Tip redakcii
 

Dôvody na kopačky sa vekom menia: Prečo sa rozchádzame v 20tke a prečo v 40tke?

Meníme sa. Aj preto sa nám rozpadajú vzťahy. A dôvody, prečo chlapom dávame adieu, sa menia. Inak to vidí výstredná dvadsiatka a inak zrelá štyridsiatnička.

07. augusta 2013, 09:00
Prečo sa nám rozpadajú vzťahy?

Prečo sa nám rozpadajú vzťahy?

Autor: profimedia.sk

Nie každá má to šťastie. Že sa v osemnástich zaľúbi, svoju prvú lásku si odvedie pred oltár a potom s ňou na dôchodku chodí kŕmiť do parku holuby. Keď sme boli mladšie, všímali sme si na mužoch trochu iné veci ako teraz. Roman z béčky bol snom každej baby, lebo vedel hrať na gitare a podobal sa na Kurta Cobaina. A tá vybíjaná kožená bunda!

Charakterové vlastnosti, dokonca aj to, či má, alebo nemá prachy, nám, jeho obdivovateľkám, bolo vtedy boli ukradnuté. Aby dnes Roman obstál ako ideálny potenciálny partner, musel by byť úspešný v práci, s primerane vyšportovaným telom. Musel by mať štýl, vzdelanie, zmysel pre humor a ešte dlhý zoznam vlastností typu tolerancia či vernosť. A tú príšernú bundu by si musel schovať na dno skrine.

V dvadsiatke

Kilometre aj centimetre

„Po strednej som išla na leto do Anglicka robiť aupairku. Spoznala som tam Marka – veľmi fajn chalana z Humenného. Prežili sme spolu krásne dva mesiace, ale po návrate na Slovensko sme sa už nestretli. Ja som z dedinky pri Bratislave, obaja sme bývali u rodičov a čakala nás vysoká škola – každého na inom konci republiky. Jednoduchšie to bolo ukončiť, aj keď dodnes na neho v dobrom spomínam,“ hovorí o svojom letnom romániku Eva. Ktovie, ako by to bolo dopadlo, keby mali obaja o pár rokov viac. Vzdialenosť ako častý dôvod rozchodu v mladom veku potvrdzuje aj psychologička Elena Brozmanová.

„Mnohé páry síce fungujú aj na diaľku, ale nové veci ich lákajú a zvedavosť na niečo iné tiež. Je to taká previerka, ktorá sa väčšinou končí rozchodom. Sú však aj mladí ľudia, ktorí svoj vzťah považujú za záväzný a napriek pokušeniam v ňom vydržia.“ Kamarátka Pavlína sa v tomto opise našla. „Keď si teraz spomeniem, pre aké hlúposti som sa rozchádzala s mojimi ex, musím sa smiať. Aj keď to neboli vážne vzťahy, skôr flirty. Jedného som nechala preto, že ho mal malého. Sex s ním som si nevedela užiť a myslela som si, že za to môže jeho veľkosť,“ tvrdí Pavlína.

Vtip je v tom, že neskôr spoznala chalana, ktorý bol obdarený ešte menej a aj tak ju to s ním v posteli bavilo. Asi preto, že to s ním myslela vážnejšie než s tým prvým. „Vzťahy v mladosti často nemajú dlhé trvanie práve preto, že sú nezáväzné. Mládež si chce užiť – čo ak to s iným partnerom bude väčšie vzrúšo? Antikoncepcia obmedzuje neželané tehotenstvo, tak prečo by partneri nevyskúšali aj čosi iné? Len málo dievčat rozmýšľa o svojom príležitostnom partnerovi ako potenciálnom otcovi svojho dieťaťa,“ pokračuje pychologička.

V tridsiatke

Prsteň alebo zbohom!

O. k., ak ste v dvadsiatke chodili so všelijakými exotmi, je vám odpustené. Veď ste boli „mladé a hlúpe“. Ale ak máte tridsať, po vašom boku by už mohol byť pán pravý, prípadne niekto, o kom si to myslíte. Ak ste svadbu a deti nestihli už skôr, okolo tridsiatky sa všetko zvykne vykryštalizovať. A je to buď, alebo. Buď sa rozhodnete kráčať spoločnou cestou, alebo sa každý poberie tou svojou. „Najčastejšou príčinou rozchodov tridsiatnikov sú nezhody v tom, ako si predstavujú spoločný život a ďalšiu budúcnosť,“ upozorňuje Elena Brozmanová.

