Tip redakcii
 

Kopa práce po svadbe: Čo čaká čersto vydatú Noru Mojsejovú pri zmene priezviska?

Svadbou s Versačem (40) sa z Nory Mojsejovej (58) stala pani Kabrheľová. Čo to obnáša, ak sa žena rozhodne pre nové priezvisko?

28. januára 2017, 06:00
Ak chce nevesta
manželovo
meno, čaká ju po
svadbe namiesto
medových týždňov
obiehanie úradov.

Ak chce nevesta manželovo meno, čaká ju po svadbe namiesto medových týždňov obiehanie úradov.

Autor: Profimedia.sk

Povedať áno nie je až taký problém. Hlavu v smútku budete mať až po sobáši, keď vás čaká zmena priezviska v dokladoch. Byrokracia je v tomto smere nemilosrdná! Začína sa kolotoč vybavovačiek a úrady vytrhnú mladomanželku zo sladkého opojenia. Na vystavenie nových dokladov má totiž po svadbe len pár dní a či chce, alebo nie, bude aj o pár eur ľahšia a s nervami v koncoch.

Prečo si meníme meno?

Tento kolotoč čaká aj čerstvú celebritnú nevestu Noru Mojsejovú, aktuálne už Kabrheľovú, ktorá sa rozhodla prijať priezvisko po manželovi. Prečo tak urobila, keď sa mohla vyhnúť zbytočnej byrokracii a meno Mojsejová bolo, aspoň v šoubiznise, jej značka, o tom sa špekuluje. Odborníčka na ľudské vzťahy však vraví, že vo všeobecnosti ženy, ktoré prijmú nové priezvisko a zbavia sa starého po exmanželovi, majú jasný zámer.

Zmazať spomienky a úplne sa od neho oslobodiť. A čo ženy, ktoré si ponechajú rodné priezvisko a k nemu len doplnia manželovo? „To je jednoduchá matematika. Dnešné ženy sú emancipované, nechcú prísť o svoje ja a táto alternatíva je pre ne kompromis.“ Nech je to už tak či onak, uvádzame postup, ktorý vás čaká pri zmene mena.

Kroky k zmene mena

  • V prvom rade musíte mať v rukách sobášny list. Bez neho neurobíte prakticky nič. Ak ste mali svadbu v kostole, počkáte si naň približne štyri dni. Farský úrad ho doručí na matriku a tam si ho osobne vyzdvihnete vy alebo váš manžel.
  • Nový občiansky preukaz si musíte vybaviť v lehote 15 dní od sobáša. Potrebujete sobášny list, starý občiansky preukaz a správny poplatok 4,50 eura.
  • Ak plánujete po sobáši medové týždne v zahraničí, rátajte aj s novým cestovným pasom. Vystavenie nového stojí 33 eur a ak ho potrebujete urgentne do dvoch dní, vyjde vás na 99 eur.
  • Zmena sa týka aj vodičského preukazu a zo zákona na to máte čas len sedem dní. Bude vás to stáť 6,50 eura. Nezabúdajte však všade nosiť so sebou sobášny list!
  • Nové priezvisko treba zmeniť aj na technickom preukaze. Okrem dlhého čakania na polícii si pripravte aj 12 eur. n Netreba zabudnúť ani na zdravotnú kartu poistenca, ktorú musíte „dať na poriadok“ do ôsmich dní od vašej veselice. Tento úkon je, vďakabohu, grátis.
  • Zmenu musíte ohlásiť aj v sociálnej poisťovni, no ak ste zamestnaná, urobí to za vás zamestnávateľ. Pozor, tomu to musíte oznámiť vy!
  • Ak ste zvládli tento kolotoč, nezabudnite oznámiť šťastnú novinu o sobáši aj mobilnému operátorovi, banke, zmeniť údaje na všetkých úrazových, životných a iných poisteniach a na poistení vozidla. Ak ste majiteľkou nehnuteľnosti, zavolajte aj na bytové družstvo a nezabudnite ani na daňový úrad.
  • Podobná tortúra vás čaká aj vtedy, ak si chcete zmeniť meno po rozvode!

Autor: ŠARM/ Michala HUŤKOVÁ-CABANOVÁ
 


 

Vaše diétne tipy

Poznáme jediný sendvič, po ktorom schudnete! Správne skombinované prístroje vám pomôžu, zbaviť sa kíl aj po menopauze

Expresné zoštíhlenie vám zabezpečí kombinácia troch prístrojov. Výsledok...
 

Výherkyne súťaže: Naše čitateľky sú s nami odhodlané chudnúť!

Naše čitateľky Martina Konfederáková (38) a Anna Krupská (56) vyhrali...
 

Lucia Mokráňová dodržuje zaujímavú diétu: Chudne vďaka vlnám!

Exfarmárke Lucii Mokráňovej (25) ukazuje ručička na váhe mínus desať kilogramov....
 

FIT do plaviek: TIETO potraviny môžete jesť do zbláznenia a nepriberiete!

Leto nám už nezadržateľne klope na dvere a preto sa treba dostať čo najrýchlejšie...
 

Máte tučné brucho? Choďte na rannú prechádzku. Slnko medzi ôsmou a deviatou ráno dokáže vytopiť tuk!

Prijali ste ako fakt, že svoje staré džínsy už nezapnete a od istého veku...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?