Tip redakcii
 

Odhaľte ťažkého neverníka, ktorý podvádza okrem vás aj vašu sokyňu

Máte podozrenie, že váš chlap vedie dvojitý život? Pomôžeme vám ho odhaliť.

03. februára 2014, 09:00
Extrémom nevery je paralelný vzťah s inou ženou, s ktorou si ženáč založí rodinu a žije s ňou pod jednou strechou.

Extrémom nevery je paralelný vzťah s inou ženou, s ktorou si ženáč založí rodinu a žije s ňou pod jednou strechou.

Autor: Profimedia.sk

Nevera bolí v každej podobe. Extrémom však je paralelný vzťah s inou ženou, s ktorou si ženáč založí rodinu a žije s ňou pod jednou strechou. Ako inak, rodinnú idylku predstiera pred oboma rodinami. Povahovo to môže byť dobrodruh, ktorý si rád niečo dokazuje. Ale aj chlap neschopný usporiadať si svoj život. Je na tom váš manžel podobne?

Radí psychológ Tibor Hrozáň

Superman bez morálky

Domov chodí na víkendy. V týždni je na služobných cestách. Sex s vami neodmieta. Deťom stále opakuje, ako ich má rád. Ibaže sa sťažuje na veľkú vyčerpanosť. Bodaj by nie, keď ťahá za dvoch. Muž s jeho záväzkami musí predsa všetko vynásobiť dvomi – rodinné oslavy, dovolenky, výdavky na chod domácnosti, darčeky, sex s partnerkou. Napriek tomu to zvláda a funguje „normálne“.

So štipkou sarkazmu by sme mohli povedať, že stíha ako Superman. Škoda, že nemá aj jeho morálnu silu. Už to je dosť, že klame svoju ženu. Ale keď klame obidve, je to klamár na entú. „Manipuluje seba aj druhých. Robí premyslené kroky, kalkuluje, zavádza, cigáni. Určite sa nedá povedať, že to robí na základe citu, dôvery, úcty voči partnerke,“ uvádza psychológ.

Chodiaci stres

Potreba manipulovať je typická predovšetkým pre tých „bigamistov“, ktorí v tomto spôsobe života nachádzajú uspokojenie. Nahovárajú si, že ak majú deti s viacerými partnerkami, svedčí to o ich mužnosti, výkonnosti a v neposlednom rade aj o úspechu. Veď sa len pozrite do sveta šoubiznisu!

Ešteže slovenské mamičky vychovali aj takých synov, ktorí si svoju mužnosť zakladajú na iných hodnotách. Druhou skupinou sú tí citlivejší a zároveň o čosi morálnejší. Hrať dvojrolu ich neteší. Sú nerozhodní a nemajú jasno v tom, v akej rodine by chceli žiť s akým rodinným zázemím. Vytvoria si teda dve hniezdočka, medzi ktorými pendlujú. Často im to komplikuje stres.

Najkritickejšie je, keď partnerky bývajú vzdušnou čiarou len niekoľko kilometrov od seba. To už je riadna adrenalínovka – vodiť deti na detské ihrisko a číhať, či sa tam náhodou neobjaví jeho zákonitá s deťmi. Alebo premávať so svojou prvou rodinkou po nákupných centrách a spoliehať sa, že druhá žena sa zásadne obchodným strediskám vyhýba.

Ako vo väzení

„Jadrom problému týchto mužov je, že si nevedia vytvoriť dlhodobý kvalitný vzťah a dosiahnuť v ňom plnšie spolužitie,“ prízvukuje Tibor Hrozáň. Keď to vo vzťahu zaškrípe, utekajú sa hneď odreagovať k inej. Harmonické spolužitie s jednou ženou v čase konfliktu či vzájomnej nepohody im robí problém. A tak si založia ďalšiu rodinu. Spúšťačom tejto dvojroly môže byť nezrelosť, prežitá citová ujma, ale aj absencia plnohodnotného vzťahu v detstve. Ak dotyčný nedostane včas morálny príklad či pocit spolupatričnosti, ťažko ich bude v dospelosti uznávať.

„Za týmto správaním sa môže skrývať nedostatočne vyvinutá osobnosť, sklamanie či zranené city. Alebo nedostatok vzájomnosti a uznania vo vzťahu. Lebo ak nedostali možnosť toto zažiť, nemajú ani potrebu riadiť sa vyššími etickými partnerskými princípmi,“ vysvetľuje odborník.

