Tip redakcii
 

Manuál na hádky: Takto ostanete stručná a bez zbytočných emócii

Ak si nechcete zničiť vzťah, namiesto zvyčajnej škriepky plnej výčitiek a obviňovania sa zamerajte iba na problém, ktorý chcete riešiť.

14. októbra 2013, 09:00
Naučte sa správne hádať

Naučte sa správne hádať

Autor: profimedia.sk

Viete, čo nás ženy vie najviac potešiť, ale aj potrápiť? Medziľudské vzťahy. Dobre vychádzať s ľuďmi je naozaj umenie. Občas však zahrmí aj v tom najideálnejšom vzťahu. No hádky nie sú zlé, práve naopak. Je to spôsob riešenia problémov a konfliktov. Pomáhajú vám dosiahnuť zmenu, ak nie ste spokojná s nejakou situáciou. A to sa jednoducho nezaobíde bez emócií. „Bolo by to neprirodzené,“ komentuje odborníčka.

Najčastejšie dôvody

 • neskoré príchody z práce domov
 • čas strávený s kamarátmi alebo pri koníčkoch na úkor partnerky či detí 
 • četovanie na internete s cudzími ľuďmi
 • financovanie výdavkov na domácnosť 
 • rozdelenie domácich prác l výchova detí

Ako fúria

Problém je, ak je emócií zrazu priveľa a hádka prerastie do irónie, sarkazmu, urážania a osočovania. „Miera a spôsob vyjadrenia pocitov vtedy prestávajú byť primerané. Emócie prevládajú nad racionálnym uvažovaním, čo výrazne obmedzuje možnosť hľadania vhodného riešenia problému. U druhej strany to navyše vyvoláva potrebu obhajovať sa,“ vysvetľuje psychologička.

Takto skrotíte emócie

 • neberte hádku osobne, vedome oddeľte svoju osobu od predmetu sporu, nejde o vás, ale o niečo úplne iné
 • hovorte o tom, ako sa cítite, čo prežívate, môže to priniesť zmenu atmosféry a spôsobu komunikácie, pretože ak hovoríte o sebe, neútočíte na toho druhého, nekritizujete, neznevažujete
 • aj krátke zameranie sa na dýchanie je jednou z techník zvládania silných emócií
 • krik ani výčitky vám nepomôžu a neprinesú úľavu, ak sa nevyrieši predmet sporu

Čo chcete dosiahnuť?

Je dôležité uvážiť, či chcete napríklad to, aby sa vaša kolegyňa zakaždým opýtala, keď chce v kancelárii otvoriť okno, alebo sa chcete na nej vyvŕšiť. Alebo chcete oboje? Ak je hádka iba o ventilovaní zlosti a o prehnaných reakciách, spúšťa tým nové problémy a obe strany od seba ešte väčšmi vzďaľuje. Platí to aj v partnerskom a príbuzenskom vzťahu. Vecne sa držte toho, čo chcete rozhovorom dosiahnuť, hoci sa cítite napätá a použijete dôraznejší tón. Inak sa dialóg zvrtne na boj kto z koho, kto druhej strane uštedrí silnejší „úder“.

Vyhýbate sa konfliktu?

Je síce rozumné konfliktu sa vyhnúť, ak je to možné, ale určite nie za každú cenu. „Nedorozumenia, týkajúce sa bežných vecí, môžu byť znakom zdravého vzťahu. Niekedy je konflikt nevyhnutný, pretože ak existuje nejaký problém a vy pred ním zatvárate oči, môže to spôsobovať hromadenie napätia a ohroziť vzťah. Problémy samy od seba neodídu,“ hovorí odborníčka.

Naopak, vyriešenie konfliktu môže priniesť zmenu, môže byť jej hybnou silou, môže dať veci do pohybu. „Benefitom hádky môže byť podpora vlastného rozvoja, lebo vás učí prekonávať prekážky v spolupráci s druhými ľuďmi. Takisto podporuje tvorivosť, pretože vás núti hľadať riešenia a prekonávať rozdiely medzi účastníkmi konfliktu,“ hovorí psychologička.

Kauza smeti

Vytáča vás do nepríčetnosti, že váš partner aj deti vytrvalo ignorujú vaše prosby o pomoc v domácnosti – napríklad so smeťami? Sústreďte sa iba na to, že je potrebné vyriešiť ich vynášanie. Odpustite si poznámky, že máte doma lenivcov, inak sa opäť pohádate. Ignorujte aj komentár vášho tínedžera, že od neho stále niečo chcete, neberte to osobne. Namiesto toho sa spolu porozprávajte, vypočujte si argumenty ostatných a hľadajte východisko. Takto problém vyriešite bez kriku a urážania.

Keď to počujú deti

Konflikt je súčasťou života, preto sa nemusíte trápiť nad tým, že svedkami vašej výmeny názorov bývajú aj vaše deti. „Vďaka tomu sa naučia hádky prijímať ako reálnu súčasť života aj s návodom na ich riešenie. Dieťa by ste však mali naučiť, že dôležitou súčasťou konfliktu je zmierenie,“ pripomína Iveta Šefarová. Ak sa nedokážete hádať efektívne, bez vzájomného urážania, pred deťmi sa nehádajte, nezískajú správne zručnosti, ako riešiť konflikty.

Náš tip: Rozprávajte sa o tom, prečo k hádke došlo, najmä menšie dieťa sa môže často za ňu cítiť vinné.

Manuál efektívneho hádania

 • Problém riešte hneď, ako vznikol, odkladať ho niekoľko dní či týždňov nie je dobrý nápad, druhá strana si už nemusí pamätať, o čo išlo.
 • Presne pomenujte problém, vyjadrite svoje potreby, prineste argumenty, aktívne počúvajte, poskytnite priestor na názor druhej osobe.
 • Vyhnite sa slovám, ako sú: vždy, nikdy, všetko, nič, stále.
 • Vyhnite sa vulgárnosti a urážkam.
 • Nevyhrážajte sa rozvodom, vydedením či vyhodením z domu.
 • Nevyťahujte staré, už vyriešené spory.
 • Neútočte slovne na ľudí a situácie, ktoré má váš „protivník“ rád.
 • Odíďte až vtedy, ak ste dospeli k obojstrannej dohode.

Hádka nie je boj, ktorý sa musí skončiť víťazstvom jednej a porážkou druhej strany. Jej výsledkom by malo byť zvládnutie problému spoločným pričinením.

Vedeli ste, že ak sa pri hádke zakaždým rozkričíte, čiastočne za to môže aj váš temperament? Na druhej strane, častý pocit ublíženia a nespravodlivosti môže poukazovať na vaše citové problémy?

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Manuál na hádky: Takto ostanete stručná a bez zbytočných emócii
Báječná žena/ Sylvia Dernárová