Tip redakcii
 

Manuál pre družičku: Čo máte robiť, a čo je tabu?

Kedysi mali ochraňovať nevestu a odháňať zlých duchov, dnes fungujú ako „dvor né dámy“. A na svadbe majú svoje povinnosti aj striktné módne pravidlá.

29. marca 2014, 07:00
Kedysi mali ochraňovať  nevestu a odháňať zlých duchov,  dnes fungujú ako „dvor né dámy“.  A na svadbe majú svoje povinnosti  aj striktné módne pravidlá.

Kedysi mali ochraňovať nevestu a odháňať zlých duchov, dnes fungujú ako „dvor né dámy“. A na svadbe majú svoje povinnosti aj striktné módne pravidlá.

Autor: Archív

Zažila som to minulé leto. Moja najlepšia priateľka sa rozhodla, že jej aj s ďalšou kamoškou pôjdeme za družičky. A poznáte to, z takejto kaše sa len tak ľahko nevymotáte. Asi ani nechcete, keď ide o kamarátku.

Mala som však jedinú požiadavku – aby sme nemali rovnaké „družičkovské“ šaty a aby výber nechala na mňa. Videla som až priveľa filmov, kde boli družičky takto „týrané“ a potom sa na fotkách tvárili ako kvasené uhorky. Predstava, že sa niekde objavím vo fialovej „torta róbe“, sa mi zdala rovnako bolestivá ako to, že budem mať na svadbe ďalšiu dvojníčku, prípadne budeme na obrade rovnako nahodené pochodovať tri či štyri.

Kamarátka, za čo ju zbožňujem, mi bez problémov vyhovela, a tak som sa na svadbu mohla tešiť ako jedna z hlavných postáv. Lenže netušila som, čo sa odo mňa očakáva. Aj preto je lepšie, keď si to zistíte ešte pred dňom D.

Jednorazová dvorná dáma

Kult družičky siaha ďaleko do minulosti až k pohanským tradíciám, keď boli chúďatá dievčatá doslova návnadou pre zlých duchov, ktorí by neveste chceli ublížiť. Odtiaľ pochádza aj tradícia podobných šiat a nevyhnutných družičkovských kytíc. Zlí duchovia si totiž mali nevestu pomýliť s jej družičkou, a tak by svadba mohla bez problémov pokračovať. Tak díky, Zuzi, že si ma tým duchom takto podhodila.

Našťastie, dnes sú iné časy a družičky majú skôr organizačné povinnosti. Pomáhajú neveste s obliekaním, starajú sa o slobodných mládencov na svadbe, nosia pri sebe vreckovky či šminky, ktoré treba v prípade zaslzenej nevesty okamžite použiť, majú na starosti gratulačné kvety, pripínajú hosťom svadobné pierka, odkladajú svadobné dary, dokonca by sa mali postarať aj o zábavu. Jednoducho, na ten jeden deň sú čosi ako dievča pre všetko. A pritom by mali dokonale vyzerať.

Ako je to so šatami?

U nás síce tradícia družičiek existuje, ale nie sú pod takým tlakom ako tie v Spojených štátoch. V USA sú totiž nevesty doslova posadnuté prípravou svadby aj výberom družičiek, ktoré jednoducho nemajú na výber a musia sa svojej „šéfke“ podvoliť. Ona im vyberie šaty, ony ich musia zaplatiť, aj keď sa im nepáčia. Dôležité je, aby ladili s jej predstavami, ktoré sú často poriadne šialené.

„U nás tento kult nie je rozšírený a pochybujem, že by si naše družičky kupovali šaty na príkaz nevesty,“ hovorí Veronika Čermáková zo svadobného salónu. V našich končinách neexistujú ani oficiálne požičovne šiat pre družičky, aj preto sa mnohé rozhodnú pre to, že si šaty dajú ušiť.

„Myslím, že tento americký družičkovský trend čoraz viac inšpiruje aj slovenské dievčatá,“ tvrdí módna návrhárka Zlatica Hujbertová. „Aj ja som už šila mnoho šiat pre družičky, ale nikdy neboli rovnaké, dokonca ani podobné. Aj ony totiž túžia na svadbe vyzerať dobre a nechcú sa prispôsobovať iba vkusu nevesty.“

Foto: Archív

5 tabu pre družičku

  • Rozhodne sa neobliekajte do bielych šiat!
  • Neopite sa do zombie stavu! Myslite na to, že patríte do organizačného ťímu nevesty!
  • Družička má síce v „náplni práce“ starať sa počas svadby o slobodných mládencov, ale, samozrejme, vo všetkej počestnosti a nie o všetkých naraz.
  • Nechoďte po svadobnej kytici ako po údenom!
  • Najväčšie tabu je pre vás ženích.

Autor: EMMA/Monika Blahová
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?