Tip redakcii
 

Platonická láska má výhody, ktoré ocenia najmä zadané dámy

Platonická láska má viacero pozitív. Jedno z nich oceníte, najmä ak ste zadaná…

19. septembra 2013, 09:00
Platonickú lásku ocenia nezadané

Platonickú lásku ocenia nezadané

Autor: profimedia.sk

Zamiloval sa váš partner platonicky do inej? Nepanikárte! Tento jeho chvíľkový rozmar môže vášmu vzťahu dokonca prospieť. Odrádza totiž od skutočnej nevery.

Rojkovia v sukni

Aby sme však boli k mužom spravodlivé – ženy sa platonickej nevery dopúšťajú častejšie. Ruku na srdce – ešte sa vám nestalo, že vás iný chlap „zamestnával“ viac, ako by sa na ženu so záväzkami patrilo? Elegán s kravatou, ktorý vám vybavuje úver v banke. Charizmatický lekár ošetrujúci vaše dieťa. Alebo sexi automechanik v zafúľaných montérkach, ku ktorému chodíte každý rok prezúvať pneumatiky… „K platonickej láske inklinujú väčšinou ženy, lebo sú romantičky. Muži uprednostnia kontakt. Závisí však od človeka, od jeho platonickej roviny, kam to všetko nasmeruje a ako sa s tým popasuje,“ uvádza psychologička.

Prevencia nevery

Na platonickej láske je najlepšie to, že má terapeutické účinky. Podľa odborníčky dobíja sebavedomie, podporuje psychický rast, chráni pred bolesťou a odmietnutím. V bezpečí ste však len dovtedy, kým svoje city neodhalíte. Pán Božský často ani len netuší, že vás rozpaľuje. Alebo, v tom „lepšom“ prípade, že vôbec existujete. A vám žiadne sklamanie nehrozí. Navyše vám takáto láska môže zachrániť vzťah. Je to malý paradox, keďže aj tieto city sa považujú za neveru – hoci len nevinnú. Verte, že to možné je. Ak aj nájdete v partnerových veciach fotku nejakej hollywoodskej krásky, nevzrušujte sa.

Pre nejedného chlapa platí, že ak sa vyžije vo svojich predstavách, v realite si rozmyslí, či vás podvedie. „Platonické zaľúbenie môže byť pre dlhodobý vzťah osviežením. Muž, ktorý si takéto vyžitie dopraje, bude riskovať neveru o to menej,“ tvrdí Katarína Mrázová. Problém nastane až vtedy, keď má svoj stelesnený sen na dosah. „Pri nedostupnej kráske zostaňte pokojná. S najväčšou pravdepodobnosťou to ďalej nedotiahne. Čím je však objekt jeho túžby bližšie, tým viac sa majte na pozore. Riziko nevery vtedy stúpa,“ upozorňuje psychologička.

Ste v ohrození?

Fakt, že sa váš partner platonicky zamiloval, ešte neznamená, že vás prestal mať rád. Možno ho len ubíja stereotyp a potrebuje malé rozptýlenie. Alebo je toho naňho priveľa a toto je ventil, ako sa ponad to prenáša. Odborníčka poznamenáva, že sa to stáva aj mužom v usporiadaných partnerstvách, aj oni si potrebujú oddýchnuť a vypnúť. Netýka sa to len záletníkov alebo chlapov nešťastných vo vzťahoch. No ani tí najzamilovanejší by nemali zabúdať na to, že každý vzťah časom zovšednie. Čo však robiť, keď mu dotyčná city opätuje, hoci to naďalej zostáva v platonickej rovine bez intímneho zblíženia?

Podľa psychologičky treba medzi vami rozdúchať plameň vášne. A ak sa to nedá, mal by váš partner hľadať odpovede na tieto otázky: Čo mu vo vzťahu chýba? Čo k vám cíti? Kedy sa platonicky zaľúbil? Bolo to ešte na začiatku vzťahu alebo až po rokoch? Ak k tomu došlo až neskôr, môže byť za tým len stereotyp. A potom je to len na vás. Zabojujte oňho! Kým sa spolu nevyspali, ešte stále môžete hrozbu skutočnej nevery odvrátiť. Ukážte mu, o čo všetko by mohol prísť. Ale nechoďte naňho s hrozbami. Radšej ho príjemne prekvapte.

Urobte niečo, čo vás zase spojí, oživte v ňom pekné spomienky. Ale nie s albumom plným vašich svadobných fotiek. Ani so sentimentalitou to netreba preháňať. Vezmite ho radšej na miesto vášho prvého rande. Pripomeňte mu veci, na ktoré radi spomínate. Najlepšie zábavné, aby ste sa na tom mohli spolu schuti zasmiať. Výbornou pomôckou je aj hudba, ktorá je spoľahlivým spúšťačom spomienok. Zvoľte piesne, ktoré vám priblížia prežité šťastné chvíle. Tak či onak, vyháňať stereotyp z vašej domácnosti nikdy nezaškodí. Čisto preventívne. Nečakajte, že s tým začne váš partner, chopte sa iniciatívy!

Nepresnívajte svoj život

Ak ste single, máte to s platonickou láskou o niečo jednoduchšie. Môžete sa jej oddať, kedy len chcete – bez pocitov viny. A má to aj iné výhody. Nemusíte sa obávať sklamania a zrady. Vaša sebaistota rastie a vy sa cítite dobre. To všetko je v poriadku dovtedy, kým jej celkom neprepadnete. Je síce fajn občas „uletieť“ a zasnívať sa, ale s mierou. Nedovoľte, aby sa z toho stal zvyk. Táto forma citového prežívania je ako lízať med cez sklo. Nevedie k ozajstnému uspokojeniu. Pomôže vám iba na prechodné obdobie – po nepríjemnom zážitku alebo traume, keď sa potrebujete spamätať a opäť nabrať odvahu na nadviazanie novej známosti.

Ale zotrvávať v nej niekoľko rokov je zúfalý čin. Zabíjate tým čas a oberáte sa o nové príležitosti. Ktovie, možno ste práve teraz prepásli šancu spoznať skvelého chlapa, ktorého vôňu ste mohli rovno ucítiť. A nielen vymaľovávať si ju v predstavách. „Platonická láska je iba dočasné riešenie. Ak v nej zostávate pridlho, uniká vám reálny život. Jedna vec je mať iba fantazijný zážitok a druhá prežívať veci naplno. Každý má predsa na svete svoju polovicu. Tak prečo prežiť život snívaním, keď môžete svoje túžby zhmotniť? Spočítajte si, čo tým získavate a o čo sa ukracujete. A či vám tento druh kompenzácie za to stojí,“ zdôrazňuje psychologička.

Sklony k silnej platonickej láske sa môžu u vás prejaviť aj vtedy, keď máte vysoké požiadavky na svojho partnera. Dobre zvážte, či budete na nich trvať aj naďalej. Inak sa môže stať, že roky premrháte snívaním a zostanete na ocot. Namiesto toho choďte medzi ľudí, kde máte šancu stretnúť potenciálneho partnera. Nebude síce perfektný, ale zato si ho budete môcť vychutnať všetkými zmyslami.

Autor: Báječná žena/ Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Platonická láska má výhody, ktoré ocenia najmä zadané dámy
Báječná žena/ Mária Ukropcová