Tip redakcii
 

Posvietili sme si na agentúry, ktoré sľubujú, že vás zbavia dlhov

Chystáte sa splácanie svojich pôžičiek riešiť cez niektorú z agentúr, ktorá sľubuje, že vás zbaví dlhov? Aby vám ich na krku neostalo ešte viac...

07. januára 2014, 07:00
Hoci ste v ťažkej situácii, nenaleťte agentúram, ktoré sľubujú, že vás dlhov zbavia doslova na počkanie.

Hoci ste v ťažkej situácii, nenaleťte agentúram, ktoré sľubujú, že vás dlhov zbavia doslova na počkanie.

Autor: Profimedia.sk

Máte úver na bývanie, auto, ďalším ste sa snažili zaplátať predchádzajúce úvery alebo ste si požičali len z nerozvážnej márnivosti? Ak ste nedokázali reálne odhadnúť svoje možnosti so splácaním viacerých záväzkov, skôr či neskôr sa dostanete do problémov. A nájsť z tohto finančného bludiska východisko nebude jednoduché.

Jeden úver, dva úvery...

Hoci ste v ťažkej situácii, nenaleťte agentúram, ktoré sľubujú, že vás dlhov zbavia doslova na počkanie. Aj keď máte pocit, že je to jediné riešenie a ich služby vám konečne zabezpečia pokojný spánok. Prečo to tak nie je?

„Ak máte úvery v bankách, konsolidácia – teda spojenie pôžičiek, ktoré máte, do jedného úveru – má jasné pravidlá,“ upozorňuje právnička. Budete ho síce splácať dlhšie, ale s nižšou splátkou. Ak ste svoje viaceré finančné záväzky riadne plnili, nemalo by byť zložité, aby ste ich „zabalili“ do jedného.

Mali ste so splácaním problémy? Tak jednoduché to nebude. A aj túto skutočnosť využívajú takzvané oddlžovacie spoločnosti. Sľubujú zníženie splátok, no bez súhlasu bánk alebo spoločností, ktoré vám peniaze požičali.

Ako to funguje?

Jednoduchý príklad – v banke máte dva spotrebné úvery, splácate kreditku a lízing na auto. Splátky nedokážete vždy uhradiť včas, chodia vám upomienky a hrozí exekútor. Čo vás čaká, ak sa obrátite na oddlžovaciu agentúru?

  • Vypýtajú si od vás všetky zmluvy o pôžičkách, čím sa dostanú k vašim citlivým informáciám, ako sú osobné údaje, výška príjmov i to, koľko môžete mesačne vyčleniť na splátky. Tieto peniaze budete posielať na účet spoločnosti.
  • Tá potom rozdelí financie tým, ktorým ste sa zadlžili. Nejaký systém podľa záväzkov v tom však nehľadajte. Tomu pošlú viac, tomu menej...
  • Splátky za vás spoločnosť môže, ale aj nemusí uhradiť. A ak aj áno, tak nie v plnej výške podľa zmluvných podmienok, čím vám naďalej budú rásť úroky z omeškania.

Žiadne záväzky

Podpisom zmluvy s oddlžovacou spoločnosťou spečatíte svoj ďalší osud, ktorý môže byť pre vás ešte ťažší. Predmetom zmluvy je často iba analýza vašich záväzkov a výpočet mesačnej splátky. Ak napríklad podpíšete splnomocnenie na komunikáciu s veriteľmi, nepríjemných otázok od bankárov sa zbavíte len na chvíľu, váš dlh totiž agentúra na seba neprevezme.

Okrem toho, v zmluve sa zaviažete, že počas určitého obdobia jej budete splácať dohodnutú splátku – zväčša sú to dva roky. Ak však budete meškať, máte na krku sankcie. Navyše, z každej splátky si agentúra určuje poplatok, ktorý nazýva napríklad províziou.

Stále sa vám takéto riešenie zdá rozumné? Mali by ste vedieť, že nech to vyzerá akokoľvek lákavo a jednoducho, agentúra sa v zmluve vlastne k ničomu nezaväzuje a už vôbec nie k tomu, že sa za vás dohodne s vašimi veriteľmi. Oddlžovacie spoločnosti nie sú v súlade s podmienkami pôžičiek, ktoré ste uzatvorili.

Tip Glancu

O dohodu s veriteľom, aby vám znížil splátky, môžete požiadať iba vy. Sľub, že vás nejaká iná spoločnosť zbaví dlhov, nemá veľkú váhu. Agentúra si za to určuje poplatky, staré dlhy vám však ostávajú a pribudnú nové.

„Najrozumnejším riešením je zájsť do spoločnosti, ktorej dlhujete, oboznámiť ju so svojou situáciou a hľadať spoločné riešenia,“ radí právnička Veronika Slišková. Skrývanie za oddlžovaciu agentúru vaše problémy iba zhorší.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?