Tip redakcii
 

Nevzali vaše dieťa na vysokú? Stále má dosť možností

Práve prichádzajú maturantom rozhodnutia o prijatí alebo neprijatí na vysokoškolské štúdium. Na vysnívaný odbor sa v prvom kole mnohí nedostanú. Čo s tým?

21. augusta 2013, 12:00
Ak sa vaše dieťa nedostane na vysokú, stále má veľa možností.

Ak sa vaše dieťa nedostane na vysokú, stále má veľa možností.

Autor: Profimedia.sk

Ak vaše dieťa prijímacie skúšky urobilo, no nevzali ho pre nedostatok miesta, stále je šanca, že na vybranú vysokú školu sa predsa len dostane. Záleží, v akom je poradí a koľko z prijatých uchádzačov nakoniec nepríde na zápis. Ale spoliehať sa iba na to sa nemusí vždy vyplatiť. Vyskúšate aj iné možnosti…

Podajte odvolanie

Vysoké školy často ponúkajú takzvané odvolanie proti rozhodnutiu, kde sa uchádzači individuálne posudzujú komisiou a hľadajú sa riešenia, ako vyhovieť. Táto možnosť býva oklieštená len pár dňami od prijatia rozhodnutia, preto je dôležité, aby ste reagovali v čo najkratšom čase. Len málokedy zvykne škola urobiť výnimku a prijať odvolanie aj po stanovenom termíne.

Druhé kolo/alternatívne štúdium

Prvým kolom prijímacích skúšok sa výber vždy nekončí. Viaceré školy robia druhé, a dokonca aj tretie výberové konania. Ak sa práve na zvolenom študijnom programe ďalšie kolo nekoná, študenti môžu skúsiť šťastie v príbuznom alebo úplne inom odbore. Termíny ďalších kôl nájdete na stránkach jednotlivých škôl, prípadne telefonicky na príslušných študijných oddeleniach.

Prípravné kurzy

Ak vaše dieťa nemá o príbuzné štúdium záujem alebo neuspeje ani v druhom kole, môžete skúsiť šťastie o rok. Počas roka viaceré vysoké školy pripravujú kurzy na prijímacie pohovory. Je to jedna z možností, ako potrebné učivo za ten čas nezabudnúť a vedomosti ešte viac vycibriť.

Zahraničné pobyty a stáže

Riešením, ako prečkať rok a nič nestratiť, je využiť možnosť vycestovať do cudziny, ďalej sa vzdelávať v cudzom jazyku alebo získať prax. V súčasnosti je k dispozícii množstvo programov, ktoré ponúkajú krátky pobyt v zahraničí spojený so zaujímavým štúdiom. Ak sa vášmu dieťaťu tento spôsob štúdia zapáči, môže v ňom pokračovať aj po návrate do študentských lavíc.

Z pohľadu psychológa

Neprijatie na vysnívanú vysokú školu môže výrazne ovplyvniť sebadôveru vášho dieťaťa a dlhodobo mu navodiť pocit vlastného zlyhania. Odborníčka v oblasti sociálnej psychológie Beáta Dopjerová radí: „Uvedomte si, koľko síl vynaložilo pri dosahovaní svojho cieľa. Takúto situáciu je dôležité zvládnuť s triezvym rozumom a nevzdávať sa. Ak je vaše dieťa zneistené, nevie sa samo posunúť a rozhodnúť, môžete sa obrátiť na študijného poradcu, ktorého má každá vysoká škola, alebo na školského psychológa, ktorý sa orientuje na kariérnu oblasť.“

Autor: Báječná žena/Ľubomíra Čimborová
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?