Tip redakcii
 

Minimalizmus v šatníku: Zmení vám život k lepšiemu

Naozaj potrebujete dvadsať podobných svetrov v šatníku? A ďalší pár topánok do zbierky? Zástancovia nového životného štýlu radia: Okresajte počet vecí na nutné minimum a váš život sa zmení. K lepšiemu.

05. mája 2013, 09:00
Okresajte počet vecí na nutné minimum a váš život sa zmení.

Okresajte počet vecí na nutné minimum a váš život sa zmení.

Autor: Profimedia.sk

Skúste si predstaviť, že by ste celý mesiac mali vystačiť len so šiestimi kusmi oblečenia... Nemožné? Vôbec nie! Presne s takou myšlienkou prišli v júni 2010 dve kamarátky z Londýna. Tamsin Davies a Heidi vytvorili online projekt s názvom Šesť vecí alebo menej (http://sixitemsorless.com), v ktorom vyzývali ľudí, aby prežili jeden mesiac maximálne so šiestimi kúskami oblečenia (do zoznamu sa nerátajú topánky, spodná bielizeň, ponožky, pyžamo a pracovné odevy).

Do ich skromného experimentu sa vtedy zapojilo vyše sto ľudí z celého sveta a tento na pohľad bláznivý projekt sa rozbehol ako lavína. Získaval si čoraz viac fanúšikov, a dokonca sa o projekt začala zaujímať televízia. Tí, ktorí vydržali, v rozbehnutom vlaku ďalej pokračujú a priznávajú, že ich život je teraz oveľa bohatší. Hovoria si minimalisti. Minimalizmus totiž nie je len trend, ktorý ovplyvnil architektúru, dizajn či módu. Vo svete sa šíri aj ako nový životný štýl. Ľudia, ktorí mu veria, sa zrazu zbavujú všetkých nepotrebných vecí a zo svojich životov vyhadzujú nielen oblečenie, ale aj elektroniku, kreditné karty, dokonca povinnosti. A je ich čoraz viac.

Postupne vzniká nová takzvaná M-generácia ľudí a ľudstvu dokonca predpovedá nový svetový vek – vek minimalizmu. Pretože všetko už máme a akosi už nie je kam sa ďalej posúvať. Možno sme ako ľudstvo takí rozmaznaní, že už nevieme, čo od dobroty, preto zakladáme na pohľad šialené hnutia. Môže byť, ale za minimalizmom sa skrýva aj jedna pekná myšlienka.

Konzumná diéta

Minimalizmus vôbec nevznikol z rozmaru, ale ako nutnosť. Veď si to rozmeňme na drobné – finančná kríza nás straší už pekných pár rokov a spôsobila, že mnohí sa ocitli na dlažbe. Prišli o prácu aj o pravidelné príjmy a aby prežili, museli radikálne znížiť svoje výdavky. Napríklad dom vymeniť za menší byt, dve rodinné autá nahradiť električenkou, šatník rozpredať po bazároch. A hoci to bol spočiatku pre nich šok, prežili to a zvykli si. Niektorí dokonca zistili, že sa im aj s málom žije lepšie. So svojimi pocitmi a zážitkami sa priznali na blogoch a inšpirovali aj tých, ktorí redukovať vôbec nemuseli. Pochopili však, že vlastniť priveľa vecí nie je cesta k šťastiu.

Niečo na tom môže byť, veď to možno poznáte tiež – najmä ak ste si niekedy liečili depku nákupmi. A ako to dopadlo? Niekoľko hodín sa bezcieľne potulujete medzi regálmi, až nakoniec prídete domov s plnou taškou zbytočností. Chvíľu sa z „výhodného“ nákupu tešíte, ale mnohé veci z tašky skončia naspodku skrine. Nepoužité a nenosené. Iba pre tých desať slastných minút pred zrkadlom v obchode. Pokrok by mal robiť náš život jednoduchším, no skutočnosť je taká, že len máme okolo seba stále viac noviniek, ktoré za každú cenu „musíme“ vlastniť. Mnohé sme presvedčené, že neprežijeme bez internetu, smartfónu, robotického vysávača, umývačky riadu, sušičky bielizne, novej kabelky, šampónu, kondicionéru, balzamu, masky na vlasy, krému proti vráskam, celulitíde, proti striám a očným vačkom...

Je toľko vecí, ktoré by sme mali chcieť a potrebovať, že to nezvládame financovať. A tak sa zadlžujeme alebo si naberáme viac práce, než sme schopné zvládnuť. A potom nariekame, že nie sme schopné nič si užiť, pretože väčšinu času obetujeme povinnostiam. Že vám to pripomína začarovaný kruh? Veď to tak aj je. Ideme sa zblázniť od roboty, aby sme si mohli dovoliť užívať si život, no končí sa to tak, že na to užívanie života nemáme čas. Riešenie však existuje – zamerať sa na úplne iné hodnoty, ako je konzum. Skutočne potrebujeme k šťastiu ďalšie nové šaty? Alebo skôr potrebujeme čas na oddych, priateľov, milované koníčky a zážitky? Presne takéto otázky si kladie minimalizmus.

