Tip redakcii
 

Nová rodinná príručka je ako zo stredoveku: Volá sa Vydaj sa a poslúchaj!

Takto sa volá manželská príručka, ktorá v západnej Európe valcuje kníhkupectvá a ženám ponúka osvietené rady, ako sa stať poslušnou manželkou. Nie, neocitli ste sav stredoveku.

06. marca 2014, 09:00
Takto sa volá manželská príručka, ktorá v západnej Európe  valcuje kníhkupectvá a ženám ponúka osvietené rady, ako sa stať poslušnou manželkou. Nie, neocitli ste sa v stredoveku.

Takto sa volá manželská príručka, ktorá v západnej Európe valcuje kníhkupectvá a ženám ponúka osvietené rady, ako sa stať poslušnou manželkou. Nie, neocitli ste sa v stredoveku.

Autor: Profimedia.sk

Ak sa vám náhodou dostane do rúk, pri listovaní si pre istotu pravidelne kontrolujte tep, aby vás od prekvapenia neskosil ľahký infarkt. A citlivejšie osoby by ju radšej nemali čítať vôbec, lebo sa môže stať, že toto literárne veľdielo v návale hnevu rovno vyšmaria von oknom. Kniha Vydaj sa a poslúchaj, ktorú napísala Talianka Constanza Miriano, totiž najnovšie vyvoláva veľké vášne.

Čo vášne, ona spôsobila doslova škandál. Feministky v Španielsku ju zúrivo pália na námestiach, v meste Bilbao dokonca zorganizovali demonštráciu a tunajšia ministerka zdravia Ana Mato už týždne vytrvalo bojuje za to, aby knihu prestali predávať. „Žiadam, aby ju stiahli z trhu. Nesúhlasím ani s jej názvom, ani s jej obsahom. Myslím si, že jej chýba akýkoľvek rešpekt voči ženám,“ vyhlásila nahnevaná politička.

A zdá sa, že knižke takáto neplánovaná reklama len pomohla, pretože na španielskom Amazone bola koncom minulého roka počas niekoľkých týždňov jednotkou v predaji. Aj ženy v susednom Poľsku si z nej vo svojom jazyku môžu po večeroch predčítavať pred spaním a momentálne sa prekladá do francúzštiny aj portugalčiny. Budúci vydavateľ sa asi neobáva, že by ho zúrivé čitateľky vyzliekli z nohavíc a nakládli mu na holú.

Buď pekná a mlč

„Naozaj som netušila, že touto knihou spôsobím taký ošiaľ. Vážne som to nečakala,“ priznala svoje prekvapenie autorka knihy, ktorá v Taliansku najskôr vyšla len v náklade osemsto kusov. Potom sa pridávali ďalšie a ďalšie vydania a doteraz sa z nej na Apeninskom polostrove predalo vyše sedemdesiatisíc kusov.

Lenže kto by si myslel, že za menom Constanza Miriano sa skrýva zakomplexovaná nešťastnica, ktorá bez súhlasu muža nekúpi ani toaletný papier, asi bude sklamaný. Rodáčka z talianskej Perrugie už na prvý pohľad vyzerá sympaticky. Vyštudovala gréčtinu a latinčinu, má čosi po štyridsiatke, je matkou štyroch detí a živí sa ako novinárka v talianskej televízii RAI. Okrem toho založila blog, prispieva do časopisov článkami o vzťahoch a spolupracuje aj s vatikánskym rozhlasom.

Práve nadšenie pre cirkevné zásady ju priviedlo k tomu, aby spísala aj osvietené rady, ako si vybudovať šťastné manželstvo. „Mám veľa kamarátov a známych, ktorí nie sú spokojní s tým, ako dopadli ich vzťahy. Jedna moja priateľka mi dokonca raz telefonovala, že sa radšej nechce vydať, aby potom nemusela byť sklamaná z toho, že jej nevyjde manželstvo. Tak som dala na papier túto knihu, ktorá je odpoveďou na otázky mojich priateliek,“ vysvetľuje dôvody, pre ktoré napísala manuál pre ženy s takým provokačným názvom.

„Snažím sa čitateľkám vysvetliť, ako sa v manželstve správať k partnerovi, ako vychovávať deti a ako prežívať sex. Písala som to s vtipom, ale inšpirovala som sa odkazom svätého Pavla a jeho listov Efezanom. A ak niekto chce verejne páliť moju knihu, potom musí dať spáliť aj Bibliu,“ bráni sa Constanza a pripomína, že má v pláne vydať aj podobnú knihu venovanú mužom. Vraj sa bude volať Ožeň sa a obetuj jej svoj život.

