Tip redakcii
 

Dobrá správa: Už existujú aj doktori na zlomené srdce!

Zlomené srdce je vraj ako zlomená končatina. A s tým sa chodí za chirurgom. Špecialisti, ktorí naprávajú pošramotené srdce, si hovoria heartbreak coucheri. A ich ordinácie sú preplnené.

04. februára 2014, 10:00
Zlomené srdce je vraj ako zlomená končatina. A s tým sa chodí za chirurgom. Špecialisti, ktorí naprávajú pošramotené srdce, si hovoria heartbreak coucheri. A ich ordinácie sú preplnené.

Zlomené srdce je vraj ako zlomená končatina. A s tým sa chodí za chirurgom. Špecialisti, ktorí naprávajú pošramotené srdce, si hovoria heartbreak coucheri. A ich ordinácie sú preplnené.

Autor: Profimedia.sk

Väčšina rieši bolestivý rozchod podľa zabehnutej schémy: plač sprevádzaný tequilou, vodkou či iným otupovačom zmyslov, potom príde na rad zúfalé stalkovanie na Facebooku – Trápi ho to aspoň trochu alebo si už užíva v náruč inej? A potom opäť plač, ktorý treba prestriedať s nadávkami na tému, aký to bol hajzeľ.

Za veľkou mlákou však na to majú lepšie metódy. Srdce polámané na kusy americkí nešťastníci odovzdávajú do rúk skúseným heartbreak coucherom. Samozrejme, zacvakajú za to nekresťanské peniaze. A, čuduj sa svete, fenomén couchingu dorazil už aj k našim hraniciam.

Alebo ste vážne nepočuli o špeciálnych terapeutoch, ktorí vám za slušnú sumičku dajú do poriadku život tak, aby ste v ňom našli zmysel a naplnenie? Coucheri sa dokonca profilujú pre konkrétne oblasti vášho života, a tak medzi biznisovými, lifestylovými či finančnými couchermi vzniká ďalšia špecializácia. Terapeuti na porozchodové obdobie.

Zemetrasenie uprostred hrude

Najväčšiu reklamu im robí momentálne Katy Perry. Nedávno sa rozišla s hudobníkom Johnom Mayerom a myslí si, že za to môže fakt, že sa ešte nespamätala s rozvodu s exmanželom Russellom Brandom. Katy sa už pár mesiacov utápa v poriadnych depkách a priznáva, že jej v tejto situácii pomáha jedna zo špičkových celebritných odborníčok na zlomené srdcia.

„Je úplne jedno, či ste svetová hviezda alebo dievča od susedov, všetci po rozchode trpíme rovnako,“ vysvetľuje na svojich stránkach Aurora Winter. Mimochodom, priekopníčka tohto biznisu, ktorá dokonca založila Grief Couch Academy, čiže čosi ako akadémiu zármutku. „Rozchod aj rozvod znamenajú stratu nádejí a snov, je to definitívny koniec vzťahu. Čím dlhšie sme si nádeje pestovali, tým viac to bolí.“

Je celkom normálne, že vtedy vyhľadávame priateľov, aby sme sa im vyplakali na pleci. Ale lepšie, než počúvať neužitočné, hoci dobré mienené rady kamošiek, je vyhľadať odborníka. Lebo iba on pozná osvedčené metódy, ktoré vašu psychiku dostanú do normálu.

A ak ste práve dostali nenormálne kopačky alebo vás ten váš chlap škaredo podviedol, určite nechcete počúvať otrepané frázy, že ten idiot si vás aj tak nezaslúžil a že po ňom určite príde niekto iný a lepší. Skôr potrebujete niečo, čo vás opäť naučí smiať sa a v budúcnosti neopakovať tie isté chyby. Áno, uhádli ste, práve na to sú srdcoví špecialisti.

Pomôžu vám uvedomiť si minulosť a získať jasný pohľad, zamestnajú vás tak, že nestihnete vyplakávať, a ako bonus poradia, ako na to, aby ste si do života skutočne pritiahli niekoho lepšieho. Rozchod prirovnávajú k zemetraseniu. Couch vám pomôže zistiť, či postavíte taký istý dom ako predtým alebo niečo lepšie a odolnejšie. Nakoniec si uvedomíte, že každé odlúčenie je na niečo dobré. Uvoľní vo vašom živote priestor pre toho pravého.

Prominentní srdciari

„Každá kríza znamená príležitosť. Môžete byť zase o niečo zatrpknutejší alebo sa môžete stať šťastnejším čovekom,“ radí Aurora Winter. A jej rady patria k tým najvyhľadávanejším. Ako k takej kariére vôbec prišla? Z vlastnej skúsenosti.

Keď mala tesne po tridsiatke, stratila manžela. Smrť muža síce nie je to isté ako rozchod, ale vtedy tiež prichádzate o niekoho, do koho ste vkladali svoj život a svoju budúcnosť. Aj Aurore sa najprv zrútil svet, no potom sa pozbierala a začala na sebe tvrdo pracovať. Dá sa povedať, že sa sama sebe stala heartbreak coucherkou a metódy, ktoré vyskúšala na sebe, už roky úspešne posúva ďalej.

Dnes patrí vo svojej profesii medzi elitu a ak sa chcete dostať na jej čakaciu listinu, ktorá je plná prominentných pacientov, musíte sa vyzbrojiť trpezlivosťou a plnou kreditkou. Jej poradenstvo totiž stojí desaťtisíc dolárov. Okej, ak si vaše zlomené srdce vezme do parády niekto z jej tímu, vyjde vás to o čosi lacnejšie, no aj u nich sa za hodinu couchingu platí dvesto dolárov. Podobné cifry však pre celeberity s hollywoodskymi zárobkami nie sú žiadnou prekážkou.

