Tip redakcii
 

Chýba vám spriaznená duša? Pomôžeme vám ju nájsť

Chýba vám spriaznená duša, s ktorou by ste sa mohli podeliť o svoje životné víťazstvá aj prehry? Pomôžeme vám ju násjť.

29. mája 2013, 12:00
Pomôžeme vám nájsť vašu spriaznenú dušu.

Pomôžeme vám nájsť vašu spriaznenú dušu.

Autor: Profimedia.sk

Radí Jana Zvarová, psychologička a psychoterapeutka, Bratislava

Vyhovárať sa na nedostatok času a množstvo práce vždy, keď sa vám niekto ozve s ponukou na stretnutie, sa nevypláca. Blízke a dôverné vzťahy majú cenu zlata. Potrebujete sa poradiť, otvoriť svoje srdce a úprimne sa prejaviť, ale tiež pocítiť, že vás niekto naozaj prijíma takú, aká ste, má vás rád, potrebuje a oceňuje vás. Inak sa začnete cítiť osamelo.

Povrchná a rýchla doba?

Zdá sa, že súčasný rýchly životný štýl nepraje takýmto hlbším vzťahom a niekedy je naozaj ťažké nájsť si čas na stretnutie s kamarátkou či so sestrou. Túto výhovorku však nepoužívajte pričasto.

„To, ako váš blízky svet vyzerá, závisí od toho, ako si ho tvoríte a formujete vy sama. Ak k vzťahom pristupujete rýchlo a povrchne, tak budú aj vyzerať. Strážte si, aby vaše kontakty boli aj osobné, nielen cez sociálne siete. Je fajn mať prehľad, kto, kde a s kým. No začnite sa zaujímať aj o to, aké to pre toho človeka bolo, ako sa pri tom cítil, prejavte súcit alebo nadšenie. Inak ostávate iba v povrchnej rovine, bez navodenia pocitu blízkosti,“ odporúča Jana Zvarová.

Samota škodí zdraviu

Nedostatok sociálnych kontaktov sa podpisuje pod fyzické zdravie. Zdravé vzťahy podporujú dobrý krvný obeh, chránia pred vysokým krvným tlakom, infarktom, ale aj pred alkoholizmom a inými závislosťami či pred psychickými ochoreniami. Vďaka dobrým vzťahom skrátka žijete zdravšie.

Vďaka za nich!

Rodina

Ideálne je, keď sa môžete s radosťami či so starosťami obrátiť na svoju rodinu, na mamu, otca, súrodencov či na niekoho z ďalších príbuzných. Je skvelé, keď rodina drží pokope a podporuje sa. No nie je to samozrejmosť. Môže sa stať, že sa v rámci tej vašej stretli dosť odlišné povahy a musíte vynaložiť oveľa viac námahy na to, aby ste si spolu udržali blízke vzťahy. „Je to aj preto, že podvedome mávate v očakávaniach nastavenú latku voči rodine vyššie než voči ostatným ľuďom. No ak vzťahy v rodine napriek snahe nie sú blízke a dôverné, vtedy to prijmite ako fakt a nenúťte sa do toho nasilu. Prechovávajte však voči sebe aj naďalej slušnosť a úctu,“ radí odborníčka.

Kamarátka

Priateľstvá sú pre každého človeka veľmi dôležité, najmä tie, ktoré preveril čas a rôzne životné situácie. S priateľkami sa vám rozhovory na dôverné témy, ako sú zdravotné ťažkosti, vzťahy, starosti s deťmi či problémy v práci, vedú akosi ľahšie. Možno je to tým, že si priateľky, na rozdiel od rodiny, môžete vybrať...

Partner

Aj váš partner môže byť pre vás vďaka vzájomnej otvorenej komunikácii ideálnym človekom, s ktorým môžete rozoberať dôverné témy. Určite ho však nezasväcujte do všetkého, o niektorých detailoch vášho života možno ani nechce vedieť.

Prekáža vám osamelosť?

„Osamelosť je pocit spoločenskej izolácie, keď vám vzťahy s okolím neprinášajú uspokojenie. Fungujete medzi ľuďmi, máte rodinu, ale vnútri pociťujete osamelosť,“ vysvetľuje odborníčka. Často je dôvodom osamelosti práve to, že hoci potrebujete dôverné vzťahy, nepestujete si ich. Bez vašej snahy sa to nezmení. „Je fér, že ak chcete dostávať od svojich najbližších podporu, pomoc a prejavy lásky, musíte do vzťahov s nimi investovať svoj záujem, čas a ochotu nielen rozprávať, ale aj ich počúvať,“ odkazuje psychologička.

Inokedy spôsobuje vašu osamelosť váš strach zdôveriť sa s vnútornými pocitmi a myšlienkami, aby ste neboli odmietnutá, nepochopená alebo kritizovaná. „Buď si budete tieto bariéry pestovať, alebo sa ich pokúsite prekonať, hoci s rizikom, že ak sa voči druhým vnútorne viac otvoríte, môžete sa stretnúť aj s neprijatím či nepochopením. No bez tohto riskovania sa vaša osamelosť nezmení,“ uvádza psychologička a dodáva: „Ak chcete niečo zmeniť, tak nemôžete veci robiť rovnako. Keď ich budete robiť po starom, dovedú vás len k tomu, čo už máte. Keď chcete zmenu, urobte nejaký nový krok. Vytvárajte si nové príležitosti na stretávanie a zoznamovanie. No viem, že to dnes naozaj nie je jednoduché,“ uzatvára odborníčka.

Kde hľadať?

  • v práci

Tam spravidla strávite väčšiu časť dňa, preto vám možno ani neostáva dostatok priestoru hľadať blízke vzťahy aj niekde inde. Okrem pracovných povinností sa reč prirodzene zvrtne aj na súkromie, preto je pochopiteľné, že aj z kolegýň či kolegov sa časom môžu stať blízki ľudia. „Netreba zabúdať, že v práci nie ste preto, aby ste budovali priateľstvá, ale aby ste podávali pracovný výkon. No ak vidíte, že má niekto podobné záujmy ako vy, pokojne s ním nadviažte rozhovor na spoločnú tému. To vám umožní chovať sa navzájom otvorenejšie. Navyše, v atmosfére, ktorá sa blíži k priateľstvu, zamestnanci podávajú ďaleko lepšie výsledky. Ide len o to utrafiť správnu mieru,“ hovorí Jana Zvarová.

  • cez svoje záujmy

Váš koníček je to, prečo horíte nadšením a to prirodzene búra počiatočné bariéry v komunikácii. Navštevujte preto výstavy, prednášky či kluby podľa svojich záujmov. „Vyhľadajte ľudí, ktorých tiež baví to, čo vás. Potom sa zaujímajte o to, čo iné ešte napĺňa život toho druhého, čo ďalšie máte spoločné a čo rozdielne. Tak dáte šancu vzniknúť hlbšiemu priateľstvu,“ radí odborníčka.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Chýba vám spriaznená duša? Pomôžeme vám ju nájsť
Báječná žena/Sylvia Derňárová