Výchovné dielo?

Asi nikoho neprekvapí, že jej manželskú príručku v Taliansku uviedlo na trh malé vydavateľstvo spriatelené s Vatikánom a španielsky preklad dokonca finančne podporil arcibiskupský úrad v andalúzskom meste Grenada.

Keďže okolo malej útlej knihy sa rozpútali také vášne a problém sa dokonca pretriasal aj v politických kruhoch, autorky sa zastal samotný grenadský arcibiskup Francisco Javier Martinez Fernandez. Podľa jeho slov knihu pozitívne prijal aj vatikánsky denník L’Observatore Romano, ktorý ju chápe ako evanjelizačné dielo. A jeho obsah vraj rozhodne ženy neuráža.

Naozaj nie? Tak ako si potom bežná čitateľka má vysvetliť múdre rady typu – keď ti niečo hovorí muž, musíš ho počúvať tak, akoby k tebe prehováral Boh. Rozumne, poslušne a s rešpektom, pretože väčšinou vidí jasnejšie ako ty. Nie, toto nie je preklep v časopise, ani práve nečítate úryvok z manuálu pre dokonalé gazdinky spred dvesto rokov.

Vzdelaná inteligentná autorka Constanza Mirano si veľmi dobre uvedomuje, že v kalendári máme číslo 2014, a so svojimi radami to myslí úplne vážne. Ak vám tlak doteraz nestúpol, možno vám ho zvýši ďalšia výchovná perla z jej pera – „mám s mužom súhlasiť, aj keď viem, že sa mýli? Povedala by som, že áno. Musíš sa mu podriadiť“. Neviem, či ste na tom podobne, ale mne to poriadne zaváňa naftalínom a zdá sa mi, akoby ma teleportovali do stredoveku. Alebo aspoň do Afganistanu, už len zahaliť sa do čadoru, nech je dielo dokonané.

A vážne neviem, či tieto rady, aj keď určite dobre mienené, potrebujú ešte nejaký komentár. Ako autorka článku, ktorá žije v šťastnom manželstve aj bez toho, aby svojho zákonitému stavala pomyselný oltár a poslúchala ho na slovo, sa vážne na žiadne iné slová nezmôžem. Amen.

Foto: Profimedia.sk

Sedem "prikázaní"

  • Pravidlo 1: Vzdám sa svojho hlasovacieho práva „Nie sme rovnocenné s mužmi a ak si to neuvedomíme, budeme len zbytočne trpieť,“ píše Constanza Miriano.
  • Pravidlo 2: Ak čítať, tak len kuchárske knihy „Dobre vieš, že nie si ani perfektná kuchárka, ani dokonalá gazdinka. Tak prečo ťa tak hnevá, keď ťa na to manžel upozorní? Priznaj, že má pravdu a že sa to naučíš lepšie.“
  • Pravidlo 3: Dám v práci výpoveď a budem sa venovať servisu pre svojho muža „Ženy zabúdajú, že nemôžu mať všetko: pracovať ako muž a v domácnosti fungovať ako žena. Moc jednoducho nie je určená ženám.“
  • Pravidlo 4: Vyprázdnim si mozog a nechám muža, nech rozhoduje o všetkom „Žiadny muž nedokáže odolať žene, ktorá si ho váži, je mu verná, vždy pri ňom stojí a podporuje ho. A ktorá rešpektuje jeho autoritu.
  • Pravidlo 5: Večer sa premením na nafukovaciu Anču. „Aj keď si večer unavená, pretože máš za sebou náročný deň v práci aj v domácnosti, podvoľ sa mu. A určite sa nehraj na rebelku.“
  • Pravidlo 6: Dám si urobiť prsia veľkosti 4 „Myslím si, že úlohou ženy je, aby sa prejavovala taká dobrá a aby sa mu ukazovala taká pekná, ako je to len možné.“
  • Pravidlo 7: Začnem sa venovať sado-maso praktikám „My ženy máme rady ponižovanie, pretože je to v záujme všetkých.“

Autor: EMMA/Danka Vilhanová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Nová rodinná príručka je ako zo stredoveku: Volá sa Vydaj sa a poslúchaj!
EMMA/Danka Vilhanová