Tip redakcii
 

Posvietili sme si na agentúry, ktoré sľubujú, že vás zbavia dlhov

Chystáte sa splácanie svojich pôžičiek riešiť cez niektorú z agentúr, ktorá sľubuje, že vás zbaví dlhov? Aby vám ich na krku neostalo ešte viac...

07. januára 2014, 07:00
Hoci ste v ťažkej situácii, nenaleťte agentúram, ktoré sľubujú, že vás dlhov zbavia doslova na počkanie.

Hoci ste v ťažkej situácii, nenaleťte agentúram, ktoré sľubujú, že vás dlhov zbavia doslova na počkanie.

Autor: Profimedia.sk

Máte úver na bývanie, auto, ďalším ste sa snažili zaplátať predchádzajúce úvery alebo ste si požičali len z nerozvážnej márnivosti? Ak ste nedokázali reálne odhadnúť svoje možnosti so splácaním viacerých záväzkov, skôr či neskôr sa dostanete do problémov. A nájsť z tohto finančného bludiska východisko nebude jednoduché.

Jeden úver, dva úvery...

Hoci ste v ťažkej situácii, nenaleťte agentúram, ktoré sľubujú, že vás dlhov zbavia doslova na počkanie. Aj keď máte pocit, že je to jediné riešenie a ich služby vám konečne zabezpečia pokojný spánok. Prečo to tak nie je?

„Ak máte úvery v bankách, konsolidácia – teda spojenie pôžičiek, ktoré máte, do jedného úveru – má jasné pravidlá,“ upozorňuje právnička. Budete ho síce splácať dlhšie, ale s nižšou splátkou. Ak ste svoje viaceré finančné záväzky riadne plnili, nemalo by byť zložité, aby ste ich „zabalili“ do jedného.

Mali ste so splácaním problémy? Tak jednoduché to nebude. A aj túto skutočnosť využívajú takzvané oddlžovacie spoločnosti. Sľubujú zníženie splátok, no bez súhlasu bánk alebo spoločností, ktoré vám peniaze požičali.

Ako to funguje?

Jednoduchý príklad – v banke máte dva spotrebné úvery, splácate kreditku a lízing na auto. Splátky nedokážete vždy uhradiť včas, chodia vám upomienky a hrozí exekútor. Čo vás čaká, ak sa obrátite na oddlžovaciu agentúru?

  • Vypýtajú si od vás všetky zmluvy o pôžičkách, čím sa dostanú k vašim citlivým informáciám, ako sú osobné údaje, výška príjmov i to, koľko môžete mesačne vyčleniť na splátky. Tieto peniaze budete posielať na účet spoločnosti.
  • Tá potom rozdelí financie tým, ktorým ste sa zadlžili. Nejaký systém podľa záväzkov v tom však nehľadajte. Tomu pošlú viac, tomu menej...
  • Splátky za vás spoločnosť môže, ale aj nemusí uhradiť. A ak aj áno, tak nie v plnej výške podľa zmluvných podmienok, čím vám naďalej budú rásť úroky z omeškania.

Žiadne záväzky

Podpisom zmluvy s oddlžovacou spoločnosťou spečatíte svoj ďalší osud, ktorý môže byť pre vás ešte ťažší. Predmetom zmluvy je často iba analýza vašich záväzkov a výpočet mesačnej splátky. Ak napríklad podpíšete splnomocnenie na komunikáciu s veriteľmi, nepríjemných otázok od bankárov sa zbavíte len na chvíľu, váš dlh totiž agentúra na seba neprevezme.

Okrem toho, v zmluve sa zaviažete, že počas určitého obdobia jej budete splácať dohodnutú splátku – zväčša sú to dva roky. Ak však budete meškať, máte na krku sankcie. Navyše, z každej splátky si agentúra určuje poplatok, ktorý nazýva napríklad províziou.

Stále sa vám takéto riešenie zdá rozumné? Mali by ste vedieť, že nech to vyzerá akokoľvek lákavo a jednoducho, agentúra sa v zmluve vlastne k ničomu nezaväzuje a už vôbec nie k tomu, že sa za vás dohodne s vašimi veriteľmi. Oddlžovacie spoločnosti nie sú v súlade s podmienkami pôžičiek, ktoré ste uzatvorili.

Tip Glancu

O dohodu s veriteľom, aby vám znížil splátky, môžete požiadať iba vy. Sľub, že vás nejaká iná spoločnosť zbaví dlhov, nemá veľkú váhu. Agentúra si za to určuje poplatky, staré dlhy vám však ostávajú a pribudnú nové.

„Najrozumnejším riešením je zájsť do spoločnosti, ktorej dlhujete, oboznámiť ju so svojou situáciou a hľadať spoločné riešenia,“ radí právnička Veronika Slišková. Skrývanie za oddlžovaciu agentúru vaše problémy iba zhorší.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Posvietili sme si na agentúry, ktoré sľubujú, že vás zbavia dlhov
Báječná žena/Alena Jurisová