Tip redakcii
 

Dokonalé dieťa? V americkej spermiobanke vám zoženú ideálneho otecka

Ste slobodná? Bezdetná? A chcete, aby sa váš poklad podobal napríklad na Bradleyho Coppera alebo na malý klon Mariána Gáboríka? V americkej spermiobanke vám zoženú ideálneho otecka, s ktorým splodíte ideálne dieťa.

14. augusta 2013, 09:00
V americkej spermiobanke vám zoženú ideálneho  otecka, s ktorým splodíte ideálne dieťa.

V americkej spermiobanke vám zoženú ideálneho otecka, s ktorým splodíte ideálne dieťa.

Autor: Profimedia.sk

Lea si dala rok. Rok na to, aby si našla partnera, ktorý by jej urobil dieťa. Lebo keď máte štyridsiatku na krku a zúfalo túžite po tom, aby vám aspoň raz za život narástlo tehotenské brucho, veľa času vám nezostáva. A keď Lein „termín“ vypršal a ona bola stále beznádejne single, klikla si na stránku najväčšej americkej spermiobanky. Aby si tam vybrala darcu spermií. Nie hocijakého, ale s vysokou školou, dobrou prácou a peknými črtami.

„Chcela som, aby sa moje dieťa aspoň trochu podobalo na našu rodinu. A tak som si spermie vybrala od muža, ktorý podľa fotky vyzeral ako môj dedko. Dokonca mal južanskú krv Európana, tak ako moji predkovia. A jediné, čo ľutujem, je, že som sa na to neodhodlala skôr,“ priznala Američanka, ktorá dnes má štyridsaťštyri rokov a po dome jej behá štvorročná dcéra Kaia. Tá sa zatiaľ na tatka nepýta, ale ak sa raz začne, mama jej povie, že zomrel. Asi nenájde odvahu priznať pravdu. Že ho dostala zo skúmavky.

Nielen pre neplodné páry

A pritom v tom Lea ani jej dcéra nie sú samy, veď podľa štatistík z roku 2010 bolo v Spojených štátoch za rok takto splodených až do 60-tisíc detí. Kým vo väčšine európskych krajín vrátane Slovenska žena môže podstúpiť umelé oplodnenie len vtedy, ak na kliniku napochoduje so svojím oficiálnym partnerom, za veľkou mlákou je to jednoduchšie. Tu nikto nerieši, či je vydatá alebo single. Chce dieťa? Má peniaze na zákrok? Tak aký problém?

Aj preto sa nikto nečuduje, že v Amerike tento biznis skvele šliape. Až tak skvele, že najväčšia spermiobanka na americkom trhu, California Cryobank, len za rok 2011 zarobila 18 miliónov eur a kšefty jej pôjdu pekne ďalej. Veď na jej dvere a dvere podobných kliník už dávno neklopú len neplodné páry alebo lesbičky, viac ako tretinu ich klientok tvoria slobodné heterosexuálky. Pretože žien, ktoré nie a nie natrafiť na normálneho chlapa, rozumej oplodniteľa, je aj v USA ako maku. A keď si teraz otecka môžu vybrať doslova z katalógu, no dá sa tomu odolať?

Ako z katalógu?

Hľadať vhodného darcu z ponuky kalifornskej Cryobanky je, ako listovať si v zoznamke. Stačí jedno kliknutie na stránku a vyskočí tu vyše štyristo darcov, zoradených podľa čísel. Tmavovlasý alebo blondiak? S modrými alebo hnedými očami? Počítačový génius alebo skôr expert vo finančníctve? Tých všetkých majú „na sklade“. Napríklad darca s číslom 12514. Rovné hnedé vlasy, hnedé oči, štíhla atletická postava, vraj sa podobá na Mariána Gáboríka. Má srbské korene, na vysokej škole študoval mikrobiológiu, no pracuje vo finančnej sfére a nemá židovských predkov. Zato vie hrať na gitare a miluje lyžovanie aj volejbal.

A čo číslo 13382? Blond, modré oči, čosi ako Kevin Costner v mladšom vydaní. Už má dve krásne deti a keďže precestoval vyše štyridsať krajín, dúfa, že bude mať po svete jednu veľkú rodinu. Možno by stál za hriech, no ak žena ešte vždy váha, či je to ten pravý, stačí priplatiť si 145 dolárov a príde jej na mail jeho fotka z detstva. A k tomu výsledky zdravotných testov, čosi viac o jeho záľubách a o tom, aké má plány do života.

Stále nerozhodná? Ak zacvaká ďalších 250 dolárov, dostane nahrávku s jeho hlasom. A k tomu detailnejší opis tváre, s informáciami typu, či nemá oči príliš ďaleko od seba alebo veľmi krivý nos. A aj výsledky psychologických testov môžu napovedať viac, veď čo ak je to príliš tichý usadený extrovert a dieťa to môže zdediť po ňom?

Nechcem dieťa s hocikým

Že takéto šialenstvo je možné iba v Amerike? Omyl, podobne funguje aj najväčšia európska spermiobanka, ktorá sídli v Dánsku. Tiež vám to pripomína trh s otrokmi, kde išli na odbyt najmä „kusy“ s pevnými svalmi a so silnými zubmi? A zdá sa vám to zvrátené? Možno len stačí vcítiť sa do kože ženy, ktorá hľadá pre svoje dieťa ten najlepší genetický materiál. A chce si ho poriadne preklepnúť. Úprimne, vy by ste sa tiež nevrhli do náručia prvému dobrovoľníkovi, ktorý by bol ochotný oplodniť vás, však?

