Tip redakcii
 

Máte syna, no muža nie? Pozor, aby vám to neprerástlo cez hlavu!

Prerástla vám láska k synovi cez hlavu a stala sa z nej citová závislosť? Poradíme vám.

20. augusta 2013, 07:00
Pozor, aby vám láska k synovi neprerástla cez hlavu

Pozor, aby vám láska k synovi neprerástla cez hlavu

Autor: profimedia.sk

Každá milujúca matka zahŕňa svoje dieťa láskou. Pre matku, ktorá žije so svojím synom jedináčikom sama, to platí azda dvojnásobne. Ak ste na tom podobne, priveľmi sa naňho neupínajte a doprajte mu aj nejaký mužský vzor. Aj keby to mal byť trebárs len tréner jeho športového krúžku. Pre vývoj vášho syna je to nesmierne dôležité. Inak môže mať v budúcnosti problémy nájsť v živote tú pravú a usadiť sa.

Zhubná láska

Ste slobodná či rozvedená mamička bez partnera a chcete pre svojho syna len to najlepšie? Potom dbajte, aby medzi vami vznikol zdravý vzájomný vzťah, nie puto. Neberte svojmu synovi detstvo tým, že sa stane jediným mužom vo vašom živote. Ani jediným bezpečným mužom. Dieťa nie je povinné nahrádzať vám partnera. Ak to necháte zájsť priďaleko, uškodíte sebe aj svojmu synovi, pretože dovolíte, aby sa medzi vami vytvorila živná pôda pre nezdravý symbiotický vzťah. V praxi to neraz vyzerá tak, že dieťa obetuje seba v mene lásky k matke.

Obetuje svoj vývoj a dobrovoľne sa vydá zachrániť vás pred nešťastným osudom opustenej trpiacej ženy. Týmto spôsobom si ho k sebe pripútavate a oberáte o možnosť žiť aj neskôr v dospelosti vlastný život. To je typický príklad, keď sa láska mení v nezdravé a nerovné spojenie dvoch ľudí. Ak mu budete pripomínať, čo všetko ste pre neho obetovali, bohužiaľ, citovo ho tým vydierate, držíte v pasci. Lebo on bude stále cítiť potrebu byť vám vďačný. Takto v ňom môže začať klíčiť pocit viny a zrady, ak by ostal "nevďačný" a našiel si partnerku.

Aj jeden zo starých mýtov rozpráva príbeh Oidipa, ktorý sa zaľúbil do vlastnej matky, a tento takzvaný oidipovský komplex majú psychológovia a psychiatri v odbornom slovníku. Pre opačnú rovinu – otec a dcéra – existuje termín Elektrin komplex. Svadba v nedohľadne Príliš silné a vlastnícke puto matky k dieťaťu sa môže preniesť do synovej dospelosti a negatívne ovplyvniť jeho vzťah k ženám. Napríklad aj v tom, že si bude ťažšie hľadať priateľku. Bráni mu v tom dvojitý strach. Na jednej strane sa obáva priblížiť k inej žene, lebo by sa cítil, akoby vás zrádzal.

A na druhej strane sa bojí zopakovať si vzťah založený – a teraz spozornejte – nie na láske, ale na vlastníckom pute, ktoré ste vy vytvorili k nemu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že partnerský vzťah nie je schopný si vytvoriť a udržať aj preto, že je vnútorne presvedčený, že také silné spojenie až symbiózu sa mu už so žiadnou inou ženou nepodarí dosiahnuť. V skutočnosti ho však práve toto inscenované vlastníctvo vzťahu desí. Predstava, že by ho takáto láska znovu pohltila celého. Že zase s ním bude niekto manipulovať.

To, čo sa v ňom odohráva, je množstvo vnútorných konfliktov. Síce túži byť milovaný, ale keď láska príde, radšej zuteká, lebo sa bojí, že ho zahubí. Takýto príbeh často pokračuje alebo sa skôr končí tým, že chlapec zo vzťahu s milovanou ujde a radšej celé roky hľadá ďalej. Ale márne. Odborníci však upozorňujú, že nie vždy je za tým výlučne jeho strach odovzdať sa a usadiť. Ak ste v pozícii priateľky, ktorej partner sa začína čoraz väčšmi vzďaľovať, vedzte, že vás môže porovnávať s dokonalosťou svojej matky, a preto vás odmieta. Žiarliť na potenciálnu svokru je zbytočné, bol by to nekonečný boj.

