Tip redakcii
 

Pôžička bez papiera: Držte sa našich rád a neriskujte

Požičať peniaze bez akéhokoľvek dokladu je poriadne riziko. Ak ich chcete dostať späť, držte sa našich rád.

23. apríla 2013, 10:00
Požičať peniaze bez akéhokoľvek dokladu je poriadne riziko.

Požičať peniaze bez akéhokoľvek dokladu je poriadne riziko.

Autor: Profimedia.sk

Bez svedka ani cent

Ak ste sa rozhodli, že pôžičku poskytnete bez akéhokoľvek potvrdenia, zabezpečte si aspoň svedka, ktorý bude pri odovzdávaní peňazí a takisto bude vedieť o tom, ako ste sa dohodli na spôsobe a termíne vrátenia peňazí. „Archivujte si e-mailovú komunikáciu či esemesky, ktoré sa pôžičky týkajú,“ radí právnička Ingrid Judinová.

Rozumné bude, ak tomu, kto vás o pôžičku požiadal, peniaze vložíte alebo prevediete na účet. Do opisu či do správy pre prijímateľa uveďte – pôžička, svoje meno a priezvisko. