Tip redakcii
 

Partnerská kríza rodičov: Čo môžete robiť vy?

V puberte býva jedným z najhorších zistení, že aj rodičia sú len ľudia. Kdesi okolo pätnástky si uvedomíme, že aj oni majú sex! Bŕ! Tie staré vykopávky po tridsiatke?!

16. mája 2013, 09:00
Čo robiť, ak rodičia prežívajú partnerskú krízu?

Čo robiť, ak rodičia prežívajú partnerskú krízu?

Autor: Profimedia.sk

Každá z nás sa v živote musí vyrovnať s niekoľkými krutými pravdami. Jedna z nich je, že si pravdepodobne nájdeme takého ako mama a partnerské krízy sa ani nášmu vzťahu nevyhnú. A je celkom jedno, či zväzok rodičov nasledujeme, alebo je pre nás odstrašujúcim príkladom. Odsťahujeme sa, žijeme si svoje životy, chodíme do práce. Lenže, čo ak partnerská kríza netrápi nás, ale zúri u rodičov?

Lieta v tom

Ak majú problém, ktorý roky zametali pod koberec, je úplne logické, že raz to celé praskne. No čo ak všetko vyzerá ideálne a zblázni sa len jeden z nich? Mama. Zaľúbi sa. Ako pubertiačka. Nesmejte sa, môže sa to stať aj tej vašej!

Rodila v devätnástich, vzala si svoju prvú veľkú lásku a vo veku, keď mala právo skúšať a poznávať seba i mužov, dojčila, prala, mangľovala plienky, utierala sople a zadky, piekla buchty a štopkala hnedé hryzúce pančucháče. Tak sa nesmiete čudovať, keď jej zrazu po štyridsiatke zaťuká na okienko chlapík, o ktorom je tvrdohlavo presvedčená, že je to sám pán Božský, hodí všetky roky s vaším otcom za hlavu a uteká.

Toto ,nemdopadne‘ dobre

Doktor Ivan Valkovič, partnerský kouč a psychoterapeut, hovorí, že aj v tomto veku sa dá zamilovať ako v šesnástich. Spomeňte si na svoju prvú lásku, na ten ošiaľ, motýle v bruchu, ako ste v jednom kuse na seba mysleli. Presne toto sa deje aj v hlave vydatej, no znova zaľúbenej mamy. Totálne sa zblázni. Zrazu kašle na to, že dom nie je vyleštený, už jej neprekáža ani to, že otec si robí, čo chce. Levituje dva metre nad zemou a je imúnna proti všetkému, čo sa deje v tomto svete a vo vašej rodine.

Celý článok nájdete v najnovšom čísle mesačníka EMMA, ako aj v pokračovaní článku ako súčasť Piana.

Ako sa k „postihnutej“ s diagnózou zaľúbená správať? Ivan Valkovič si myslí, že jediné, čo môžete pre ňu spraviť, je, že ju týmto obdobím budete sprevádzať. „Ak si to teda želá. Ste dospelí ľudia, z ktorých jeden prežíva niečo úžasné. Občas to môže byť úžasné smerom do plusu, občas smerom do mínusu. Ale keď sa o tom chce rozprávať, vypočujte si ju. Je totiž na rodičoch, ako veľmi vás budú do svojich problémov vťahovať.“

Vypočuť si ju a stáť pri nej. Mama tu bola vždy pre vás, teraz ste na rade vy. Aj ona si o vašich pubertálnych výčinoch mohla myslieť svoje. Skúste sa na jej zamilovanosť pozrieť z druhej strany. Povedala vám to. Zdôverila sa vám s niečím, čo je možno pre ňu samotnú nové, ťažké, nepochopiteľné a možno sa za seba niekedy aj hanbí. Veď kto to kedy videl, aby sa taká stará kofa zamilovala!

Ideme do finále

Lenže aj zaľúbenosť má svoje limity. Americkí vedci jej trvanie vyrátali na dva a trištvrte roka. Čo nasleduje potom? Buď stabilná partnerská láska, alebo rozchod. V prípade rozchodu, ktorý, nebudeme si klamať, je viac ako pravdepodobný, sa takisto deje to isté. Pamätáte si, ako vám mama hovorila, že to prejde? Čas všetko vylieči? „Projedno kvítí slunce nesvítí“? A vy ste si mysleli: Jasné, čo ona o tom vie? Ako mi také niečo môže hovoriť?! Len ja viem, ako sa cítim. Mne sa zrútil život. So mnou sa moja osudová láska po polroku vážneho chodenia rozišla. Ja som tá, čo teraz trpí, lebo na mojich pleciach je zrazu smútok a ťažoba celého sveta.

Áno, áno. Možno vám vtedy napadlo, že raz podobné hlúposti budete vravieť svojej dcére a teraz tu s drinkom v ruke sedí ako kôpka nešťastia vaša matka a vyplakáva! „Ani dospelé deti by nemali preberať zodpovednosť za život rodičov,“ radí psychoterapeut. „Utešovanie možno nie je to najlepšie, len jej dajte najavo, že to s ňou viete precítiť. Ak sa smútok ventiluje, do dvoch týždňov to najhoršie zvyčajne prejde.“

Kde sa stratil otec?

Keď sa vám však zamiluje mama a lieta dva metre nad zemou, treba si uvedomiť, že niekde je aj otec. Muž, ktorý vás splodil, vychoval a teraz zrazu ostal sám stratený vo svete. Nemusíme zachádzať do extrémov, veď si len spomeňte, ako to vyzerá u vás doma, keď necháte partnera na pár dní doma samého a idete napríklad na služobku. Toto si vynásobte pocitom zdrvenia, potupy, hanby, smútku a totálnej beznádeje.

Ak už vás rodičia do tejto chúlostivej situácie zatiahli, uvedomte si, že sú dvaja. Mama najšťastnejšia na svete, ktorá práve našla nový zmysel života, a otec, ktorý na prahu päťdesiatky nevie, čo s ním. Zrazu sa z vitálneho chlapa stane stratený starý muž, ktorý matne tuší, ako sa používa práčka. To je však stále ten lepší prípad, pretože sa môže stať, že mu jednoducho „prepne“.

„Ak mal niekedy majetnícke sklony, tak sa, samozrejme, prejavia. Záleží na tom, aký je zrelý. Obávam sa, že na Slovensku existuje ešte stále plno majetníckych mužov. Aj žien. Zďaleka nie sme takí vyspelí v tom, že by sme si povedali, toto je tvoj život a ty si ho zariaď, ako najlepšie vieš, a ja, pretože ťa milujem, tak ti v tom pomôžem, aj keď mi pritom ide srdce roztrhnúť,“ obáva sa doktor Valkovič.

Deti to majú ťažké

Partnerská kríza rodičov je jedna z najhorších situácií, ktoré môže dieťa zažiť. A je úplne jedno, či máte osem rokov, ste v puberte, alebo už vodíte vlastné deti do škôlky. Ak vás rodičia do tejto situácie zatiahnu, pomôžte im. Poraďte, podporte, vypočujte. Určite na nich neskúšajte ísť výchovne (tak ako išli na vás oni), len ich vytočíte. Aj rodičia sú len ľudia. Ale poviem vám, sú to nervy!

Autor: EMMA/Veronika Bauchová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Partnerská kríza rodičov: Čo môžete robiť vy?
EMMA/Veronika Bauchová