Tip redakcii
 

Nechcete už byť single? Vieme, ako to zmeniť

Už vás nebaví žiť životom osamelej ženy? Vieme, ako to zmeníte.

18. februára 2014, 12:00
Už vás nebaví žiť životom osamelej ženy? Vieme, ako to zmeníte.

Už vás nebaví žiť životom osamelej ženy? Vieme, ako to zmeníte.

Autor: Archív

Radí socioterapeutka Lívia Lozsi a psychológ František Skokan

Byť single v zrelom veku je už pomaly európskym trendom. Len na Slovensku žije 1,2 milióna nezadaných ľudí. Medzi nimi sa iste nájde nemalé percento takých, ktorí sú so svojím statusom spokojní.

Vy k nim možno nepatríte a chcete ho zmeniť. Len sa vám nedarí. Odborníci často vidia tento problém v súvislosti s predošlými vzťahmi. Lebo dnes ste single preto, že v minulosti sa niekde stala chyba a s vašimi expriateľmi to neklaplo.

Kroťte svoj záujem

Čo si večer pozriete v telke, je len na vás. Domáci jedálny lístok si upravujete podľa svojej chuti. Po nikom nemusíte upratovať a sklápať WC dosku. A keď vám vyschne zubná pasta v tube, viete, že ste na vine vy, lebo ste ju zabudli zatvoriť. Byť single môže byť také skvelé! Až do chvíle, kým vás to neomrzí. Plačete pri každom bozku a vyznaní lásky, ktoré vidíte v televízii, alebo dokonca z nostalgie dávate hore dosku na toalete? Potom vám naozaj treba len chlapa. Už ho len nájsť...

Častým problémom býva ženský zápal. Keď žena veľmi chce a je rozhodnutá to dostať. Dnes je bežné, keď je pri nadväzovaní známosti aktívnejšia a chlapa začne baliť. Ale či to má každý muž aj takto rád, je na dlhú diskusiu.

„Ženské správanie charakterizuje v posledných rokoch aj to, že mužom ako keby vychádzali v ústrety, sú aktívnejšie, preberajú iniciatívu. Podľa mňa tým strácajú, viac ako získajú,“ hovorí špecialistka na socioterapiu Lívia Lozsi. Ale aj nečinnosť prináša so sebou riziká. Ak dotyčnému nedáte o sebe vedieť, buď vás prehliadne, alebo si to vysvetlí ako vašu rezervovanosť či ľahostajnosť. „Ani úplná pasivita nie je dobrá, pretože muži si často nevšimnú ani klenot, ktorý je najviac na očiach, akľ ich naň niekto neupozorní,“ nadväzuje psychológ František Skokan.

Na čo muži letia?

Ako všetko, aj aktivitu treba správne nasmerovať. Keď chcete na seba upozorniť, urobte to nenásilne a nevtieravo. Odhalený dekolt je asi taký lacný trik ako si pri jedení olovrantu oblizovať pri dotyčnom prsty. Vaše správanie a vyžarovanie by mali byť mix pozitívneho. Radosť zo života a slobody. Vedieť ju žiť a vychutnávať.

„Podľa mňa je najlepší vyvážený pomer všetkého. Záujem muža môže vzbudiť aj ženská činorodosť, zvedavosť a primeraná chuť ukázať sa. Zároveň aj pokojné žitie každodenného života a voľnosti, bez očakávaní. Aktivitu by mala sústrediť na svoj vlastný život, aby ju napĺňal a uspokojoval každý deň. Ak ju nasmeruje smerom k mužovi s cieľom získať ho, najskôr ho to odradí,“ tvrdí socioterapeutka.

Ak si žena dlhodobo nevie nájsť partnera, okolie to časom môže začať vnímať ako výlučne jej problém. Ale aj nadväzovanie kontaktov je predsa o dvoch ľuďoch – o tom, ako na seba reagujú a ako so svojimi sympatiami, prípadne citmi, naložia. Preto akýkoľvek vzťah, priateľský, partnerský či manželský, nikdy nemôže určovať iba jedna polovička, ale dve tvoriace celok. A ak vzťah začína byť iba o jednom človeku, dlho nevydrží a partneri sa aj tak rozídu.

„Situácia single ženy sa mi javí skôr ako vzťahový problém. Partnerský život môže byť uspokojujúci iba vtedy, keď je v ňom intimita a dôvera. Bez nich je obmedzujúci a únavný,“ pripomína Lozsi.

