Tip redakcii
 

KONIEC podceňovania: Poradíme vám, ako si zvýšiť sebadôveru raz a navždy

Pochybujete občas o sebe? Našepkáva vám vnútorný hlas, že niečo nedokážete, že na to nemáte?

29. januára 2016, 09:00
Ak si veríte, častejšie dosiahnete to, čo chcete.

Ak si veríte, častejšie dosiahnete to, čo chcete.

Autor: Profimedia.sk

Radí: koučka a mentálna trénerka Andrea Změlíková, www.stastnazena.eu

Vezmite si príklad zo športovcov. Nepoznám žiadneho, ktorý by tento pocit nezažil a niekedy nezapochyboval o správnej ceste vedúcej k víťazstvu. Nakoniec však dosiahnu úspech. Dokážu prekonať pochybnosti a brať ich ako výzvy. Môže za to ich ustavičná práca na zvyšovaní sebadôvery, vysvetľuje mentálna trénerka Andrea Změlíková a dodáva, že práve sebadôvera je kľúčom k získaniu čohokoľvek, čo si prajete.
Ak si myslíte, že športovci sa už takými narodili, že na sebe nemuseli pracovať, mýlite sa. Pracujú na sebe oveľa tvrdšie než ostatní ľudia. A práve to im umožňuje vo svojej profesii dostať sa až na vrchol…

Ide o váš cieľ

Ak si nebudete veriť, že môžete niečo dokázať, nepodarí sa vám to. Vnútorné presvedčenie, že vaša vízia je reálna, tvorí základ na dosiahnutie cieľa. Ak pochybujete, niečo nie je v poriadku. Podľa mentálnej koučky Andrey Změlíkovej je potrebné prehodnotiť svoj cieľ a zamyslieť sa, prečo o ňom pochybujete. Ide predsa o váš cieľ, preto ho môžete preformulovať, aby ste sa s ním úplne stotožnili. Často vám v jeho dosiahnutí bráni nedostatok sebadôvery.

Vnútorný kritik

Sebadôvera nie je vlastnosť, ktorú človek má či nemá od narodenia. Dá sa rozvíjať v každom veku. Je potrebné na nej systematicky pracovať, stanoviť si stratégiu, ktorá sevadôveru ju pomôže udržať.
„Stalo sa vám niekedy, že dlhé mesiace sa na niečo chystáte, napríklad na skúšku, a zrazu cítite, že to nejde, že to nie ste vy? Ak áno, potom zrejme prehovoril váš vnútorný ,kritik‘. Práve on je najväčším nepriateľom sebadôvery. Ak ju máte nízku, podvedomý automat vám bude stále vyčítať chyby a potláčať odhodlanie a nové nápady,“ hovorí koučka.

Čo ovplyvňuje?

Změlíková tvrdí, že ak si veríte, dosiahnete to, čo chcete, častejšie. Ťažkosť dokážete brať ako výzvu a premeniť ju na príležitosť byť ešte lepšia. Vďaka nej si uvedomujete, čo je možné ovplyvniť a čo nie. Neplytváte energiou na veci, ktoré nemáte pod kontrolou, ale orientujete sa na tie, ktoré pod kontrolou máte. Práve tie vás posúvajú k dobrým výkonom.

„Pomáha vám zvoliť si takú reakciu na situáciu, ktorá je pre vás najlepšia. Dokážete ísť v ústrety novým skúsenostiam a výzvam, bez ktorých sa víťaz nezaobíde. Sebadôvera vám pomôže prekonať prekážky a nezdary, ktoré sú prirodzenou súčasťou života,“ vysvetľuje koučka a dodáva, že vďaka dostatočnej sebadôvere sa dokážete z chýb poučiť a premeniť ich na kroky vedúce k víťazstvu.
Budete schopné stanoviť si vysoké ciele, ale zároveň reálne, a nič vás na ceste k nim nezastaví. Umlčíte svojho vnútorného kritika a necháte sa riadiť svojím pozitívnym JA. Vysoká sebadôvera vedie k stabilnej a vysokej výkonnosti.

Mobilizujte vnútorné zdroje

Ak chcete na svojej sebadôvere popracovať, začnite hneď a denne. Ak budete sebaistotu dokonale ovládať, v každej situácii budete schopné konať vo svoj prospech. Odmenou vám bude víťazstvo.
Nepodarený deň, zlé rozhodnutie v práci, tlak z rôznych strán však na sebadôvere nepridávajú. V takých chvíľach je podľa koučky nevyhnutné mobilizovať vnútorné zdroje a urobiť to, čo vám pomôže udržať sa na ceste za svojím cieľom. „Nehovorím, že nemôžete mať obavy alebo strach, majú ho aj tí najlepší, ale dokážete ho prekonať a vyjsť zo situácie ako víťaz. Budete riadiť svoj život tak, ako si prajete, zmeníte len to, čo vám vyhovuje, a zvládnete aj to, o čom ste v minulosti pochybovali,“ tvrdí Změlíková.

