Tip redakcii
 

Naučte deti lyžovať: Tu je návod, ako na to

Konečne dorazila zima aj do našich končín! Ak sa chystáte zasvätiť svojho drobca do tajov lyžovania, nasledujúce informácie sa vám určite zídu.

15. februára 2014, 08:00
Konečne dorazila zima aj do našich končín! Ak sa chystáte zasvätiť svojho drobca do tajov lyžovania, nasledujúce informácie sa vám určite zídu.

Konečne dorazila zima aj do našich končín! Ak sa chystáte zasvätiť svojho drobca do tajov lyžovania, nasledujúce informácie sa vám určite zídu.

Autor: Archív

S lyžovaním môžete začať už od 3. roku dieťaťa. Podľa trénera Miroslava Černeckého sa to skôr v žiadnom prípade neodporúča. Prečo? V mladšom veku je u detí rizikom najmä nedostatočne vyvinutá koordinácia pohybov, pozornosť a sústredenie, ktoré je ešte nestále. Podľa jeho skúseností najväčší pokrok v lyžovaní je u detí medzi štvrtým až piatym rokom života, keď je už dostatočne vyvinuté svalstvo, ovládanie pohybov aj sústredenie na činnosti spojené s lyžovaním.

Vhodné lyže

Klasické lyže, ktoré si pamätáte z vašej mladosti, nahradili carvingové lyže, takzvané samovodiace. No nad samotnou značkou lyží si podľa trénera pri malých začiatočníkoch lámať hlavu nemusíte. „Podstatná je dĺžka lyží, ktorá závisí od výšky dieťaťa,“ vysvetľuje Miroslav Černecký. Pre začínajúcich lyžiarov odporúča dĺžku po bradu, to zabezpečí dieťaťu jednoduchšiu manipuláciu s lyžami.

Pre pokročilých je vhodná dĺžka lyží presne po nos. Netreba však zabúdať ani na samotné viazanie. „Pri jeho výbere musí rodič vedieť, aké sú lyžiarske schopnosti dieťaťa, jeho sila a predovšetkým váha. Nastavenie viazania by som však ponechal na odborníka,“ dodáva.

Aký je základný výstroj?

Prilba, lyžiarske okuliare, lyžiarske rukavice, teplé lyžiarske oblečenie, lyže, lyžiarky – lyžiarska obuv, lyžiarske palice.

Hodina denne

Podľa Miroslava Černeckého je prístup ku každému dieťaťu individuálny a záleží, samozrejme, aj na tom, či ide o malého lyžiara začiatočníka alebo pokročilého. Začínajúcemu odporúča hodinu lyžovania denne – ide predovšetkým o to, aby si dieťa vytvorilo pozitívny vzťah a zoznámilo sa s týmto športom. Postupne je možné pridávať hodinu poobede a pri lyžiaroch pokročilých voliť dvojfázový tréning, čiže dve hodiny doobeda a dve hodiny poobede.

„Netreba však zabúdať na to najpodstatnejšie, a tým je citlivý prístup. Stáva sa totiž, že mnohým rodičom dôjde potrebná trpezlivosť a na dieťa vyvíjajú prílišný tlak. To môže drobca veľmi rýchlo demotivovať a na tento krásny zimný šport úplne zanevrie.“

Nezabúdajte na bezpečnosť!

„Skôr než postavíte svoje dieťa na lyže, musíte ho oboznámiť s pravidlami na svahu. Napríklad keď spadne, ako sa má postaviť, kde na svahu zastaviť a podobne. Na svahu sa nemôže pohybovať samovoľne,“ hovorí tréner Miroslav Černecký a dodáva: „Svah voľte podľa toho, akú úroveň lyžovania dieťa dosahuje. Za žiadnych okolností ju však nepreceňujte. Odporúčam začať na jednoduchších zjazdovkách a až postupne prechádzať k tým zložitejším.“ Bez prilby nemôže ísť dieťa na svah, takisto sú dôležité reflexné prvky alebo samotná reflexná vesta, aby bolo na svahu dostatočne viditeľné.

Tipy na malé strediská pre rodiny s deťmi

České Beskydy

Pre rodinnú dovolenku je ako stvorené malebné údolie Léskové vo Veľkých Karloviciach, ktoré sa nachádza iba pár minút od hraničného priechodu Makov. Ak si budete potrebovať vydýchnuť a natiahnuť chrbát, svoje ratolesti môžete zveriť do starostlivosti lyžiarskej škôlky. Ubytovanie pre deti je tu zdarma a v každom z hotelov je pre malých hostí zriadený veselý detský kútik.

Samozrejmosťou je ponuka detských jedál a tých najrôznejších animačných programov. Hotely sú nefajčiarske a po večeroch ponúkajú malým športovcom kúpanie v bazénoch. Okrem toho, v miestnom wellness môžete využiť špeciálne otváracie hodiny s možnosťou saunovania detí.

Rakúske Korutánsko

Zalyžovať si môžete so svojimi drobcami aj v známom rakúskom stredisku v korutánskom Weissensee – kde sa o detský systém zliav stará maco Meterix. Ten malého športovca zmeria a čím je menší, tým vyššiu zľavu dostane. Behá tu aj Bobo, ktorý sprevádza drobcov pri prvých krokoch na lyžiach. Nájdete tu aj detský klub s odbornou opaterou, kde sa vaše ratolesti môžu vyjašiť, pokým si vy vychutnáve kávičku či slnenie na zimnom slniečku.

Vrátna na Slovensku

Super miesto na rodinnú lyžovačku je aj naša Vrátna dolina. Nachádzajú sa tu rôzne lyžiarske a snoubordové škôlky. Parkovisko je hneď pri vlekoch, takže s deťmi sa nemusíte kusisko premiestňovať. Ubytovanie ponúka viacero slušných penziónov a romantických horských hotelov.

Foto: Archív

Autor: Báječná žena
 


 

Vaše diétne tipy

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Hviezda nákupných maniačok priznala, že prvý mesiac sa nedotkla ani len...
 

Bez celulitídy aj po štyridsiatke. Silvia Lakatošová pozná recept, ako na to

Silvia Lakatošová hovorí, že za to, ako vyzerá, nemôžu dobré gény. Po dvoch...
 

Fit pred letom: Voňavé chudnutie

Aj vás trápia kilá navyše po dlhej a chladnej zime? Dá sa to vyriešiť jednoducho...
 

Prečo tieto ženy vyzerajú božsky? Pijú olej a jedia vývar z kostí

Už roky majú náš obdiv, páči sa nám ich postava aj pokožka. Skúste dať na ich...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?