PR manažérka Martina zažila v tridsiatich dvoch rokoch škaredý rozchod. „Chodili sme spolu trinásť rokov, od mojich devätnástich. Bolo nám super, ale Lukáš si neuvedomoval, že starneme – neplánoval žiadnu budúcnosť. Chcel len cestovať a užívať si. Áno, tvrdil, že rodinu chce, ale nebolo mu jasné, kedy konkrétne. Ja som trpezlivo čakala a čakala, až mi rupli nervy. Dala som mu ultimátum – buď sa do roka vezmeme, alebo končím. Čo myslíte, čo si ten bezcitný sebec vybral?“ Martina si však svoj sen splnila. Do roka sa vydala za muža, ktorého spoznala tesne po rozchode.

Už majú spolu polročnú dcérku a dnes ďakuje Bohu, že Lukáš si vtedy nevybral tú prvú možnosť. Lebo s večným dieťaťom, akým bol jej ex, si vlastne rodinu ani zakladať nechcela. Ani psychologička neodporúča dávať partnerom ultimáta, vraj sa to časom môže vypomstiť. Nepripravenosť na manželstvo a rodinu je totiž častou príčinou, pre ktorú manželia končia pred rozvodovým súdom.

V štyridsiatke

Kuchárka vs milenka

Tak ste ho konečne našli. Svojho pána božského, ktorému ste so slzami v očiach povedali áno. A dnes s ním v chorobe i zdraví, šťastí i nešťastí vychovávate spoločne detičky. Tak prečo sa rozchádzať? Dôvody sa nájdu, no na prvom mieste je nevera. Aj keď s pribúdajúcimi rokmi ju vieme akosi lepšie akceptovať a odpustiť. „Mnohí partneri chápu neveru ako spôsob, ako uniknúť zo stereotypu manželského života. Platí to tak pre mužov ako pre ženy,“ upresňuje odborníčka. Adriana však nedokáže pochopiť, ako jej chlap mohol zahnúť po toľkých rokoch spoločného života.

„Pozerala som toľko filmov, v ktorých hrali neverníci, ale ani vo sne by mi nenapadlo, že medzi nich bude patriť aj môj Dušan. Veď mal doma vždy navarené, upratané, ožehlené a myslím, že po dvoch deťoch som stále celkom k svetu. No asi nie až tak ako tá jeho blonďavá kolegynka,“ nechápe štyridsaťtriročná Adriana. Až keď z neho ťahala pravdu, vyfarbil sa. Vraj ju má stále rád, ale už ho nepriťahuje. Berie ju skôr ako dobrú kuchárku. A ešte skvelú gazdinku v ich domácnosti. Že aký sviniar? Bohužiaľ, Adrianin scenár je častý aj v iných manželstvách.

A ak vás zaujíma, prečo tí rozmaznaní samčekovia utečú za mladšími samicami, dá sa to vysvetliť aj odborne. Staršia žena sa vraj stáva pre muža nepríťažlivou, pretože sa končí jej rozmnožovacia potencia. A máte to. Adriana síce od toho svojho „sviniara“ zatiaľ neodišla, no ich vzťah je na bode mrazu. Nemá kam odísť a zostať sama s dvoma deťmi a jedným platom nie je hračka.

Áno, peniaze a spoločný majetok sú vraj často dôvodom, ktorý ženy núti s partnerom zostať, aj keď to dvojici neklape. A ešte deti. „Deti u zodpovedných partnerov môžu brzdiť rozchod. Treba však myslieť na to, aby sa hádky a konflikty nestali súčasťou rodinnej kultúry. Ak sa to nedá a manželia sú sústavne na vojnovej nohe, potom odporúčam, aby sa radšej rozišli. Zostanú tak aspoň dobrými rodičmi.“

Autor: EMMA/ Katarína Rosinová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Dôvody na kopačky sa vekom menia: Prečo sa rozchádzame v 20tke a prečo v 40tke?
EMMA/ Katarína Rosinová