Ako na to

Najskôr si musíte urobiť takzvanú analýzu sebadôvery. Spíšte odpovede na nasledujúce otázky:
Očíslujte si svoju súčasnú sebadôveru od 1 do 10 (10 je najväčší počet).

  • Napíšte si, kam sa chcete za rok dostať (vyjadrite to opäť číslom alebo slovom).
  • Ako veľmi to chcete a čo ste pre to ochotné urobiť?
  • Aké výhody vám prinesie zmena?
  • O čo prichádzate, ak zostanete v súčasnom stave?
  • Zamyslite sa, čo doteraz znižovalo vašu sebadôveru a čo vám, naopak, pomáhalo.
  • Analyzujte zdroje zníženej sebadôvery a ku každému si napíšte kroky, ktoré to môžu zmeniť.

Ak analýzou zistíte, že pri zvýšení sebadôvery máte na čom pracovať, je už len na vás, kedy sa do toho pustíte. Chcete byť odolnejšie a lepšie? Chcete si viac veriť? Tak sa do toho pustite hneď, nastavte svoju myseľ tak, že sa sústredíte na pozitívne myšlienky a pozitívne akcie, ktoré vás budú motivovať a posúvať k vyššej sebaistote a sebadôvere.
„Sebadôvera prichádza s činmi. Nestačí len chcieť, treba sa jej aktívne venovať. Nečakajte, že sa výsledky dostavia okamžite. Vaše návyky a postoje sa formovali mnoho rokov, preto to chce trpezlivosť a húževnatosť, aby nastala požadovaná zmena,“ upozorňuje mentálna trénerka.

Pozerajte dopredu

A pripomína, že sa treba pozerať vždy dopredu a to, čo bolo, nechať minulosti. Môžete sa z nej poučiť, ale nemá význam sa ňou trápiť. Sebavedomí ľudia sú pozitívni a nehovoria si: Mohol som to urobiť inak. Keby som to tak mohol vrátiť. Hovoria vety typu: Ako sa môžem z tejto situácie poučiť? Čo môžem nabudúce urobiť inak a ako to urobím? Čo je na tejto situácii pozitívne? „Vďaka týmto otázkam zostanú racionálni a nedajú sa ovládať emóciami,“ dodáva na záver koučka Andrea Změlíková.

Cvičenie na zvýšenie sebadôvery

  • Spíšte si zoznam svojich doterajších veľkých aj malých úspechov. Všetko, čo si na sebe ceníte, čo ste zvládli alebo prekonali. Zamerajte sa na všetky oblasti vo svojom živote. Medzi úspechy patrí napríklad dosiahnuté vzdelanie, rodina, narodenie dieťaťa, pomoc druhým, pozitívne vlastnosti a zručnosti, pracovný či športový úspech...
  • Píšte, čokoľvek vám napadne, zoznam postupne dopĺňajte. Uvidíte, že vám vždy pomôže, keď sa budete cítiť horšie, keď sa vám niečo nepodarí a vaša sebadôvera bude v ohrození. Pomôže vám posilniť sebadôveru a uvedomiť si, koľko ste toho v živote dosiahli a zvládli. Pochopíte, že na základe nejakých negatívnych situácií, ktoré práve prežívate v pracovnom alebo v osobnom živote, sa vaša hodnota nezníži.
  • V čom je najväčší problém pri tvorení zoznamu? V tom, že ľudia sa zameriavajú na veľké úspechy. Ich prvotný pocit je, že toho zatiaľ veľa nedosiahli, že nemajú čo napísať. Uvedomte si, že malé činy robia tie veľké. Keď sa naučíte ceniť si a uvedomovať najmä drobné pokroky, budete sa cítiť sebaisto a cesta za vaším cieľom bude oveľa jednoduchšia a príjemnejšia. Čerpajte silu z vlastných zdrojov, pretože tie máte k dispozícii bez obmedzenia.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ

video

 


 

Vaše diétne tipy

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Herečka Adriana Krúpová schudla 36 kíl. TAKTO to dokázala aj bez odborníka

Zhadzovať kilá sa rozhodla v momente, keď sa ručička na váhe blížila k stovke....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
KONIEC podceňovania: Poradíme vám, ako si zvýšiť sebadôveru raz a navždy
BÁJEČNÁ ŽENA/ Lea SOBOTOVÁ