Tip redakcii
 

Matky by mali byť rozumné a nie fajčiť trávu!

Ako matky by mali mať trochu rozumu, no ony si doma pokojne usporadúvajú večierky, kde fajčia trávu. A ešte si dovoľujú tvrdiť, že je to pre dobro ich detí!

05. januára 2014, 08:00
Ako matky by mali mať trochu rozumu, no ony si  doma pokojne usporadúvajú večierky, kde fajčia trávu.

Ako matky by mali mať trochu rozumu, no ony si doma pokojne usporadúvajú večierky, kde fajčia trávu.

Autor: Profimedia.sk

Svet ovládli šialené matky. Najnovším prírastkom sú marihuanové mamičky z Beverly Hills. Udržiavané dámy v najlepších rokoch, ktoré na zelenú rastlinku a jej účinky nedajú dopustiť. V televíznej šou CNN všetkým predviedli, ako ich žúry vyzerajú. Posadajú si za stôl do kruhu a pochutnávajú si na mariškových koláčoch alebo na šaláte z kanabisových listov. Keď im dôjde fantázia, zavolajú si medzi seba šéfkuchára, ktorý im pripraví skutočné lahôdky od výmyslu sveta. Jedna ingrediencia je v nich spoločná. Áno, uhádli ste.

Taká normálna rodinka

Keď dojedia kurča vyprážané na kanabisovom oleji a zapijú ho dúškom zelenkavého mliečneho kokteilu, pokojne bafkajú a debatujú o tom, aký ťažký život majú matky. Hrôza? Navonok nerobia nič zlé, v Kalifornii je užívanie marihuany na medicínske účely povolené a všetkým im ju predpísal lekár. THC ich zbavuje chronickej bolesti. A k tomu dostali príjemný bonus. „Odkedy užívam marihuanu, som kreatívnejšia, šťastnejšia, spokojnejšia a väčšmi v pohode. Je lepšia mama, ktorá na dieťa kričí a má depresie, alebo tá dobre naladená?“ pýta sa tridsaťsedemročná January Thomasová a potiahne si z bonga.

Mama dvojročnej Zenny je zakladateľkou podivného beverlyhillského spolku, čašníčkou na polovičný úväzok a spolu s partnerom Henrym veľkou propagátorkou užívania marihuany. Vodnú fajku fajčí aj päťkrát denne, zatiaľ čo vedľa nej sa hrá jej malá dcérka. A namiesto toho, aby sa pred ňou skrývala, číta jej detskú knižku s úchvatným názvom Mamina veselá medicína.

„Marihuana je mojou súčasťou natoľko, že chcem, aby moja dcérka vedela o jej účinkoch,“ priznáva, no jedným dychom dodáva, že dcére to zatiaľ nechce dovoliť. „Je ešte malá, konope držím na bezpečnom mieste, rovnako ako lieky. Vysvetlili sme jej, že je to liek, ktorý môže užívať len mamička a ocko.“

Lepšia ako pohár vína

V prípade January už nejde len o utlmenie bolesti. Marihuana sa stala jej životným štýlom a vďaka nej vraj svoje mamičkovské starosti a povinnosti zvláda ľavou zadnou. Ako pekne si to madam vyriešila, však? Psychologička Lucia Lenická však upozorňuje na to, že takéto výstredné správanie má na dieťa zlý vplyv.

„Nevidím žiadny problém v tom, že rodičia s chronickými bolesťami a inými chorobami užívajú marihuanu na lekársky predpis a pod dohľadom lekára v krajine, kde je to legálne. Zneužívanie marihuany pri riešení bežných situácií v živote však môže viesť k tomu, že rodič sa stáva flegmatikom a je menej zodpovedný. Navyše to, ako tento ,liek‘ oslavujú, organizujú si párty, čítajú knihy o marihuane svojim deťom, môže spôsobiť, že deti budú mať blízko k závislostiam.“

Bližšie k deťom

Fajčenie trávy propagujú aj matky z iných štátov USA. Tridsaťsedemročná Alice z Madisonu zbožňuje prechádzky so svojimi dvomi dcérkami. Vymýšľajú bláznivé mená pre zvieratká v parku a pritom sa dobre bavia. Rodinná idylka, povedali by ste. Ale len keby ste nevedeli, že Alice je zhúlená.

