Tip redakcii
 

Nebuďte obeťou: Nadávky a kontrolovanie od partnera nie je v poriadku

Prejavom domáceho násilia nie je len bitka, ale aj ponižovanie či vyhrážanie. Pozbierajte posledné zvyšky sebaúcty a vymaňte sa spod tohto zničujúceho spolužitia!

24. februára 2014, 09:00
Prejavom domáceho násilia nie je len bitka, ale aj ponižovanie či vyhrážanie. Pozbierajte posledné zvyšky sebaúcty a vymaňte sa spod tohto zničujúceho spolužitia!

Prejavom domáceho násilia nie je len bitka, ale aj ponižovanie či vyhrážanie. Pozbierajte posledné zvyšky sebaúcty a vymaňte sa spod tohto zničujúceho spolužitia!

Autor: Profimedia.sk

Radí Zuzana Porubčanová, psychologička, Bratislava

Žijete v partnerskom vzťahu, v ktorom je na pohľad všetko v poriadku. Chodíte do práce alebo ste doma s deťmi, váš muž pracuje. No v domácnosti ani okolo detí vám nepomáha, skôr naopak, kritizuje vás a nič mu nie je dosť dobré. Ani to, čo navaríte, ani to, ako vychovávate deti, ako míňate peniaze, kam chodíte… Hoci sa snažíte, aby ste vždy dali všetko do poriadku a robili všetko správne, vždy urobíte niečo, čím ho sklamete a naštvete. Podobne, ako pani Anna.

Za všetko môžem ja

Skutočný príbeh

Po krátkej známosti sa Anna vydala za Jozefa. Narodila sa im dcérka. Jozef sa však svojej rodine venoval iba vtedy, keď mal na to sám chuť. Keď od neho Anna potrebovala pomoc, odbil ju, že je neschopná postarať sa o tri izby a jedno decko. Prestal jej prispievať na domácnosť s tým, že keď nepracuje, nebude jej dávať peniaze za to, že je celý deň doma. Nadával jej, že je škaredá a hlúpa.

Keď si niekam založil kľúče, obvinil Annu, že mu ich vzala a že proti nemu intriguje. Napokon od neho odišla aj s dcérou k svojim rodičom. Tí však nechceli veriť jej slovám o tom, ako s manželom žije a vyčítali jej, že nie je dosť dobrá manželka. Tým ju len utvrdili v domnienke, že je to všetko vlastne jej chyba.

Keď sa Anna neskôr zamestnala ako pokladníčka, verila, že sa jej život obráti k lepšiemu. Po čase Jozefovi všetko odpustila a vrátila sa k nemu. Pretože Jozef bol nejaký čas bez práce, začal od Anny požadovať, aby mu dávala svoju výplatu. Nemala však potom peniaze na potreby pre dcérku a pre seba. Začala si ich preto vyberať z pokladnice. V práci na to prišli a súd Annu odsúdil za spreneveru na dva roky nepodmienečne. Počas výkonu trestu prisúdili dcéru Jozefovi, ktorý vypovedal proti Anne, hoci súd vedel, že jej bral výplatu. Jozef sa tým ani netajil. Chcel tak potvrdiť, že jej peniaze do ruky nepatria a on to vedel už dávno. Anna cítila bezmocnosť, strach, zúfalstvo a opovrhovala sama sebou za všetko, čo urobila.

Po prepustení z väzenia začala bývať v azylovom dome aj s dcérou. Register trestov nemá čistý, preto sú jej možnosti zamestnať sa obmedzené. Jozef sa s ňou rozviedol, lebo nechcel mať s kriminálničkou nič spoločné. Vo výkone trestu získala Anna, našťastie, od všetkého nútený odstup a vďaka tomu sa na Jozefa dokázala pozrieť z iného uhla pohľadu. Pochopila svoje nenormálne správanie, ktoré bolo zložené z množstva normálnych reakcií na nenormálne situácie a podnety, ktoré vytváral jej bývalý manžel.

Na Slovensku je to tak

Prieskumy hovoria, že každá piata slovenská žena má skúsenosť s týraním svojím partnerom. Úcta k tomu druhému vo vzťahu zďaleka nie je v našich končinách taká samozrejmá. „Problémom je najmä vysoká miera tolerancie násilia vo všeobecnosti,“ konštatuje psychologička. Žiaľ, veľa slovenských žien stále považuje násilnícke správanie a psychické týranie za manželovo právo. A pritom si myslia, že je ich povinnosťou vydržať to kvôli deťom.

