho vzťahu s dieťaťom! „Nepomôže nič iné ako trpezlivosť, rešpekt a prirodzené správanie voči partnerovi aj jeho dieťaťu. To je brána k zdravým vzťahom už aj tak v náročnej situácii,“ uzatvára doktorka Hatráková. Ak ste sa už na to dali, nezameriavajte sa tak na seba a skúste trošku lepšie narábať s časom.

Naučte sa prispôsobiť a sústreďte sa na podstatné – aby ste si vybudovali s deťmi dôveryhodný vzťah. Nájdite si spoločné záujmy. Môže to byť hocičo: šport, hudba alebo nejaký film, pri menších, samozrejme, rozprávka. Poproste priateľa, aby vám o deťoch čo najviac prezradil. Akého speváka zbožňujú, ktorý je ich obľúbený program. Získate bod navyše.

Ak budete z rukáva sypať informácie o obľúbenej hviezde, budú sa na vás pozerať ako na dobrú kamarátku, nie ako na votrelca, ktorý chce zaujať miesto ich mamy. „A to najpodstatnejšie je, aby ste dokázali oddeliť váš milenecký vzťah a ten, ktorý má váš partner k deťom. Potom sa nemôže stať, že to, čo je medzi vami, sa kvôli ‚malému balíku‘ rozpadne, “ tvrdí psychologička.

Autor: EMMA/ Laura Kozmová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Chlap s dieťaťom, ktoré nie je vaše: Slovenská realita v každej piatej rodine
EMMA/ Laura Kozmová