„Nefajčím veľa, len toľko, aby som sa udržala v dobrej nálade. V minulosti ma prechádzky s deťmi nebavili. Celý čas som rozmýšľala nad tým, čo treba nakúpiť a čo všetko mám ešte vybaviť. Teraz sa deťom venujem naplno a dokážem sa lepšie naladiť na ich vlnu,“ zdôverila sa magazínu Redbook. V prospech Alice hrá aspoň to, že si zapáli, až keď sú deti bezpečne uložené v posteli. Na to, aby sa odreagovala.

„Ak si na uvoľnenie dáte denne pohárik vína, nemáte nás čo odsudzovať. Marihuana je menej škodlivá než alkohol. Riziko, že pri jej fajčení umriete, je takmer nulové, zatiaľ čo na otravu alkoholom umierajú tisícky ľudí,“ odkazuje v televíznom rozhovore ďalšia členka spolku marihuanových mamičiek Cheryl Shumanová (53). Trávu začala užívať proti bolesti po tom, čo prekonala rakovinu vaječníkov.

Rýchle riešenie

Jej kamoška Simmi Dhilonová (40) dokonca odvážne tvrdí, že jej fajčenie marišky zachránilo štrnásťročné manželstvo. Po autonehode ju ničia silné bolesti a zo začiatku ich tlmila sedatívami. Až keď vyskúšala konope, jej život sa vraj obrátil k lepšiemu. „Prestala som byť zombíkom a znovu som začala byť manželkou a matkou,“ zdôverila sa americkému on-line magazínu Huffington Post. O výhodách tejto čudnej liečby sa rozpráva aj s desaťročným synom a nevidí na tom nič zlé. Podľa nej je skvelé, že marihuana nespôsobuje závislosť. Simmi však tak celkom nemá pravdu.

Podľa výsledkov amerického Inštitútu medicíny je marihuana síce menej toxická a návyková než alkohol či cigarety, ale stále jej môžete prepadnúť. Pravdepodobnosť závislosti pri pravidelnom užívaní je deväťpercentná. Tí, ktorí fajčia denne, majú šancu dvadsať až päťdesiat percent. Pritom odborníci tvrdia, že rovnaký účinok ako joint má aj polhodina jogy či posedenie u terapeuta. Zapáliť si cigaretu s trávou je však rýchlejšie a jednoduchšie, však?

Foto: Profimedia.sk

Inšpirácia pre susedov?

Kluby húliacich mamičiek by mohli začať vznikať aj u našich západných susedov. Od tohto roka je totiž v Česku povolené užívanie marihuany na lekársky predpis ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobu, roztrúsenou sklerózou, rakovinou či lupienkou. Je dokázané, že zmierňuje bolesti aj niektoré príznaky týchto chorôb.

Má to však jeden háčik – droga je legálna, no pre mnohých pacientov finančne nedostupná. Cena sa pohybuje okolo tristopäťdesiat českých korún za jeden gram, pričom na čiernom trhu je nižšia o tretinu až o polovicu. Sušené časti rastliny a lieky z nej dostanú pacienti v lekárňach na recept s modrým pruhom, ako liečivo s obmedzeným predpisovaním.

Domáce pestovanie vlastných rastliniek je naďalej zakázané. Od roku 2014 budú môcť marihuanu na liečebné účely pestovať v Česku aj domáce firmy s príslušnou licenciou od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Slovenské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ o žiadnej forme legalizácie marihuany na liečebné účely neuvažuje.

Malí pomocníci

Byť dokonalá matka, manželka a gazdinka v jednom je náročné. Pocitom úzkosti z vlastnej neschopnosti čelili už americké mamičky v šesťdesiatych rokoch. Pomáhali si zázračným Váliom, a svet bol hneď krajší! Skupina Rolling Stones tomuto lieku dokonca venovala skladbu s názvom Mamičkin malý pomocník. To, že spôsobuje závislosť, sa zistilo až neskôr.

Válium už vyšlo z módy, zato iné antidepresíva fičia vo veľkom. Rodičov, ktorí ich užívajú, stále pribúda a nie všetci majú ozajstné psychické problémy. Niektorí si nimi len zjednodušujú bežné rodičovské starosti.

Autor: EMMA/Katarína Rosinová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?