Ak sa predsa odvážia prehovoriť o tom, čo doma prežívajú, spočiatku im nik neverí. „Aj na pohľad slušný, vzdelaný a dobre zabezpečený človek môže byť agresorom, nie každý má svoje sklony napísané na tvári,“ pripomína odborníčka. Väčšina domáceho násilia sa deje práve preto, že obeť nemá odvahu postaviť sa proti takýmto praktikám, iba ich trpí a hanbí sa o tom hovoriť. Tento problém pritom vôbec nie je okrajový a netýka sa iba ľudí zo sociálne slabšieho prostredia, naopak, často sa deje v dobre situovaných rodinách.

Tip Glancu: Aj keď sa táto téma netýka priamo vás, buďte vnímavá k problémom žien vo vašom okolí, či ide o kolegyne, sestru, susedku, alebo kamarátky.

Foto: Profimedia.sk

Toto nie je o. k.!

V prípade domáceho násilia nemusí ísť vždy o bitku. Psychické násilie je však rovnako netolerovateľné, ako fyzické ubližovanie. Podobne ako fyzické napádanie aj psychický teror je dlhodobý, k útokom dochádza čoraz častejšie a sú čím ďalej, tým drsnejšie. „Bežná je zvýšená kontrola toho, čo týraná osoba robí, kam ide, kedy sa vráti, obmedzovanie samostatnosti a rozhodovanie o sebe, nežiaduca pozornosť. Ide to ruka v ruke so zákazom kontaktov s príbuznými a rodinou, zákazom telefonovania, sledovania médií, nevyžiadané sprevádzanie k lekárovi, na úrady, do práce a z práce. Častá je aj kritika a ponižovanie, nadávky, výsmech, znižovanie schopnosti, spochybňovanie duševného zdravia, prehliadanie potrieb, túžob a želaní partnerky. Prejavuje sa aj ako zastrašovanie, zlé pohľady, výhražné gestá, predvádzanie sily, ubližovanie iným, napríklad deťom v prítomnosti týranej osoby, alebo vynútená poslušnosť, vyvolávanie pocitu viny či vyhrážanie samovraždou…“ vymenúva psychologička.

 

Kto vám pomôže?

Ak trpíte násilným správaním partnera, má vám kto pomôcť. Tento problém vám pomôžu zvládnuť viaceré štátne inštitúcie aj občianske združenia. Poradia vám, ako postupovať, aké doklady si so sebou zobrať, kde si nájsť bývanie, ako dosiahnuť platenie výživného a uživiť seba aj deti. Ponúknu vám aj bezplatné poradenstvo právnika, aj psychológa.

Na svoje problémy nemusíte byť sama, kontaktujte:

  • políciu
  • úrad práce, sociálnych vecí a rodiny
  • odbor sociálnych vecí a rodiny na miestnom úrade
  • azylové domy, intervenčné centrá, krízové strediská či centrá sociálnej pomoci
  • telefonické SOS linky

Prečo ste obeťou?

Päť najčastejších dôvodov:

  • Pravdepodobne ste sa v detstve naučili reagovať na správanie druhých ustupovaním a podriaďovaním.
  • Máte v povahe uprednostňovať záujmy iných pred vlastnými potrebami.
  • Podceňujete sa, všetko si vyčítate, za všetko viníte seba.
  • Máte pocit, že si nič pekné nezaslúžite.
  • Chýba vám sebaistota a sebadôvera.

Hovorte si: Som báječná!

Vaša jemnosť a mierna povaha nie sú chybou, naopak, môžu byť v dnešnej dobe veľkým prínosom. Podstatné však je, aby ste sa naučili zdravej sebaúcte a dokázali oceniť svoje vlastnosti a schopnosti. A tiež rozpoznali prejavy násilia, rozumeli jeho príčinám a následkom a dokázali naň reagovať.

Autor: Báječná žena/Sylvia Derňárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Nebuďte obeťou: Nadávky a kontrolovanie od partnera nie je v poriadku
Báječná žena/Sylvia Derňárová