Foto: Profimedia.sk

Nie je to vec šťastia

Keďže vám to s bývalými priateľmi nevyšlo, asi ste pri voľbe partnera zadali do hľadáčika nesprávne kritériá. „Možno ste hľadali niekoho, kto je vám podobný, kto je ekonomicky nezávislý a samostatný. Ale to nie je znak súdržnosti. Práve toto spôsobuje, že žena nenachádza vo vzťahu žiadny zmysel a vzťah ju iba obmedzuje,“ konštatuje Skokan.

Dôležitým predpokladom pre vzťah v očiach odborníkov je súlad pozostávajúci z roviny fyzickej a mentálnej. Tá fyzická by mala byť prítomná hneď na začiatku pri prvých stretnutiach. To je to príjemné vzrušivé napätie známe ako motýle v bruchu. Ostatné je vecou porozumenia na mentálnej úrovni. „Vo vzťahu nesmie chýbať základný pudový súlad, ktorý sa prejavuje v príťažlivosti dvoch ľudí. Rovnako musí byť vo vzťahu zastúpená aj ako súhra dvoch ľudí, ako spolupráca a porozumenie,“ opisuje socioterapeutka. Ak je narušená jedna z týchto dvoch rovín, vzťah je ťažko udržateľný.

Rozchod však môže prísť aj s mužom, s ktorým máte súlad. To znamená, že nie ste sama preto, že by ste nemali šťastie stretnúť takéhoto partnera, ale že vo vzťahu chýbala vôľa prežívať veci spoločne. „Ak sa vzťah začne rozvíjať, pre mňa je to znamenie, že partneri sa dopĺňajú v niektorých veciach. Ale povedal by som, že po ‚doplnení‘ nehľadajú iné spoločné oblasti, ktoré by mohli rozvíjať a vzájomne sa tak obohatiť,“ usudzuje Skokan.

Začnite od seba

Sú medzi vašimi expriateľmi nápadne podobné povahové typy, s ktorými sa to rovnako skončilo? Potom to niečo vypovedá aj o vás. Z laického pohľadu podvedome priťahujete tie isté typy mužov. Z pohľadu odborníka ich vedome vyhľadávate, lebo vám niečím pripomínajú blízkeho človeka, s ktorým už viete zaobchádzať.

„Nejde ani tak o podvedomé priťahovanie ako vedomé správanie, pretože ste naučená komunikovať s určitými typmi ľudí z prvotnej rodiny. S vysokou pravdepodobnosťou napodobňujete svoju mamu a k svojim partnerom sa správate podobne ako ona k svojmu partnerovi, teda vášmu otcovi,“ upozorňuje Skokan.

Chcete to zmeniť a neviete ako? Odnaučte sa kopírovať vzorec správania svojej mamy. „Čo ste sa naučili, môžete sa aj preučiť. To však neznamená, že budete preúčať svojho partnera. Musíte zmeniť svoje správanie, seba,“ zdôrazňuje Skokan.

Všetko, len nie na ocot?

Možno si pri pohľade na zamilovaný párik poviete – čo má ona, čo nemám ja? V takom citovom rozpoložení je normálne podrobovať svoj vzhľad a osobnosť čoraz väčšej kritike a hľadať na sebe chyby. Nevýrazné oči, pehy, medzierka medzi zubami, najmenšie prsia na svete a veľký zadok. Je to jasné. Nemá záujem. Ale čo ak je problém niekde inde? Chlapov označujeme za silnejšie polovičky, hoci ich správanie nie vždy tomu nasvedčuje. „Muži si niekedy na ženy netrúfnu, sú málo aktívni, čo ženy môže veľmi spochybňovať. Ak sa muž ženy zľakne, pre ňu to nie je žiadna výhra,“ uvádza socioterapeutka.

Nekonečné hľadanie milovanej osoby vás často donúti zo svojich nárokov poľaviť. Prižmúrite oko nad všeličím – aj nad pohárikom. S presvedčením, že to nemôže byť horšie, ako byť sama. Len aby ste to neoľutovali. „Sebavedomá žena sa nerozdáva ľahko. Počká si na toho, z koho bude mať ten správny pocit. Ak taký nie je, radšej bude sama, akoby mala prebúdzať hocikoho k aktivite. Nechoďte pod svoju cenu. Počúvajte samu seba pri výbere. Konať proti svojmu vnútornému hlasu sa nevyplatí,“ varuje socioterapeutka Lívia Lozsi.

Autor: Báječná žena/Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Nechcete už byť single? Vieme, ako to zmeniť
Báječná žena/Mária Ukropcová