Dátum: Streda 25.01.2017 Dnes oslavuje:

Gejza Zajtra: Tamara

 

 

 
  • Poslať e-mailom
  • Vytlačiť článok
  • Facebook
  • Napíšte nám
  • Zdielať s ostatnými

Nevzali vaše dieťa na vysokú? Stále má dosť možností

Zdroj: Báječná žena/Ľubomíra Čimborová 21. augusta 2013, 12:00
Foto: Profimedia.sk Ak sa vaše dieťa nedostane na vysokú, stále má veľa možností.

Práve prichádzajú maturantom rozhodnutia o prijatí alebo neprijatí na vysokoškolské štúdium. Na vysnívaný odbor sa v prvom kole mnohí nedostanú. Čo s tým?

Ak vaše dieťa prijímacie skúšky urobilo, no nevzali ho pre nedostatok miesta, stále je šanca, že na vybranú vysokú školu sa predsa len dostane. Záleží, v akom je poradí a koľko z prijatých uchádzačov nakoniec nepríde na zápis. Ale spoliehať sa iba na to sa nemusí vždy vyplatiť. Vyskúšate aj iné možnosti…

Podajte odvolanie

Vysoké školy často ponúkajú takzvané odvolanie proti rozhodnutiu, kde sa uchádzači individuálne posudzujú komisiou a hľadajú sa riešenia, ako vyhovieť. Táto možnosť býva oklieštená len pár dňami od prijatia rozhodnutia, preto je dôležité, aby ste reagovali v čo najkratšom čase. Len málokedy zvykne škola urobiť výnimku a prijať odvolanie aj po stanovenom termíne.

Druhé kolo/alternatívne štúdium

Prvým kolom prijímacích skúšok sa výber vždy nekončí. Viaceré školy robia druhé, a dokonca aj tretie výberové konania. Ak sa práve na zvolenom študijnom programe ďalšie kolo nekoná, študenti môžu skúsiť šťastie v príbuznom alebo úplne inom odbore. Termíny ďalších kôl nájdete na stránkach jednotlivých škôl, prípadne telefonicky na príslušných študijných oddeleniach.

Prípravné kurzy

Ak vaše dieťa nemá o príbuzné štúdium záujem alebo neuspeje ani v druhom kole, môžete skúsiť šťastie o rok. Počas roka viaceré vysoké školy pripravujú kurzy na prijímacie pohovory. Je to jedna z možností, ako potrebné učivo za ten čas nezabudnúť a vedomosti ešte viac vycibriť.

Zahraničné pobyty a stáže

Riešením, ako prečkať rok a nič nestratiť, je využiť možnosť vycestovať do cudziny, ďalej sa vzdelávať v cudzom jazyku alebo získať prax. V súčasnosti je k dispozícii množstvo programov, ktoré ponúkajú krátky pobyt v zahraničí spojený so zaujímavým štúdiom. Ak sa vášmu dieťaťu tento spôsob štúdia zapáči, môže v ňom pokračovať aj po návrate do študentských lavíc.

Z pohľadu psychológa

Neprijatie na vysnívanú vysokú školu môže výrazne ovplyvniť sebadôveru vášho dieťaťa a dlhodobo mu navodiť pocit vlastného zlyhania. Odborníčka v oblasti sociálnej psychológie Beáta Dopjerová radí: „Uvedomte si, koľko síl vynaložilo pri dosahovaní svojho cieľa. Takúto situáciu je dôležité zvládnuť s triezvym rozumom a nevzdávať sa. Ak je vaše dieťa zneistené, nevie sa samo posunúť a rozhodnúť, môžete sa obrátiť na študijného poradcu, ktorého má každá vysoká škola, alebo na školského psychológa, ktorý sa orientuje na kariérnu oblasť.“ 

Naj z glancu

Pluska video

Koniec nudy v saune!