Tip redakcii
 

Kontrolujete mu emaily či esemesky? Toto radí odborníčka

Ak neviete odolať túžbe dozvedieť sa, s kým konkrétne a o čom váš partner komunikuje, no zároveň vám záleží na vašom vzťahu, máme pre vás zopár rád.

26. augusta 2013, 09:00
Sliedite mu v mobile? Na toto si dávajte pozor

Sliedite mu v mobile? Na toto si dávajte pozor

Autor: profimedia.sk

Sociálne siete, mail, Skype, četovanie i mobilné telefóny rozširujú vašu dostupnosť aj okruh ľudí, s ktorými ste v kontakte. No umožňujú to nielen vám, ale aj vášmu partnerovi.

Účel svätí prostriedky?

Či v partnerovej pošte napokon nájdete niečo „zaujímavé“, alebo nie, to v tejto chvíli ponecháme bokom. Skôr je dobré zamyslieť sa, čo vás k takémuto správaniu vedie. „Podľa mojich skúseností z praxe máva tajné prezeranie pošty dva dôvody. Jedným je overovanie podozrenia, že je vám partner neverný, lebo sa zrazu správa inak ako doteraz. Druhým dôvodom je vaša neopodstatnená podozrievavosť, bezdôvodná žiarlivosť a potreba mať všetko pod kontrolou,“ konštatuje psychologička a dodáva: „Za bezdôvodným hľadaním dôkazov sa vždy skrýva vaša vnútorná neistota. Hoci vy tvrdíte, že neveríte partnerovi, lebo on určite s niekým flirtuje, v skutočnosti je to vaša vlastná nedôvera v samu seba, vo vlastné kvality. Keďže vaša sebaúcta je veľmi nízka, neveríte si, že ste pre svojho partnera dosť dobrá, a bojíte sa, že on si preto nájde inú ženu. A to vo vás vzbudzuje pocit ohrozenia, nedôveru a zvýšenú potrebu kontroly,“ poukazuje Ľubica Tománková na dôležité súvislosti.

Takto NIE

Môže vás to doviesť až k tomu, že bez vedomia partnera nazriete do jeho súkromia viac, ako je bežné. Napríklad využijete chvíľku, keď odíde od počítača a prezriete mu maily či facebookové správy, zisťujete, aké stránky navštevuje. Alebo si v mobile vyhľadáte jeho kontakty a uistíte sa, že medzi nimi nie je nejaké meno, ktoré by vás zaskočilo? A čo jeho esemesky, s kým a o čom si vaša polovička píše? V každom prípade je takéto nevinné nazeranie niečo, o čom vám hovorili už rodičia, že sa to nepatrí snoriť druhým v súkromí. Potvrdzuje to aj psychologička: „Tajné prezeranie pošty nie je v poriadku.“

Takto ÁNO

Aj keď ide o vašu najbližšiu osobu, teda partnera, vašu zvedavosť to neospravedlňuje. Prezeranie cudzej pošty je neprípustné. „Ak však v slabej chvíli predsa len podľahnete pokušeniu a prezriete si maily či esemesky, je dobré hneď sa priznať a úprimne povedať, čo vás k tomu viedlo. A ospravedlniť sa. Je to lepšie, ako keď sa o tom partner dozvie iným spôsobom,“ odporúča odborníčka na vzťahy. Iná situácia je, ak by ste sa na takomto vstupovaní do súkromia s partnerom vopred dohodli. Vo vzťahu totiž môžete mať zaužívanú rôznu mieru intimity.

„Niektorým párom vyhovuje nechávať si niektoré veci len pre seba, hoci si rozumejú a majú sa radi. Tajné nazeranie do súkromia ich však uráža, považujú to za prejav nedôvery. Pre iné dvojice je zas prirodzené, že si môžu navzájom kedykoľvek vstupovať do mailu a mobilu, napríklad automaticky zdvihnú partnerov mobil, ak je ten druhý zaneprázdnený,“ uvádza psychologička.

Všetko má pôvod v rodine

Miera, do akej ste ochotní s partnerom podeliť sa o súkromie, vychádza podľa odborníčky z toho, aké návyky si so sebou každý z vás nesie zo svojej pôvodnej rodiny. „Odtiaľ máme naučené rôzne pravidlá o strážení svojho súkromia a o rešpektovaní súkromia iných. V každej rodine to vyzerá inak. Niekde majú na chladničke vyvesené prístupové heslá všetkých z rodiny a inde si ich každý prísne stráži,“ vysvetľuje Ľubica Tománková. Preto je prezeranie súkromnej pošty aj vecou vašej vzájomnej dohody a v tom prípade nemusí byť automaticky prejavom neprípustného správania.

Takisto vás možno prekvapí zistenie, že vaša nedôvera k partnerovi má korene vo vašom detstve alebo v predošlom partnerskom vzťahu a nemá nič spoločné s tým, ako sa váš chlap v skutočnosti správa. Vy o ňom pochybujete, lebo ste sa už v minulosti naučili, že mužom sa nedá veriť. Pravdepodobne vás sklamal nejaký bývalý partner, ktorý zradil vašu dôveru a nebol vám takou oporou, akú ste vtedy potrebovali. Pátrajte po príčinách svojej nedôvery, najlepšie s pomocou psychológa. Nedovoľte, aby vám minulosť otravovala partnerský vzťah.

Extrémne pokusy

Aj takto sa niektoré ženy snažia dostať partnerovi pod kožu:

  • sliedia po hesle k partnerovmu mailu či po PIN kóde k mobilu
  • pravidelne sa tajne hrabú v osobných dátach v mobile či v počítači 
  • vytvoria si falošný profil na čete a pokúsia sa zbaliť vlastného partnera
  • sledujú jeho výpisy z účtu

Aj deti majú právo na súkromie

Ani svojim deťom by ste nemali prezerať poštu bez ich vedomia či nasilu od nich žiadať zverejnenie mailovej či esemeskovej komunikácie. Nielen medzi partnermi, ale aj vo vzťahu rodič a dieťa by mal vládnuť rešpekt k súkromiu toho druhého alebo vzájomná dohoda v tejto oblasti. Dajte dieťaťu najavo, že vás zaujíma, čo prežíva, s čím žije. „ Ak máte s dieťaťom blízky vzťah a pociťuje doma bezpečie, nebude mať dôvod zatajovať vám, s kým si píše a o čom,“ prízvukuje psychologička.

Tipy, ktoré sú OK

Ako sa o partnerovi dozvedieť viac bez tajného pátrania v jeho súkromí: l trávte spolu viac času l pestujte si spoločné záujmy l buďte voči nemu otvorenejšia, časom vám to začne opätovať l zaujímajte sa o jeho blízkych l majte spoločný okruh priateľov l ak je to vhodné, robte mu spoločnosť na podujatiach z práce

Nedávny prieskum, v ktorom spoločnosť GfK oslovila dvetisíc ľudí, ukázal, že takmer polovica opýtaných Sloveniek si tajne prečíta partnerovu esemesku alebo inak prezerá obsah jeho mobilu či počítača. Na druhej strane to isté priznalo aj 39 percent opýtaných mužov.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernárová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Kontrolujete mu emaily či esemesky? Toto radí odborníčka
Báječná žena/ Sylvia Dernárová