„Ľudia na vrchole chcú byť najlepší vo všetkom vrátane svojich vzťahov, preto ma potrebujú,“ vysvetľuje Aurora, ktorá zachraňovala už mnohé pochrámané srdcia.

SSS

Aj taká Miley Cyrus po rozchode s fešákom Liamom Hemsworthom (budúcim Christianom Greyom) stavila na „chirurgický“ zákrok. Na základe rád svojho couchera napísala Liamovi list, v ktorom sa mu srdcervúco ospravedlňovala za svoje zlé správanie. Dopovedať nevypovedané totiž patrí medzi základné body srdcovej liečby.

Aj éterická Zoe Seldana údajne oplakávala rozchod so sexi Bradleym Cooperom na pleci odborníka a do porozchodovej terapie vraj nehorázne peniaze investoval aj Orlando Bloom a Miranda Kerr, ktorí vzájomne odlúčenie po šiestich rokoch spolužitia oznámili len nedávno.

Profesionálnych coucherov síce viaže sľub mlčanlivosti, ale v kuloároch sa povráva, že ich služby dnes využíva každá druhá rozídená celebrita. A nie sú to len hviezdy z filmového plátna a z videoklipov, najnovšie sa v kreslách u heartbreak coucherov s obľubou striedajú aj špičkoví biznismeni a politici. Čo je jasný signál, že na tej porozchodovej liečbe asi niečo bude.

Päť základných pilierov

Hoci metódy srdciarov stoja nekresťanské peniaze, my sme pre vás zistili aspoň pár základných trikov, ktoré vás nestoja vôbec nič. Každý program, ktorý Aurora Winter na mieru vylaďuje pre svoje choré celebrity, stojí na piatich základných pilieroch:

 • Zbohom minulosť – V prvom rade je potrebné, aby ste sa raz a navždy vyrovnali s minulosťou. Uvedomte si, čo všetko dobré i zlé vám bývalý vzťah priniesol. Za to dobré expartnerovi v duchu poďakujte, ostatné mu úprimne odpustite.
 • Vyjasnenie – Ujasnite si, aké sú vaše skutočné ciele, a spíšte si top 12 vlastností, ktorými by mal váš budúci partner v ideálnom prípade oplývať. Napríklad by mal byť dobrý poslucháč, úspešný, rodinne založený, kreatívny, priateľský, s bytom alebo domom, finančne zabezpečený.
 • Nemiešajte – Prvé tri body na zozname si dobre pamätajte a nestrácajte čas randením s tými, ktorým nič nehovoria.
 • Zdokonaľujte sa – Urobte všetko pre to, aby ste aj vy raz mohli byť pre niekoho ideálnou partnerkou. Pracujte na sebe.
 • Sebaláska – Nájdite aspoň päť vecí, ktoré si na sebe vysoko ceníte. Pozerajte sa na seba do zrkadla a denne si ich opakujte. Precíťte k sebe lásku. Pamätajte si, že len vtedy, ak budete mať rady samy seba, môže vás ľúbiť aj niekto iný.

Mnohí ľudia si myslia, že bolesť zlomeného srdca nás ničí, vedci však prišli k iným záverom. V zmysle starej dobrej múdrosti „čo ťa nezabije, to ťa posilní“, každá zmena v živote človeka buduje a posilňuje jeho charakter. Životom ostrieľaní ľudia si stoja za svojimi rozhodnutiami a to vedie k dlhodobým úspechom. Za zlomeným srdcom tak môžete vidieť príležitosť zistiť, kto v skutočnosti ste a čo od života očakávate. Nezľaknite sa toho a otvorte sa lepšej budúcnosti!

Ako operovať zlomené srdce bez chirurga?

Ak vás mučí zlomené srdce, nemusíte hneď vykrádať banky. Slovenský vzťahový couch Jaroslav Vojtechovský vie, ako sa pri troche šikovnosti dokážete s bolesťou vyrovnať samy.

 • Na rozlúčku vyklopte bývalému partnerovi všetko, čo vás trápi. Povedzte si, čo ostalo nevypovedané. Môžete tak urobiť osobne, prostredníctvom listu alebo e-mailu.
 • Dajte všetky emócie zo seba von. Vyplačte sa do vankúša alebo do košele dobrého priateľa.
 • Svojmu expartnerovi odpustite a želajte mu všetko dobré.
 • Odložte hlboko do skrine všetko, čo vám ho pripomína – fotky aj darčeky, ktoré ste od neho dostali.
 • Prestaňte ho sledovať na sociálnych sieťach a porovnávať sa.
 • Na čas sa radšej vyhýbajte akémukoľvek kontaktu s ním. Môžete ostať dobrými priateľmi, ale až po tom, ako vás rozchod prebolí.
 • Trávte veľa času s priateľmi, ustavične sa niečím zamestnávajte. Robte všetko, čo vás baví a napĺňa.
 • Starajte sa o seba, rozmaznávajte sa. Čas, ktorý vám teraz ostal, naplno využite. Venujte sa svojim túžbam a potrebám. Plňte si staré sny a ciele.
 • Športujte a pite veľa tekutín – detoxikujú emócie.

Foto: Profimedia.sk

Autor: EMMA/Zuzana Greiznigerová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Dobrá správa: Už existujú aj doktori na zlomené srdce!
EMMA/Zuzana Greiznigerová