Aj Lea si svojho darcu vyberala naozaj starostlivo. „Otec mojej dcéry Kaie je z veľmi dobrej a vzdelanej rodiny. Záležalo mi na tom, veď od neho dostala polovicu genetickej výbavy,“ pokračuje Lea, ktorú tento špás stál dvadsaťtisíc dolárov. A to si ešte môže gratulovať, že jej umelé oplodnenie vyšlo už na prvý pokus, inak by sa náklady na zákrok mohli vyšplhať až k cifre päťdesiattisíc.

Za kvalitu sa platí

Za tieto peniaze však budúce mamy dostanú prvotriedny servis a najmä istotu, že ponúkané spermie majú tú najvyššiu kvalitu. Vzorky tu totiž prechádzajú takou prísnou kontrolou, že zdravotnými a genetickými testami prejde iba jeden zo sto potenciálnych uchádzačov, ktorí sa chcú stať darcami. Niektorí síce priznávajú samoľúbu túžbu rozsievať ďalej svoje gény, ale väčšina mužov to robí pre peniaze. Za jednu dávku americké spermiobanky obvykle vyplácajú okolo sto dolárov, no ak má muž aj titul PhD., môže si prilepšiť aj päťkrát viac.

A potom sa môže stať to, čo pred pár rokmi zažil bostonský právnik Ben Seisler. Ešte ako vysokoškolák si vylepšoval skromný študentský rozpočet práve darovaním spermií v kryobanke Fairfax vo Virgínii. „Dostával som 150 dolárov za jednu dávku a veril som, že moja identita bude utajená. Naozaj som si vtedy ako mladý študent nemyslel, že by ma niekto chcel vyhľadať,“ hovorí Ben, ktorý má dnes tridsaťpäť rokov, slušne rozbehnutú kariéru advokáta a pred tromi rokmi zistil, že po svete behá už 75 jeho detí.

Môj otec je darca

Vďaka stránke Donor Sibling Registry, ktorú, aké prekvapivé, založila v roku 2000 žena oplodnená darcom, Američanka Wendy Cramerová. Stačí poznať číslo darcu, áno, paradoxne, práve to číslo, ktoré malo chrániť jeho súkromie, a prihlásia sa vám desiatky žien, ktoré majú deti s rovnakým mužom. Aby ste zistili, že vaše deti sú čosi ako nevlastní súrodenci.

Ale poďme späť k Benovi Seislerovi, ktorý si na stránku Donor Sibling Registry klikol len tak zo zvedavosti. Zadal svoje identifikačné číslo aj meno spermiobanky a zostal v šoku, pretože mu začali prichádzať maily od matiek, ktoré boli oplodnené jeho spermiami. Najskôr jeden mail, potom desať, dvadsať, tridsať, aby nakoniec zistil, že má obrovskú rodinu a minimálne 75 detí. Na tridsiatnika slušná zbierka, však?

„Nechcem, aby to vyznelo egoisticky, ale pre mňa to nie sú moje deti, skôr by som ich nazval potomstvo,“ vyjadril sa Ben pre portál Boston.com. Pokojne sa mohol zahrať na mŕtveho chrobáka a vykašľať sa na neznáme deti, ktoré sa s ním spojili, no on sa s niektorými dokonca osobne stretol. „Biologicky sú síce moje, ale nie sú moje. Nevychoval som ich, nemám nad ich životom žiadnu kontrolu a úprimne, naozaj si neviem predstaviť, že by som s nimi každoročne oslavoval narodeniny. Sedemdesiatpäťkrát a možno aj viac? Veď to je nereálne.“

Koniec anonymite

Na Slovensku by sa Benovi čosi také nestalo, pretože u nás je anonymita darcov nepriestrelná. Zatiaľ. No v takom Švédsku či vo Fínsku má dieťa právo dostať informácie o svojom biologickom otcovi a už aj Veľká Británia, Holandsko a Austrália zaviedli zrušenie tejto anonymity. A mnohé spermiobanky v USA najnovšie začali ponúkať aj služby „open darcov“, ktorí súhlasia s tým, aby ich potomkovia mohli po dovŕšení dospelosti kontaktovať.

„Naša klinika sa ako prvá zapojila do programu, ktorý povoľuje odtajniť identitu darcu,“ vysvetľuje Alice Rubyová, výkonná riaditeľka The Sperm Bank of California. Lebo až tridsať percent detí, ktoré prišli na svet vďaka umelému oplodneniu, chce vo veku 25 až 30 rokov vedieť viac o mužovi, ktorý im venoval svoje DNA. Možno to ani v našich končinách nie je taká vzdialená budúcnosť, veď aj na Slovensku rastú zástupy singlistiek, ktorým tikanie biologických hodín začína trhať ušné bubienky, a tak chcú stihnúť aspoň jedno tehotenstvo. Za každú cenu a rýchlo. A poznáte to, keď žena niečo chce, spojí sa aj s čertom, len aby to dostala.

Autor: EMMA/Danka Vilhanová
 


 

Vaše diétne tipy

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Rudo urobil pred svadbou to, čo robia budúce nevesty. Životnú zmenu si nevie vynachváliť!

Keď sa dnes už manželov Kučákovcov spýtate, kedy sa dali dokopy, Rudo okamžite...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?