Ovláda vás strach

Ako sa takáto manipulácia s mužským potomkom prejaví? V prvom rade si musíte uvedomiť, že so synom zaobchádzate ako so svojím vlastníctvom. Prirodzene, prvé a posledné slovo, čo sa týka jeho blaha, máte vy. Len vy viete, čo potrebuje, len vy mu môžete pomôcť, zachrániť ho. Svoje žezlo „vlády“ nepustíte z ruky. Aj vás k tomu vedie strach. Strach pred hĺbkou vlastnej prázdnoty. Tentoraz by ste sa báli vy, že ak by ste stratili nad synom kontrolu, spolu s ňou by sa vytratil váš zmysel života. Syna skrátka skľučuje pocit viny a strach žiť svoj život podľa svojich predstáv a vás zasa strach z opustenosti a ničoty. A čo jeho priateľka? Tá zostáva väčšinou visieť na vedľajšej koľaji.

Čas hrá proti nemu

Osud takéhoto syna je zrejmý. Hľadá a hľadá, a nenachádza. Ak nechce zostať naveky sám, potom by mal zvážiť, či sa bude opakovane rozchádzať a schádzať s aktuálnou priateľkou a naháňať sa za akýmsi ideálom. Na čo to je, keď čas hrá proti nemu? Nekonečné hľadanie nie je pri oidipovskom komplexe to najšťastnejšie riešenie. O to väčšmi, keď sa môže zmeniť na celoživotné striedanie partnerov.

Obyčajne taký život sprevádza zase len strach a osamelosť, často maskované promiskuitou. Hľadanie mužskej identity je preňho náročné, neraz „pózuje“ navonok, že je nad vecou, a pritom vo svojom vnútri ukrýva úzkosť a osamelosť. Možno sa s tým časom zmieri a možno vás raz bude bolieť pohľad naňho ako na starého mládenca, ktorého šance na vzťah s inou ženou sa minimalizovali.

Urobte preventívne opatrenia

Ak nechcete, aby so štyridsiatkou na krku skončil v relácii Mama, ožeň ma, konajte včas preventívne. Keď ostanete so synom sama, je vhodné mať ďalšieho partnera, s ktorým aj syn nadviaže citový vzťah. Synovi tak umožníte, aby zostal dieťaťom a zdravo sa vyvíjal. Nechcite od neho, aby „zaskakoval“ za partnera, ktorého nemáte. Potrebujete sa vymedziť ako dospelá osoba, ktorá nečaká na to, že ju dieťa spasí.

Veď to by bola ako láska na dlh, keď mu dáte „všetko“ a ono potom za ňu platí vysokú cenu. Ak nestretnete muža, s ktorým by ste si vedeli predstaviť fungovať ako partnerka, to nič. Zdravý vývin syna môžete zabezpečiť aj tým, že sa postaráte, aby mal vo svojom okolí nejaký primeraný mužský vzor. Môže to byť niekto z rodiny ako strýko alebo ujo. Ale nie je nutné, aby ním bol rodinný príslušník. Podmienkou len je, aby ste ho akceptovali.

Zdravý egoizmus

Je váš syn v podobnej situácii? Pokúste sa mu dať šancu žiť svoj život po svojom. Podporte ho v plánoch aj za tú cenu, že sa vám stratí z dohľadu a odíde ďaleko za hranice. Pomôžte mu otvoriť oči, aby si uvedomil vlastnú hodnotu, potreby a omyly. To, čo potrebuje, je sebarealizácia. Mal by sa naučiť používať svoju silu na presadenie svojich cieľov. Možno to označíte za egoizmus, ale niekto, kto sa roky pre toho druhého obetuje, musí raz začať myslieť aj sám na seba. Môže začať tým, že lásku k sebe posunie na prvé miesto.

Potom by sa mal zbaviť strachu z vlastnej intimity a prestať potláčať svoju silu a agresivitu. Je predsa chlap, nech nepopiera svoju mužnosť, ale naopak, nech sa s ňou naučí žiť. Ak vaša snaha vyjde nazmar, potom pomôže už iba individuálna psychoterapia, ktorá ho naučí nebyť vo vzťahu závislým a odpútať sa od matky. Nebudujte synovi „mama hotel“. Až potom sa mu podarí vytvoriť si primerané partnerstvo so ženou, ktorá ho citovo nepohlcuje, ale vníma ako seberovného partnera.

Autor: Báječná žena/ Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Máte syna, no muža nie? Pozor, aby vám to neprerástlo cez hlavu!
Báječná žena/ Mária Ukropcová