Tip redakcii
 

Máme pre vás 3 rady ako vymôcť od exmanžela výživné

Som rozvedená. Bývalý manžel mi neplatí na dcéru výživné, je nezamestnaný. Už som naňho aj podala oznámenie na súd. Má právo za takýchto okolností sa stretávať s našou dcérou? Nijako mi na ňu neprispieva. Katarína

11. marca 2014, 10:00
Ste rozvedená a napriek všetkej vašej snahe vám bývalý manžel neprispieva na dieťa? Poradíme vám, ako vymôcť peniaze, ktoré vám právom patria.

Ste rozvedená a napriek všetkej vašej snahe vám bývalý manžel neprispieva na dieťa? Poradíme vám, ako vymôcť peniaze, ktoré vám právom patria.

Autor: Profimedia.sk

Radí Jana Martinková, advokátka, kancelária Advocatus Martinková, s. r. o., Bratislava

Keďže ste rozvedená, budem vychádzať z toho, že styk dieťaťa s otcom po rozvode, ako aj výška výživného boli upravené súdnym rozhodnutím. Vás zaujíma, či môžete uprieť otcovi právo stretávať sa s dcérou preto, že neplatí výživné. Moja odpoveď je nie.

Dieťa má právo na otca

Starostlivosť a výchova detí sú právom rodičov a možno ich obmedziť len rozhodnutím súdu, a to len v nevyhnutných prípadoch, napríklad pri zneužívaní, alebo zanedbávaní dieťaťa, a vždy len v záujme dieťaťa. Aj keď to tak vzhľadom na spôsob života vášho exmanžela takto nevidíte, každé dieťa má právo na udržiavanie kontaktu a zachovanie vzťahu s oboma rodičmi. Takže neplatenie výživného nie je samo osebe dôvodom na zamedzenie styku s tým rodičom, ktorý si vyživovaciu povinnosť neplní, napríklad pre nezamestnanosť, ale o dieťa prejavuje záujem.

Na základe obmedzených, vami uvedených informácií, nie je možné zhodnotiť, či vo vašej situácii neexistujú aj iné okolnosti, ktoré by odôvodňovali, aby súd nanovo rozhodol o úprave styku otca s dieťaťom, prípadne o obmedzení či zakázaní tohto styku.

Kým súd nevydá nové rozhodnutie, prípadne predbežné opatrenie, no na základe iných okolností, nielen pre neplatenie výživného, bude mať váš manžel aj naďalej právo stýkať sa so svojou dcérou v súlade s rozhodnutím súdu, v ktorom mu súd toto právo styku určil. Ak by ste sa predsa len rozhodli, styk s dcérou otcovi uprieť, mohol by si ho vymôcť aj súdnou cestou.

Foto: Profimedia.sk

3x ako vymôcť výživné

Právny poriadok vám priznáva možnosti, ako sa domôcť nezaplateného výživného:

  • Jednou z možností je cestou súdneho exekútora na základe už vydaného právoplatného rozhodnutia súdu o výške výživného, a to podaním návrhu na výkon exekúcie v zmysle Exekučného poriadku. Ak váš exmanžel dobrovoľne nezaplatí dlžné výživné, súdny exekútor bude môcť siahnuť na jeho majetok, napríklad na bankový účet, hnuteľné aj nehnuteľné veci, prípadne i vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu, čo mnohých motivuje zaplatiť.
  • Navyše, ak podáte návrh na vykonanie exekúcie a váš exmanžel ani po troch mesiacoch od začatia exekúcie nezačne platiť dlžné výživné, vzniká vám, po splnení zákonných podmienok, nárok na náhradné výživné a za týmto účelom sa môžete obrátiť so žiadosťou na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v zmysle Zákona č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom.
  • Taktiež máte možnosť podať trestné oznámenie pre zanedbanie povinnej výživy v zmysle § 207 Trestného zákona v prípade, ak by otec dieťaťa neplnil výživné aspoň 3 mesiace počas dvoch rokov, hoci aj z nedbanlivosti. Aj keď výživné od exmanžela touto cestou priamo nevymôžete, oprávnene podaným trestným oznámením bude mať váš bývalý manžel v dôsledku hrozby trestnoprávneho postihu silnú motiváciu prostriedky na výživné získať a aj v budúcnosti riadne platiť. Ak sa takéhoto radikálneho postupu obávate, dodávam, že trestnosť takéhoto činu zanikne, teda nebude predstavovať pre vášho exmanžela trestnoprávny postih, ak zaplatí dlžné výživné skôr, ako sa trestný súd odoberie na záverečnú poradu, za predpokladu, že s nezaplatením výživného neboli spojené trvalé nepriaznivé následky. Podať trestné oznámenie a návrh na výkon exekúcie môžete aj súčasne.

Autor: Báječná žena

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Máme pre vás 3 rady ako vymôcť od exmanžela výživné
Báječná žena