Tip redakcii
 

Kritizovanie vášho jedla veští neveru: Aké sú ďalšie signály?

Dôležitejšie, ako spoznať meno a tvár jeho milenky, je zistiť dôvod nevery a premyslieť si pokračovanie celého „príbehu“...

24. júna 2013, 08:00
Ako zistiť, či vám je neverný?

Ako zistiť, či vám je neverný?

Autor: profimedia.sk

Našli ste na jeho košeli cudzí vlas. Zrazu si odmieta obliecť svoj starý obľúbený sveter. A po iks rokoch v práci ide zrazu na školenie či na služobnú cestu, hoci ho nepovýšili. Ktorú ženu by tieto čudné zmeny nechali chladnou? Je v tom iná, vravíte si. „Aj moja profesionálna skúsenosť hovorí o tom, že podvádzaná partnerka skutočne čosi tuší už oveľa skôr,“ hovorí psychologička.

1. Dôkazy nie sú dôležité

Neblahé tušenie vás napokon naisto dovedie k prezeraniu mailov, hľadaniu v partnerovom mobile či k snoreniu vo vreckách. Potrebujete predsa vedieť, na čom ste! S týmto nápadom však nesúhlasí naša odborníčka: „Svojím objavom určite nebudete nadšená. Nie raz som si vo svojej psychologickej poradni vypočula, že by žena bola bývala šťastnejšia, keby sa o nevere muža nedozvedela...“ Ľahko sa môžete dostať do slepej uličky, neprestajne budete hľadať dôkazy alebo sa snažiť ich vyvrátiť, ľutovať sa či dumať nad tým, prečo chce váš muž byť s „tou druhou“ a nie s vami.

2. Čo bude ďalej?

Najdôležitejší a najťažší oriešok vás ešte len čaká. Budete si musieť vedieť odpovedať na viaceré otázky. Chcete sa rozviesť? Mali by ste kam ísť zo spoločného bytu? Dokážete sa zmieriť s rolou osamelej ženy či dokonca osamelej matky? „Ak si neviete zodpovedať úprimne a rozumne na tieto otázky, radšej neotvárajte Pandorinu skrinku, teda nepátrajte po nepríjemných tajomstvách. V tej chvíli by ste museli mať pripravený scenár, čo urobíte v prípade, ak sa vaše tušenie potvrdí,“ odporúča Mária Chaloupková.

3. Ste obeťou?

Potrebujete sa niekam posunúť a zo situácie sa pokúsiť vyťažiť poučenie. Nemá význam ľutovať sa a hádzať vinu na iných. „Prijať rolu obete, zradenej a poníženej, nemá zmysel. To by vás poznačilo na mnoho rokov. Ťažko by ste ešte nejakému mužovi uverili. A ako by ste potom mohli viesť svoje deti k tomu, že ich ocko je milujúcim rodičom, to len medzi vami dospelými sa niečo stalo? Nie je nič tragickejšie ako deti, ktoré musia „zachraňovať“ mamu obeť a skrývať pred ňou citový vzťah k otcovi,“ upozorňuje psychologička.

4. Rozum, nie emócie

Podozrievate muža, že vám je neverný, dokonca sa pred vami črtá zopár dôkazov. V tejto situácii potrebujete zdravý rozum a chladnú hlavu. Žena ako citlivá bytosť, plná emócií, však často urobí pravý opak. „Prídu obrovské scény, výčitky, oznamovanie nevery rodičom, súrodencom aj priateľom hriešnika. V návale zúfalstva môžete narobiť veľa hlúpostí, povedať veľa zlého. Niekedy sa manželská dráma prevalí až na mužovo pracovisko. Po takomto ‚cunami‘ sa každý zasiahnutý tak ľahko nespamätá, mnohé rany sa ani celkom nezacelia,“ varuje Mária Chaloupková.

5. Neriešte „ju“, ale seba

Nevera „sa nestane“ len tak, z ničoho nič. Vždy je dôsledkom toho, že medzi vami je nejaký problém, ktorý však prehliadate a neriešite. Muž má potom snahu hľadať spokojnosť a porozumenie inde. Alebo sa „nešťastníka“ ujme ochotná kolegyňa či známa. Možno ste sa navzájom odcudzili natoľko, že vás partner už nemiluje a má naraz voľné miesto v srdci, a preto sa zaľúbil do inej. Nájsť príčinu nevery je krok správnym smerom. Umožní vám uvidieť váš partnerský vzťah v reálnom svete, s jeho chybami, no aj so silnými stránkami.

„Podľa mňa je tá najlepšia rada vyhľadať psychológa – manželského poradcu, ktorý vám pomôže ujasniť si, v čom ste možno pochybili, čím ste k zlyhaniu partnera prispeli. Pomôže vám zorientovať sa v situácii, porozumieť sama sebe a vyrovnať sa s tým, čo sa stalo, a nájsť to najlepšie riešenie pre vás aj pre deti,“ odporúča skúsená odborníčka.

Na toto pozor!

  • zmenil svoje správanie, je veselší alebo tichší ako zvyčajne, alebo je zrazu nevypočítateľný, rýchlo mení svoje rozhodnutia
  • niektoré telefonáty si vybavuje v tajnosti, niekde v ústraní, hoci to predtým nerobil
  • zrazu má niekoľko nových známych a priateľov
  • častejšie býva pod rôznymi zámienkami mimo domova
  • zrazu vás kritizuje za váš zovňajšok, správanie, varenie, hoci doteraz sa nesťažoval, alebo, naopak, je k vám milší a pozornejší ako inokedy 
  • viac sa stará o svoj zovňajšok, zaujíma sa o svoje zdravie či postavu, hoci to doteraz nerobil

Dá sa vzťah zachrániť?

Nevera nemusí automaticky znamenať koniec vzťahu. „Čím lepšie sa zorientujete vo vzniknutej situácii, tým máte väčšiu šancu zachrániť manželstvo či partnerský vzťah alebo prijať zodpovedné rozhodnutie o tom, ako ďalej,“ hovorí Mária Chaloupková. Vždy je však vážnym zásahom doň a núti všetkých zúčastnených, aby hľadali riešenie. Niekedy sa manželstvo po nevere skončí, no môže sa aj upevniť.

„Ako hovorili niektorí moji klienti po úspešnej manželskej terapii: keby sa to nebolo stalo, nenašli by sme jeden druhého. Nenaučili by sme sa byť k se- be pozornejší, ohľaduplnejší, viac si vážiť jeden druhého. Toto by som priala všetkým, ktorí sa ocitnú v takejto situácii. Neospravedlňujem neverníkov, len odporúčam hľadať pragmatické riešenia, ktoré by boli zároveň tými najlepšími pre vás a vašu rodinu,“ dodáva psychologička.

Skutočný význam má pátrať po tom, prečo došlo k nevere, a nie po tom, s kým vám bol muž neverný a v čom je tá žena lepšia ako vy.

Autor: Báječná žena/Sylvia Dernárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Kritizovanie vášho jedla veští neveru: Aké sú ďalšie signály?
Báječná žena/Sylvia Dernárová