Čo ho môže prezradiť?

Tvrdí, že je všetko v poriadku a nikdy by vás neopustil. Ak to vaše pochybnosti nerozptýli, psychológ odporúča všímať si, ako je na tom so sebadisciplínou a s morálnymi hodnotami. Máte sústavne pocit, že zahovára a dáva vyhýbavé odpovede? Dokáže vyhovieť aj ostatným alebo sa musí vždy presadiť? Rovnako dôležitou indíciou je, ako sa správa k ľuďom. Či im prejavuje rešpekt a úctu. Prezradiť ho môže aj nevyrovnanosť, citová nestálosť a sklon utekať pred problémom.

Ak je hedonista – teda pôžitkár až do špiku kosti – s odopieraním radovánok to bude mať ťažké. Istotu však budete mať, iba ak mu prezriete batožinu po návrate z obchodnej cesty, prekutrete auto, prejdete esemesky a najčastejšie volané čísla, prezriete históriu v jeho notebooku. Možno tam nájdete dôkaz. Alebo aj nie. V každom prípade, ak sa podozrenie nepotvrdí, dajte tomu pokoj. Môže sa totiž stať, že partnera svojou podozrievavosťou a nedôverou k nevere nakoniec sama doženiete. A takýto argument by ste mu predsa nahrať nechceli!

Druhá šanca - áno alebo nie?

Splodiť dieťa s inou ženou a zaprieť pritom manželku s rodinou je podvod najhrubšieho zrna. Nejde len o jednorazovú neveru alebo krátku epizódku. Z toho plynie otázka, či muž dvoch tvárí je schopný zmeny. Názory odborníkov sa v tomto rozchádzajú. Jedni sú skeptickí. Iní oponujú a tvrdia, že za určitých podmienok nápravu možno očakávať.

Aj Tibor Hrozáň sa prikláňa k tomuto názoru. Zlepšenie však podmieňuje otvoreným dialógom. „Pýtate sa, či je zmena možná. Odpoviem stručne – áno je. Len dvojica musí urobiť pravdivú analýzu krízy. Ak tak neurobí, ťažko predpokladať, že nastane trvalejšia zmena,“ varuje psychológ.

Váhate, či to s ťažkým neverníkom ešte skúsiť? Kľúčové slová k náprave sú pochopiť a poučiť sa. Z pohľadu psychológa môžete dať druhú šancu vtedy, ak s partnerom pochopíte, čo k tej zrade viedlo, čo jej predchádzalo. Prípadne môžete zvážiť ďalšie kroky. „Bývajú to najrôznejšie posuny – individuálna psychoterapia, párová psychoterapia, zmena zamestnania, osamostatnenie od svokrovcov, zmena životných hodnôt. Ide o to, aby bola zmena skutočná, aby nezostalo len pri sľuboch. Inak nebude mať veľkú trvácnosť,“ hovorí odborník.

Konajte podľa svedomia

Možno ste jedna z mála žien, ktoré sa dokážu o partnera takto podeliť. A ste ochotná dvojaký život mu tolerovať. Na čom však záleží, sú iba vaše pohnútky. „Pre duchovný a osobný rast človeka sú často potrebné veci, ktoré iní chápať a schvaľovať nemusia. Ak máte svoje city a dôvody a ste natoľko silná, že sa rozhodnete pre ďalšie tolerovanie svojho muža, je to v poriadku. Dôležité je len to, aby vaše rozhodnutie bolo v súlade s vaším vlastným chcením, svedomím a hodnotami,“ zdôrazňuje psychológ.

Niekedy však môže byť pohnútkou strach z odvrhnutia. Nie je ľahké žiť s vedomím byť podvedená a opustená. A hrdosť ide bokom. V tom prípade nepomôže nič, iba sa oslobodiť. „Ak mu to mienite tolerovať len preto, že sa bojíte z tejto väzby vystúpiť, tak potom je nutné riešiť zdroj vášho strachu a usilovať sa o to, aby ste získali väčšiu sebadôveru, nezávislosť a mohli sa osamostatniť,“ dodáva odborník.

Autor: Báječná žena/Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Odhaľte ťažkého neverníka, ktorý podvádza okrem vás aj vašu sokyňu
Báječná žena/Mária Ukropcová