Tip redakcii
 

Kde sa začína príživníctvo partnera? Pozor, aby vás nepriviedol na mizinu

Medzi slovenskými mužmi sa ujíma nový trend: žiť na partnerkin účet... Pokiaľ až siaha vaša ochota starať sa o partnera a kde sa začína jeho príživníctvo?

10. apríla 2014, 13:00
Medzi slovenskými mužmi sa ujíma nový trend: žiť na partnerkin účet... Pokiaľ až siaha vaša ochota starať sa o partnera a kde sa začína jeho príživníctvo?

Medzi slovenskými mužmi sa ujíma nový trend: žiť na partnerkin účet... Pokiaľ až siaha vaša ochota starať sa o partnera a kde sa začína jeho príživníctvo?

Autor: Profimedia.sk

Radí Ľubica Tománková, psychologička, Bratislava

Poviete si, že keď ste už začali s partnerom spolu bývať a plánujete si budúcnosť, je načase spojiť aj svoje financie. Vraví sa však, že peniaze dokážu rozbiť vzťahy, preto buďte opatrná, najmä ak ste spolu len pár mesiacov. Neprezrádzajte hneď svojej novej láske, aký máte majetok a čo všetko zdedíte. Pre seba si nechajte aj heslo svojej vkladnej knižky a PIN k platobnej karte. Inak vám hrozí nielen zlomené srdce, ale aj prázdny účet či dokonca exekútor za dverami.

Čo je moje, je aj tvoje

Odborníci radia, aby si partneri nechali oddelené účty a istú finančnú nezávislosť, a to aj po vstupe do manželstva. No zamilovaná žena neraz urobí pravý opak, ochotne privolí na spoločný účet. Čo na tom, že vzťah trvá len krátko a ešte dobre nepoznáte svoje každodenné zvyklosti a s tým spojené výdavky ani svoje sklony k šetrnosti či rozhadzovačnosti? Okrem toho zo spoločného účtu sa len ťažko určuje, koľko kto minul na spoločné výdavky a koľko na osobné veci. Vy si však predstavujete, ako sa na jednom konte budú eurá pekne zbierať, aby ste si mohli zakrátko založiť rodinu a ostať na materskej. Lenže čo ak si to váš partner predstavuje inak?

Tohto sa vyvarujte:

 • spoločný účet
 • splácanie partnerových dlhov
 • požičanie väčšej sumy partnerovi
 • branie pôžičky kvôli partnerovi
 • vyzradenie akéhokoľvek prístupového hesla či PIN kódu

Zaplatíš to, miláčik?

Spočiatku prehliadate, že nákup potravín na víkend zaplatí vždy len vaša peňaženka, veď žijete spolu. Čo na tom, že váš drahý práve nemá šťastie na prácu alebo ho v zamestnaní slabo platia. Hoci ani vy neberiete manažérsky plat. Potom však začnete platiť aj ďalšie položky v domácnosti, napríklad novú chladničku, koberec, poličku, aby ste pekne bývali. Našťastie, vzali ste si pôžičku. Partnera tým však nezaťažujete, veď si ešte len našiel prácu, nemôžete od neho žiadať, aby vám ju pomohol splácať. Veď vy to nejako zvládnete, hlavne, že sa máte radi. Keď dostane váš drahý výpoveď ešte v skúšobnej lehote, ujmete sa aj platenia benzínu do jeho auta, aj cigarety mu kúpite. Veríte, že vaša láska všetko prekoná a raz bude lepšie. Veď čo je zlé na tom, ak pomáhate z lásky?

Foto: Profimedia.sk

Pomáhať, nie obetovať sa

Zaľúbili ste sa do muža, ktorý sa spolieha na to, že ho zabezpečíte a postaráte sa oň. Túži najmä po vlastnom pohodlí a nerobí mu problém viesť život nad vlastné finančné možnosti. Vy mu to umožňujete v dobrej viere, že vás má naozaj rád a že aj jemu leží na srdci vaša spoločná budúcnosť. „Robíte to najlepšie, čo v tejto situácii viete. Konáte ovplyvnená najmä veľkou túžbou po láske a po prijatí a zároveň ste s veľkou pravdepodobnosťou ovplyvnená aj veľkým strachom z osamelosti. Myslím si, že takzvaný syndróm pomáhania, prípadne zachraňovania, sa u žien vyskytuje v rôznej miere pomerne často. A toto je len jedna jeho extrémna forma,“ komentuje odborníčka. Ste presvedčená, že keď muža ľúbite, máte mu pomáhať a spolu nepriaznivú finančnú situáciu zvládnuť a vyriešiť...

Žiadny zrelý dospelý človek nechce byť finančne ani inak závislý od niekoho iného. Každý by mal mať v sebe dostatok sebaúcty a zdravej chuti postarať sa o seba napriek nepriaznivým okolnostiam.

Pozor, takto môžete dopadnúť!

 • nasťahuje sa k vám a bude žiť na váš účet
 • dostanete sa do situácie, že nebudete mať z čoho žiť
 • splácať jeho dlhy vás donúti hrozba, že by ste mohli prísť o spoločný majetok 
 • vaša požiadavka na nápravu situácie môže v niektorých prípadoch vyvolať u partnera agresívne správanie voči vám

Zvonec a koniec...

Ak vám s odstupom času začína dochádzať, že partner žije tak trochu na váš účet a jeho úmysly s vami nie sú iba o láske, ale myslí najmä na svoju pohodu, začnete sa zaujímať, kedy sa to zmení. Pýtate sa oprávnene, kedy sa zamestná, požiada o zvýšenie platu, začne šetriť a prestane nadmieru utrácať. Žiaľ, častou reakciou je, že váš partner sa zbalí a odíde. K inej žene, ktorá má vlastný byt a nosí domov výplatu a je ochotná poskytnúť mu domov.

„Niektorí muži však naozaj veria, že sa im raz začne dariť, že ich plány budú jedného dňa úspešné, zarobia potrebné peniaze a všetky dlhy vyrovnajú. A niektoré ženy sa vo vzťahu s takýmto mužom obetujú a trápia sa aj celý život. Sú so svojím mužom doslova v dobrom aj v zlom. Niektoré takýto vzťah ukončia, až keď im hrozí, že prídu o všetko, keď sú vo veľkej finančnej núdzi, napríklad až keď nemajú peniaze na jedlo pre seba a svoje deti,“ konštatuje skúsená odborníčka.

Ako z toho von?

 • Hneď ako vycítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svoju banku aj inštitúcie, od ktorých ste si zobrali úver alebo pôžičku.
 • Neignorujte doporučené listové zásielky, upomienky a podobne, komunikujte s inštitúciami, ktoré vám ich zaslali.
 • Neprezrádzajte partnerovi ďalšie prístupové heslá a kódy.
 • Poraďte sa s právnikom, neľutujte vynaložené peniaze, lebo môžete prísť o všetko.
 • Ak ste manželia, podajte na súd návrh na zrušenie bezpodielového vlastníctva.
 • Vytvárajte si vždy finančnú rezervu pre prípad núdze.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Kde sa začína príživníctvo partnera? Pozor, aby vás nepriviedol na mizinu
Báječná žena/Sylvia Derňárová