Tip redakcii
 

Čo robiť s konfliktnými susedmi? Poradíme vám!

Ak vás ruší rodina s malými deťmi, neočakávajte, že cez deň bude u nich hrobové ticho. No čo ak sa od susedov ozývajú hádky a bitky? Ozvať sa alebo je lepšie nestarať sa do cudzích problémov?

31. januára 2014, 10:00
Ak vás ruší rodina s malými deťmi, neočakávajte, že cez deň bude u nich hrobové ticho. No čo ak sa od susedov ozývajú hádky a bitky? Ozvať sa alebo je lepšie nestarať sa do cudzích problémov?

Ak vás ruší rodina s malými deťmi, neočakávajte, že cez deň bude u nich hrobové ticho. No čo ak sa od susedov ozývajú hádky a bitky? Ozvať sa alebo je lepšie nestarať sa do cudzích problémov?

Autor: Profimedia.sk

Radí Diana Bultmanová, ambulancia klinickej psychológie, Hlohovec

V paneláku často počuť cez steny aj to, čo nechcete. Je to veľmi nepríjemná situácia, pretože ste sa v nej ocitli nedobrovoľne. Hádky či krik vám poodhaľujú súkromie tých, ktorí bývajú vedľa vás. Bezradne načúvate a uvažujete, či je situácia u susedov tentoraz už vážna, alebo aj tento konflikt máte považovať za „normálny“. Alebo iba mávnete rukou, že sa vás to netýka?

Najhoršia je ľahostajnosť

Hoci je dnes ľahostajnosť bežná a málokto sa zaujíma o druhých, občas treba vyjsť zo svojej ulity, prejaviť záujem a podať pomocnú ruku. „Ľudia si bežne nevšimnú nejaký problém, ťažkosti u druhého, prejdú okolo človeka na ulici, ktorý očividne potrebuje pomoc… nieto ešte v susednom byte. U svedkov za stenou skôr v tomto smere prevláda pozícia pštrosa s hlavou v piesku, čiže snaha tváriť sa, že sa nič nedeje. Našťastie je aj malé percento tých, ktorých úprimne zaujímajú druhí a chcú pomôcť, s vedomím rizika, že možno nepomôžu, nevyriešia, ale určite to aspoň skúsia,“ hovorí Diana Bultmanová.

Najčastejšie dôvody hádok:

  • peniaze, finančné problémy
  • deti, výchovné problémy
  • rozdelenie domácich prác
  • neskoré príchody domov

Talianska domácnosť?

V lepšom prípade máte len „šťastie“ na temperamentných susedov, ktorí sa správajú hlučnejšie, ako by vám bolo milé. „Tento typ domácnosti vôbec nie je až taký zriedkavý, ako by sa mohlo zdať. No treba rozlíšiť taliansku domácnosť, v ktorej prevládajú vášne či zvýšený temperament, a hádky v pravom zmysle slova, sprevádzané agresivitou i týraním,“ upozorňuje psychologička.

V prvom prípade sa so susedmi porozprávajte. Nečakajte, kým vás ich správanie otrávi natoľko, že nebudete schopná riešiť celú vec bez zbytočných emócií, no zato s dávkou taktu a diskrétnosti. Buďte prístupná kompromisom, bývanie v paneláku si vyžaduje aj vašu toleranciu, ústretovosť a ohľaduplnosť. Ak vás ruší rodina s malými deťmi, je nereálne očakávať, že cez deň bude u nich hrobové ticho. No čo ak sa u susedov ozývajú hádky a bitky? Ozvať sa alebo je lepšie nestarať sa do cudzích problémov?

Tip Glancu: Ak k sebe pozvete susedu na kávu, získate šancu dozvedieť sa viac o tom, ako skutočne žije.

Tentoraz je to vážne!

Buďte všímavá k svojmu okoliu, následky domáceho násilia sa môžu prejaviť na žene a deťoch, ktoré ho zažívajú aj takto:

  • neustály strach, stres, úzkosť, panika, chronická únava, apatia, nespavosť, depresia, bolesti hlavy, zníženie imunity, alergia, onkologické ochorenia, psychické ochorenia, problémy s trávením, poruchy prijímania potravy, bolesť v panvovej oblasti alebo v krížoch, urologické a gynekologické ťažkosti, nadmerné pitie alkoholu, užívanie drog, hrozba samovraždy alebo vraždy

Čo si kto navarí…

… to si má aj zjesť? Nie je to celkom pravda. Človeku občas prerastú problémy cez hlavu a bez cudzej pomoci sa nezaobíde. Každý si ich rieši inak. Niekto to dokáže s chladnou hlavou, no iný si svoju frustráciu vybíja na svojom okolí, často na svojich najbližších. Nielen krikom, ale aj fyzickým či psychickým násilím. Takéto spôsoby však nemožno tolerovať. Ak je to prípad vašich susedov, a ich komunikácia zašla do takejto krajnosti, potrebujú pomoc.

Čo je domáce násilie?

  • kritizovanie, zosmiešňovanie, ponižovanie, nadávky, vyhrážanie, vydieranie, vyvolávanie pocitov viny, nútenie k poslušnosti, vzbudzovanie strachu, vyhrážanie zbraňou, ničenie osobných vecí, bitka, kopance, škrtenie, znásilnenie, obmedzovanie kontaktu s rodinou, priateľmi a okolitým svetom, zákaz pozerania televízie, odopieranie jedla či pitia, obmedzenie prístupu k peniazom či domáhanie sa majetku obete násilia

Pomôže polícia aj úrady

Nemá význam mesiace či roky znášať vyčíňanie rozvádzajúcich sa manželov alebo podguráženého suseda. Máte pocit, že sa nespráva dobre manžel k manželke alebo naopak, či rodičia k dieťaťu, alebo k seniorovi, ktorý s nimi býva? Obráťte sa na políciu, štátnu alebo mestskú, najlepšie na čísle 112. Osloviť tiež môžete úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Tieto inštitúcie majú kompetencie takúto situáciu aj riešiť. Komplexné poradenstvo dostanete aj na miestnom úrade na oddelení sociálnych vecí a rodiny, no ich pracovníci môžu situáciu len prešetriť. Týranej osobe však odporučia, kde sa môže prechodne ubytovať, aké doklady si zobrať so sebou, prípadne odporučia konzultáciu s odborníkom z oblasti psychológie, poradia bezplatnú právnu pomoc a podobne,“ hovorí Michaela Platznerová, tlačový referát mestského úradu Bratislava-Petržalka.

V mnohých prípadoch pomôže, keď pracovníci úradu dohovoria vinníkovi, ak sa však situácia opakuje, je potrebné obrátiť sa na políciu.

Bojím sa susedovej pomsty...

Aby ste v tom neboli sama a necítili ste sa ohrozená reakciou suseda, ktorého „udáte“ polícii či úradom, spojte sa s ďalšími susedmi. Možno by aj oni postihnutej rodine radi pomohli, no boja sa rovnako ako vy. Ak sa do problému zaangažuje viac ľudí, stúpa tak šanca, že to agresora spacifikuje.

  • Obráťte sa aj na správcu vašej bytovky, zo zákona mu vyplýva povinnosť zaujímať sa o to, čo sa deje v dome, ktorý spravuje.
  • Dohodu rozhádaných susedov môže sprostredkovať aj mediátor.
  • Domáce násilie môže úradom oznámiť aj ošetrujúci lekár týraných osôb, teda všeobecný lekár alebo pediater.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Čo robiť s konfliktnými susedmi? Poradíme vám!
Báječná žena/Sylvia Derňárová