Tip redakcii
 

Láska na celý život: Akú má podobu podľa psychologičky?

Dnes je bežné poslať vzťah k vode, ak zahapruje. Máloktorá dvojica má chuť dostatočne sa snažiť o príjemné spolužitie a riešiť vzniknuté problémy. Verí ešte niekto na celoživotnú lásku? A má dnes vôbec význam?

20. marca 2014, 11:00
Máloktorá dvojica má chuť dostatočne sa snažiť o príjemné spolužitie a riešiť vzniknuté problémy. Verí ešte niekto na celoživotnú lásku?

Máloktorá dvojica má chuť dostatočne sa snažiť o príjemné spolužitie a riešiť vzniknuté problémy. Verí ešte niekto na celoživotnú lásku?

Autor: Profimedia.sk

Radí Mária Chaloupková, psychologička

Láska na celý život existuje aj dnes. Dobrý vzťah môže vydržať desaťročia, doslova celý život – odkazuje odborníčka. Jeho hodnotu a význam najväčšmi pocítite vtedy, keď sa vám prestáva dariť, napríklad pri dlhotrvajúcich zdravotných problémoch, v starobe alebo pri strate zamestnania. Vtedy vám veľmi pomôže práve pocit, že nie ste na svoje starosti sama, ale máte sa o koho oprieť. Partner vám prejaví pochopenie, povzbudí aj pohladí. Vo dvojici sa všetko ľahšie znáša. Preto sa oplatí budovať si takýto vzťah, investovať doň svoj čas a záujem.

„Vzťah by ste si mali doslova pestovať ako najkrajšiu ružu. Zalievať ju v správnej miere pekným slovom a poďakovaním. Ošetrovať a chrániť, teda nevyžadovať nemožné a vnímať potreby vášho partnera. Ak sa objavia problémy, je dobré poradiť sa s odborníkom, manželským poradcom. Len ak sa o vzťah dobre a múdro staráte, bude krásny ako ruža, ku ktorej ho prirovnávam a vydrží roky,“ hovorí s úsmevom psychologička s dlhoročnými skúsenosťami.

Láska až za hrob

O takejto láske pochybujete, lebo:

 • je možná iba v románoch
 • asi 42 percent manželstiev sa končí rozvodom
 • žiadny vzťah nestojí za roky námahy a snaženia sa
 • neznášate šedivú každodennosť a nudu, ktorá prichádza rokmi
 • muži nemajú zmysel pre trvalý vzťah
 • nemáte pri sebe toho správneho partnera

Vydrží nám to?

Ste zamilovaná a túžite byť so svojou láskou šťastná až do smrti? Naša odborníčka však varuje pred príliš zidealizovanými očakávaniami. „Romantické predstavy nie sú dobrým základom pre celoživotný vzťah. Odporúčam vám trochu sa ‚odromantizovať‘. Asi po roku-dvoch trvania vzťahu by ste mali byť schopná pozrieť sa naň realistickejšie. Oveľa dôležitejšie je vnímať toho druhého ako funguje vo svojej pôvodnej rodine, spoznať jeho životné hodnoty. Odpovedzte si na otázku, či si rozumiete aj ľudsky, nielen sexuálne. Premyslite si, aký život si naplánujete a zvážte, koľko vášho odriekania, prispôsobovania si to bude vyžadovať a či dokážete vyjsť v ústrety potrebám partnera,“ odporúča Mária Chaloupková.

Rokmi sa mení

Spomínate na časy, keď ste so svojím partnerom ešte len randili, nosil vám kvety, pozýval vás na večeru a teraz ste nešťastná, že po rokoch už niet po romantike ani stopy? Dlhoročný vzťah má oveľa menej romantickú podobu ako čakáte a navyše sa časom prirodzene mení, dozrieva. Okrem toho život prináša každodennosť, preto romantiku zatieňuje rad všedných povinností.

„Láska je o citovej blízkosti, duševnom porozumení, dobrom sexe, ale aj o priateľstve. Rokmi bude sex trochu uberať na frekvencii aj dôležitosti. Dlhodobý vzťah nie je postavený len na romantickej láske, ale na láske partnerskej, úcte k životu, pokore a na zodpovednosti za rodinu,“ odkazuje odborníčka.

 • Manželstvá sa najčastejšie rozpadajú po 15 rokoch trvania. Častejšie podávajú žiadosť o rozvod ženy ako muži.

Foto: Profimedia.sk

Skúšky z lásky

Silu a trvácnosť vzťahu dôkladne preveria náročné životné situácie:

 • Z dosiahnutého pracovného či spoločenského úspechu sa niekomu zakrúti hlava a zrazu má pocit, že potrebuje vymeniť manželku či manžela za „novší model“, neskôr to spravidla oľutuje, často je však už neskoro.
 • Vážna choroba či úraz s následkami na zdraví, ktoré poznačia partnerov vzhľad alebo jeho schopnosť postarať sa o seba je obrovskou záťažou pre každý vzťah, v tejto situácii neutečie iba partner, ktorý má hlboký zmysel pre úctu a zodpovednosť.
 • Strata zamestnania a finančné či existenčné problémy zvládne len vzťah, ktorý napĺňa sľubované „spolu v dobrom i v zlom“
 • Prirodzene sa objavujúce vývinové krízy v manželstve môžu zapríčiniť, že partneri vnímajú lásku ako šedivú a všednú, môžu sa vo vzťahu cítiť osamelí, nevedia spolu komunikovať bez konfliktu a majú pocit, že sa na tom nedá nič zmeniť, vtedy stojí za to poradiť sa s odborníkom.

7+1 krokov k partnerskému šťastiu

 • Základným predpokladom je výber vhodného partnera. Osudovou chybou je očakávať, že sa alkoholik, gambler, žiarlivec, sukničkár, sebec či násilník zmení po vstupe do manželstva či po narodení dieťaťa.
 • Skutočná láska nepotrebuje veľké gestá, jej dôkazom sú práve každodenné malé veci, napríklad pochvala, vyslovenie podpory, pohladenie, prinesenie šálky čaju či zakrúžkovanie obľúbeného filmu v televíznom programe.
 • Nepodceňujte komunikáciu. Hovorte spolu o tom, čo prežívate, ako sa cítite, vyslovujte navzájom svoje želania, spolu bilancujte prežité udalosti, spolu hľadajte východiská z problémov, plánujte budúcnosť.
 • Hádajte sa konštruktívne, uprednostnite zmierlivejší tón a snažte sa dosiahnuť dohodu, raz vyjdete v ústrety partnerovi, nabudúce dostane prednosť vaša požiadavka.
 • Uvedomte si, čo sa vám na partnerovi páči, čo si na ňom vážite, obdivujete a máte rada. Ak budete uvažovať len o tom, čo vás na ňom rozčuľuje, otravuje či nudí, váš vzťah nemá veľkú budúcnosť. Nečakajte, že existuje ideálny partner, ktorý nemá nijaké negatíva, zlé vlastnosti. Zabudnite aj na pripomínanie starých „hriechov“ aj na rany pod pás.
 • Vážte si všetko, čo ste spolu prežili, nepohŕdajte spoločne prežitými rokmi ani neznevažujte ich význam.
 • Úprimne oľutovanú chybu treba vedieť odpustiť a dať partnerovi aj vášmu vzťahu ďalšiu šancu.
 • Veľký význam majú aj komplimenty, prekvapenia, milé slová, dotyky a bozky. Do vzťahu vnášajú radosť, uvoľnenie, hravosť a podporujú sexuálnu túžbu.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Láska na celý život: Akú má podobu podľa psychologičky?
Báječná žena/Sylvia Derňárová