Minimalizujem, teda žijem

„Žila som v šialenom kolotoči,“ priznáva na blogu minimalistov Američanka Gigi. „Skákala som od jedného projektu k druhému, od vyčerpania som sa však na nič nevedela dlhšie sústrediť a nič som nerobila poriadne. Bola som otrokom svojich vlastných potrieb, udržovala som len plytké vzťahy a myšlienkami som nikdy nebola v prítomnosti, dokonca ani vtedy, keď som trávila čas s deťmi. Stále som myslela na veci, ktoré budem musieť ešte spraviť.“ Až minimalizmus vraj jej správanie zmenil. Lebo jeho zázračná formulka je v podstate jednoduchá: Čokoľvek nemá význam, účel alebo cenu, zbavte sa toho.

„Dnes mám konečne čistú hlavu a môj život má jasný smer. Viac si ho užívam, pretože mám poriadok vo svojich prioritách, v práci aj vo vzťahoch,“ pokračuje Gigi. Podstatou minimalizmu nie je zbaviť sa úplne všetkého materiálneho (to robia extrémistickejší „zenisti“), ale obmedziť veci, ktoré až tak veľmi nepotrebujeme, a odpútať sa od všetkého, čo nám viac nerobí radosť.

Ak cítite potrebu zbaviť sa povinností, lebo ich máte vyše hlavy, urobte to. Možno sa budete musieť vzdať pár materiálnych vecí, ale zase získate viac času na koníčky a ľudí, ktorých milujete. Alebo stačí, že uprednostníte kvalitu pred kvantitou. Namiesto dvadsiatich módnych „must have“ vychytávok vo výpredaji za dobrú cenu si kúpite jeden kvalitný nadčasový kúsok, ktorý vám vydrží viacero sezón. Áno, aj o tom je minimalizmus.

Pokoj v duši a svetový mier

Tento spôsob života má svoje výhody. Podľa výpovedí zanietených minimalistov je v prvom rade duševná pohoda. Materiálne predmety nás totiž oberajú o schopnosť prežívať prítomnosť. Stačí, že sa neustále upíname na nejaký cieľ v budúcnosti: „Život si začnem užívať, až keď ma povýšia, zvýšia mi plat, vyrovnám dlhy, vytvorím na účte rezervu, zarobím na auto, kúpim si auto, splatím lízing, kúpim si byt, zariadim byt, splatím úver, hypotéku, odrobím si vo firme aspoň tri roky, vydám sa, deti vyrastú...“ A tak stále dookola. Ibaže vždy príde nejaká ďalšia potreba, ktorá nám skutočný život zase oddiali.

Ak chceme naozaj plnohodnotne žiť, musíme v skutočnosti urobiť jediné. Prestať byť dobrovoľným otrokom vlastných potrieb. S duševnou pohodou zároveň úzko súvisí minimálny finančný stres. Výhoda, s ktorou budete pripravené aj na najhoršiu krízu, pretože ste sa práve naučili žiť z mála. S oslobodením sa od stresov zase prichádza viac radosti zo všedného dňa aj z maličkostí. Človek, ktorý si neláme hlavu pre nepodstatné veci, dokáže k životu pristupovať s väčšou vášňou. Trávi viac času pri činnostiach, ktoré ho napĺňajú, a najmä s ľuďmi, na ktorých mu záleží. A cíti sa oveľa oveľa šťastnejší.

A ešte čosi –minimalista, ktorý pre svoj život nepotrebuje napríklad auto a kopu ďalších zbytočných produktov, nevytvára ani toľko odpadu ako bežní spotrebitelia, takže šetrí energiou a chráni životné prostredie. Minimálne planéta Zem preto tomuto trendu drží palce. Napriek tomu, že minimalisti sa vzdali mnohých vecí, bez ktorých si my svoj život často predstaviť nevieme, tvrdia, že ich život nie je ani trochu nudný. Práve naopak. A ak stále neveríme, máme to vyskúšať. Tak čo, idete do toho?

Sedmoro pre začínajúce minimalistky

  • Najjednoduchšie je začať s drobnosťami. Zbavte sa napríklad tých najzbytočnejších stereotypov. Vedeli ste, že až 60 percent ľudí ako prvú vec, ktorú spraví po prebudení, kontroluje svoje e-maily? Skúste to zmeniť! Choďte namiesto toho behať, zacvičte si jogu alebo pripravte raňajky svojim blízkym.
  • Nekupujte veci preto, že ich chcete a môžete si ich dovoliť, ale pretože ich skutočne potrebujete. Hranicu, čo je potrebné, má každý niekde inde, no treba ju stále posúvať.
  • Vždy preferujte kvalitu pred kvantitou.
  • Spravte veľké jarné upratovanie vo svojich veciach. Vyprázdnite doma všetky poličky a naspäť do nich poukladajte už len tie veci, ktoré naozaj potrebujete. V duchu minimalizmu tie ostatné veci nevyhadzujte, ale recyklujte. Venujte ich charite, podarujte priateľom alebo zorganizujte výmenný bazár.
  • Zbavte sa nepríjemných povinností. Vždy, keď si samy sebe poviete „musím“, zastavte sa a porozmýšľajte. Naozaj musíte? A prečo? Má to zmysel? Musíte či chcete?
  • Postupne začnite redukovať všetky zbytočnosti, ktoré v živote robíte. Mailom napríklad venujte len 10 minút denne, odpisujte v 5 vetách, cestujte do zahraničia s jednou malou taškou, neťahajte si prácu domov, reštaurácie navštevujte len raz týždenne... Schému si zostavte podľa vlastných priorít.
  • Deľte sa. Akákoľvek vec získava na hodnote, ak dokáže poslúžiť viacerým ľuďom.

Autor: EMMA/Sára Gregová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Minimalizmus v šatníku: Zmení vám život k lepšiemu
EMMA/Sára Gregová