Tip redakcii
 

Avizovaný septembrový štrajk učiteľov ju trápiť nemusí: Lujza syna učí doma

Lujza Servanská (37) patrí k rodičom, ktorí využili zákonnú možnosť neposielať deti denne do školy.

05. septembra 2016, 13:30
Učenie s Matejom je pokojnejšie a hravejšie. Minulý školský rok sa na Slovensku doma učilo 95 detí.

Učenie s Matejom je pokojnejšie a hravejšie. Minulý školský rok sa na Slovensku doma učilo 95 detí.

Autor: Tony Štefunko

V rodine Servanských sú dve školopovinné deti. Kým Šimona (10) o pár dní čaká pravidelná rutina určovaná ranným zvonením v škole, jeho mladší brat si môže sadnúť k zošitom vtedy, keď mu to vyhovuje. Ak sa mu hlava ráno odmieta trápiť s príkladmi alebo je len unavený, nikto naňho netlačí. Začať sa môže aj o deviatej. „Keď som sa náhodou dopočula o domácom vzdelávaní, starší syn Šimon bol tesne pred zápisom do prvého ročníka a už sme to nestihli riešiť,“ hovorí Lujza Servanská z Bratislavy.

Priznáva i to, že manželovi sa tento model neveľmi pozdával. Bál sa hlavne toho, že ich syn bude izolovaný od detí. Pri druhom synovi Matejovi sa už o všetkom viac zhovárali, zašli dokonca na seminár o domácom vzdelávaní a rozhodli sa: „Náš syn, ktorý ani po ročnom odklade nie je emočne zrelý na to, aby bol vo veľkom kolektíve, zvládne učenie lepšie doma.“ Štvornásobná mama netají, že nie každá škola prijíma takéto žiadosti s veľkým pochopením. Našla však takú, pre ktorú to problém nebol.

Chceli ho ochrániť

„Matej je zároveň veľmi dôverčivý a medzi deťmi ľahko zneužiteľný. Pre hračku by urobil skoro všetko,“ vysvetľuje ďalej. Je presvedčená, že kolektív synovi nechýba – musí riešiť bežné konflikty so súrodencami a stretáva sa aj s deťmi, ktoré sa takisto učia doma. Tento rok sa chystá do skautingu. Za Matejovo vzdelávanie je zodpovedná jeho vlastná teta, ktorá na rozdiel od mamy, zdravotnej sestry, má pedagogické vzdelanie. Tak to káže zákon. Nad zošitmi a knižkami však sedí s mamou, teta len dohliada a radí.

Hra je lepšia

Lujza Servanská prízvukuje, že neučí syna doma preto, aby demonštratívne kritizovala školstvo. Rozhodla sa tak preto, aby mala väčšiu slobodu a možnosť tráviť viac času s deťmi tak, ako chce.

„Cítime, ako nás obmedzuje Šimonova škola tým, že najskôr pol dňa sedí v nej a potom doma nad úlohami, ktorých je podľa mňa zbytočne veľa a často sú neefektívne. Nechápem ani to, prečo musí mať otrocky napísané všetky poznámky, hoci učivo ovláda,“ hovorí.

S Matejom je všetko inak. Keď má zlý deň, netlačí naňho, všetko dobehnú inokedy. A viac sa hrajú: „Baví ho lego, takže píšeme o legu a on vôbec neprotestuje. Jedna mama, ktorá takisto učí deti doma, zasa vymyslela systém učenia písmeniek na základe slov z populárnej počítačovej hry Minecraft. Mali ste vidieť, ako písal! Nehovorím, že všetko ide hladko a bez občasných sĺz, ale takto je to lepšie. Vie všetko, čo má prvák vedieť, a pritom sme nad učením strávili oveľa menej času. Nenaháňame sa tak, ako pri staršom synovi, aby sme si našli čas ísť aj von,“ stojí si za svojím.

Čo ďalej?

Naše zákony umožňujú domáce vzdelávanie iba do štvrtého ročníka ZŠ. Rodina má dve možnosti – buď začne Matej chodiť riadne do školy, alebo ho prihlásia do niektorej zo „spriatelených“ českých škôl, ktoré Slovákom takto vychádzajú v ústrety. Tam už niekoľko rokov prebiehalo pokusné overovanie domáceho učenia aj na druhom stupni.

„Novelou zákona sa od 1. 9. 2016 povolilo individuálne vzdelávanie aj na druhom stupni. Osoba, ktorá bude žiaka vyučovať, však musí mať vysokoškolské vzdelanie,“ napísali nám z českého ministerstva školstva.

Potvrdili aj to, že čoraz viac rodičov sa prikláňa k takýmto možnostiam. Naše ministerstvo nič podobné neplánuje. Zato bude musieť čeliť ďalšej avizovanej vlne učiteľských protestov. Učitelia sa ozvú so svojimi požiadavkami už 13. septembra takzvaným stupňovaným štrajkom. Matej to zaregistruje len tým, že jeho brat bude doma tiež. Mama totiž neštrajkuje.

Máte plné zuby štrajkov?

Ak chcete učiť svoje dieťa na prvom stupni ZŠ doma, musíte podať na riaditeľstvo písomnú žiadosť o povolenie, v ktorej uvediete okrem základných údajov aj:

  • dôvody 
  • opis podmienok, v akých sa dieťa bude učiť 
  • meno fyzickej osoby, ktorá ho bude vzdelávať, a predložiť jej doklady o splnení kvalifikačných predpokladov – mala by mať pedagogické vzdelanie; ak to nie je rodič, musí si zabezpečiť niekoho s pedagogickým vzdelaním 
  • zoznam učebníc, ktoré budete používať, a iné skutočnosti, ktoré zvážite 
  • každého pol roka skladá žiak v kmeňovej škole komisionálne skúšky z každého povinného predmetu; na základe toho mu škola vydá vysvedčenie 
  • Ak má schválené individuálne vzdelávanie žiak so zdravotným znevýhodnením, vyučovanie mu zabezpečuje škola, najmenej dve hodiny týždenne. Komisionálne skúšky žiak nerobí, pedagóg podáva polročne správu riaditeľovi o jeho výsledkoch a na základe nej sa potom klasifikuje.

Aj on to urobil

Aj český hudobník a vyštudovaný právnik Janek Ledecký (53), ktorý aktuálne pripravuje v Bratislave muzikál Iago, so ženou učili svoje deti doma. Do školy chodili len na preskúšanie. Na základnej škole sa syn a dcéra venovali vzdelávaniu hodinu a pol, zvyšok mali pre seba a pre to, čo ich zaujímalo, neskôr obaja v pohode zmaturovali. Dnes je z Jonáša úspešný výtvarník, z Ester športovkyňa.

Autor: ŠARM/ Katarína ČULENOVÁ

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

DOBRÝ TIP: Dochádza vám v kuchyni inšpirácia? Mirka Luberdová má pre vás pár užitočných trikov!

Bývalá modelka Mirka Luberdová (33) miluje všetko zdravé a je presvedčená,...
 

4 TRIKY proti maškrteniu: Aj vy chcete schudnúť, no stále musíte niečo pojedať?

Ak je to váš prípad, poradíme vám štyri triky, ako tomuto nutkaniu zabrániť....
 

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Avizovaný septembrový štrajk učiteľov ju trápiť nemusí: Lujza syna učí doma
ŠARM/ Katarína ČULENOVÁ