Tip redakcii
 

Desatoro na riešenie nevery: Čo robiť, ak vás manžel podvádza?

Môžete mi prosím poradiť, ako riešiť neveru? Sme s manželom spolu v manželstve vyše štyroch rokov. A mala som tušenie, že ma podvádza. Niekoľkokrát som ho prichytila, ako študuje teletex alebo si dopisuje na internete. Raz sa už aj s nejakou ženou stretol. Je to normálne? Aby sa ženatý muž flákal z cudzími ženami? Ja už neviem, čo mám robiť… Michaela

12. apríla 2013, 08:00
Neveru partnera nikdy neberte ako dôkaz svojej nepríťažlivosti alebo neschopnosti.

Neveru partnera nikdy neberte ako dôkaz svojej nepríťažlivosti alebo neschopnosti.

Autor: Profimedia.sk

Radí psychotrapeutka Helga Menkeová

Princíp poradne je takýto: príde konkrétna otázka, jedinečný problém určitého človeka, na ktorý sa snažíme odpovedať s istou mierou zovšeobecnenia. Jednak preto, že desaťriadkový opis problému je veľmi zbežný, jednak preto, že chceme prepojiť konkrétny problém so všeobecnými faktmi. Len tak je odpoveď zaujímavá a užitočná pre viacerých ľudí. V tomto prípade Michaela podávate taký stručný a všeobecný opis vašej situácie, že nie je čo ďalej zovšeobecňovať. Pýtate sa: „Je to normálne, aby sa ženatý muž flákal s cudzími ženami?“ A ja neviem presne, čo máte na mysli pod pojmom „flákanie“. Vezmime však vašu otázku ako odrazový mostík k téme „normálnosti“.

Je to normálne?

Termín normálny používame v psychológii niekedy v zmysle štatisticky bežný alebo najčastejšie sa objavujúci. Podľa takto postaveného kritéria, ak sa väčšina chlapov fláka so ženami, potom je to najpočetnejšie správanie, a teda aj normálne.

Druhý pohľad na to, čo je normálne je sociálno-mravný. Ľudská spoločnosť, aby prežila, vytvorila si písané právne normy aj nepísané pravidlá – zvyklosti, mravy, obyčaje. Podľa tohto prístupu sa považuje za normálne a zdravé to, čo je bežné a spoločensky jednotné. Je to hodnotiaci spôsob, ktorý posudzuje správanie, prejavovanie emócií, postoje a hodnoty. Môžeme sa domnievať, že podľa tohto uhla pohľadu nie je v našej spoločnosti normálne, aby sa ženatý chlap verejne a otvorene priznával k vzťahom – sexuálnym či romantickým – k iným ženám, než k svojej manželke.

Individuálnu slobodu a jedinečnosť človeka však viac zohľadňuje adaptačno-funkčná koncepcia, ktorá považuje za normálne to, čo pomáha človeku dobre sa prispôsobiť prostrediu, v ktorom žije. Posúďte sama, Michaela, či prostredie, v ktorom sa pohybuje váš manžel, ho viac nabáda k „vernosti jednej žene“ alebo nejakému inému modelu.

Čo je nenormálne?

 • Necítim sa dobre, cítim utrpenie.
 • Nestíham sa prispôsobovať svetu, ktorý sa neustále mení.
 • Neviem dobre spolunažívať s ľuďmi, porušujem pravidlá.
 • Správam sa netypicky, zvláštne, bizarne.
 • Strácam kontrolu nad svojimi emóciami.

Desatoro na riešenie nevery

 • Vernosť sa nedá dokázať, ani zaručiť do budúcnosti.
 • Partnerovi môžete len dôverovať.
 • Ak je neverný, lepšie je nepátrať po detailoch.
 • Ak sa ako podvádzaná povyzvedáte príliš veľa konkrétnych informácií, bude sa vám ťažšie na toto obdobie zabúdať, aj keď sa s partnerom rozhodnete zotrvať.
 • Výčitky ani slzy neverníka spravidla nepritiahnu späť.
 • Neveru partnera nikdy neberte ako dôkaz svojej nepríťažlivosti alebo neschopnosti. Je to čisto záležitosť jeho životných postojov.
 • Snažte sa otvoriť spolužitie, venujte sa viac životu mimo domu – záľubám, priateľom, keďže doma nastala taká malá partnerská doba ľadová.
 • Podvádzané bývajú najčastejšie ženy príliš starostlivé a závislé od partnera, ženy prehnane kompetentné a výkonné, ktoré dávajú najavo, že zvládnu aj všetky chlapské úlohy.
 • Ak sú v partnerstve deti, venujte im všetku svoju materskú lásku, ale dajte pocítiť aj partnerovi, že vám pre neho zostáva dosť manželskej lásky.
 • Neveru možno prekonať, rozvodov je podstatne menej než „nevier“.

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Hviezda nákupných maniačok priznala, že prvý mesiac sa nedotkla ani len...
 

Bez celulitídy aj po štyridsiatke. Silvia Lakatošová pozná recept, ako na to

Silvia Lakatošová hovorí, že za to, ako vyzerá, nemôžu dobré gény. Po dvoch...
 

Fit pred letom: Voňavé chudnutie

Aj vás trápia kilá navyše po dlhej a chladnej zime? Dá sa to vyriešiť jednoducho...
 

Prečo tieto ženy vyzerajú božsky? Pijú olej a jedia vývar z kostí

Už roky majú náš obdiv, páči sa nám ich postava aj pokožka. Skúste dať na ich...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?