Tip redakcii
 

Neanalyzujte vzťahy, inak o ne prídete

Čo sa stane s budíkom, keď ho rozoberiete na súčiastky? Prestane fungovať. No a so vzťahmi je to podobné.

27. septembra 2013, 11:00
Ak vzťah príliš analyzujete, môžete oň ľahko prísť.

Ak vzťah príliš analyzujete, môžete oň ľahko prísť.

Autor: Profimedia.sk

Tento starý vtip o plafóne ste už asi počuli. Dvojica leží v posteli a pozerá do steny. Žena premýšľa: „Prečo sa tak čudne pozerá? Asi sa so mnou začal nudiť. Ja viem, trochu som pribrala a už nie som taká spontánna, ako kedysi. Všimol si, že to už nie je ono. Nebýva taký zamyslený. Možno má výčitky svedomia. Určite ma podvádza. Bože, čo ak ma už prestal mať rád!?“ A muž? Ten myslí na jediné. „Ako to tá mucha robí, že z tej steny nespadne?" Vtip stále pobaví, pretože vystihuje pravdu o mužskom a ženskom uvažovaní.

Robíme to stále. Všetko analyzujeme. Keď muž nášho života niečo povie, urobí, naznačí, hneď za tým hľadáme skryté významy a hotové konšpiračné teórie. Len čo sa spoznáme s novým chlapom, utekáme za najlepšou kamarátkou, aby sme jej všetko do detailov vyklopili a spoločne ho rozpitvali do poslednej nitky.

Na večeru si dal šalát? Asi mal problémy s nadváhou. V spálni má zrkadlá? Určite je sukničkár. Okolo bezdomovcov prešiel bez povšimnutia? Je držgroš. Objednal mi druhé kolo, hoci som sa pomaly zberala na odchod – cítil sa so mnou dobre alebo má problémy s alkoholom? Mám kamarátku, ktorá s každým novým chlapom nemenila účes, ale utekala k veštkyni. So zošitom plným životne dôležitých otázok. Samozrejme, že každý z mužov, ktorý jej dal svoj dátum narodenia, mal byť ten pravý, až sa nakoniec zasnúbila s úplne niekým iným. S tým, ktorého so žiadnou veštkyňou neanalyzovala.

Praveký vzorec

Nerobíme to len vtedy, keď s ním začíname randiť, ale vlastne skoro stále. Čo myslíte, prečo sa terapeutom za veľkou mlákou tak darí? Všetci tí chlapi vyťahujú zo svojich peňaženiek nehorázne peniaze iba preto, aby vyhoveli svojim večne nespokojným polovičkám. A bežné Američanky by ušetrili kopu peňazí, keby sa naučili jediné pravidlo – menej analyzuj, viac ži. Ale čo už s nami, keď schopnosť rozpitvávať máme v génoch? „Ženy majú tento dar, pretože ich mozgové hemisféry sú omnoho viac prepojené ako mužské. Preto sa hovorieva, že ženy vedia robiť viac vecí naraz. Vidia viac súvislostí, viac si uvedomujú možnosti, ako by to mohlo byť lepšie, kde je koreň problému,“ vysvetľuje vzťahový poradca a kouč Jaroslav Vojtechovský.

Navyše, naše zmýšľanie je viac prepojené aj s emóciami, sme citlivejšie, vzťahy a životné situácie prežívame intenzívnejšie, a tu vzniká problém. Zatiaľ čo žena soptí, prečo to muž nevníma a prečo to má „na háku“, chlap nechápe, prečo to ona stále rieši a prečo to tak prežíva.

„Je to dané geneticky. Ženy ako matky majú byť citlivé, aby dokázali vnímať svoje dieťa a muži lovci musia byť priamo zameraní na jeden cieľ. Na lov. Ak by sa partneri túto genetickú odlišnosť naučili chápať a tolerovať, určite by vo vzťahoch vznikalo menej napätia,“ pokračuje odborník.

Pravda je jednoduchá

Lenže ako na to? Niekedy stačí málo – zastaviť myšlienku skôr, než sa ako vírus začne šíriť z kamošky na kamošku. Pretože muži sú príliš pohodlní, aby sa zaoberali konšpiračnými teóriami. Nesnovajú po nociach tajné plány, ako nás zmiasť, ani nevysielajú do okolia žiadne nejasné signály. Pravda je až priveľmi jednoduchá. Keď chlap čumí na stenu, sleduje muchu. Keď hovorí, že vás rád stretol, naozaj vás rád stretol. Akákoľvek hĺbková analýza je v ich prípade neefektívna a zbytočná. A je jedno, či ste do vzťahu práve vhupli, alebo sa ním zaoberáte už nejaký ten rok.

„Keď začneme riešiť nejaký problém, venujeme sa mu dlhodobo a zároveň do hĺbky, môže sa stať, že to ovplyvní celý partnerský vzťah. Zameriame sa na problém, no pri tom nevidíme iné pekné veci a zabúdame si vychutnať všetko dobré, čo vo vzťahu máme. Aj preto problém treba vyriešiť, nie ho večne analyzovať,“ radí Jaroslav Vojtechovský.

Preprogramujte program

A ešte jedna dobrá rada. Volá sa dobrá komunikácia. Načo doma chlapovi vešať na nos všetky detaily o tom, ako hlúpo sa k vám správa šéf? Na to predsa máte chápavé kamošky. Mužovi však určite dajte najavo, ak vás čosi trápi v partnerskom vzťahu.

„Je chybou myslieť si, že nás ten druhý vo všetkom chápe. Partneri musia medzi sebou otvorene komunikovať. Deliť sa o radosti, o starosti a najmä o to, čo jednému na tom druhom prekáža alebo chýba,“ odporúča vzťahový kouč.

A čo ak chlap nič riešiť nechce a ku kompromisom by ho nedotiahli ani dva páry volov? Sú dve riešenia. Alebo sa s takýmto partnerom rozísť, alebo sa s jeho správaním zmieriť. „Vtedy pomáha, ak sa sústredíte na jeho dobré stránky a prijmete fakt, že každý človek je jedinečný. Aj keď možno iný, ako by ste si možno predstavovali.“

Vlastne to má jednoduchú logiku. Nepretriasať problémy, ale všímať si to dobré a pozitívne, čo nám vzťah prináša. Ozaj, vedeli ste, že ak vás na vašom chlapovi niečo tak neskutočne vytáča a neviete sa s tým zmieriť, môže ísť o zdedené podvedomie? A to sa dá rôznymi technikami uvoľniť? Ale to by už bola téma na iný článok.

Autor: EMMA/Zuzana Greizingerová
 


 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?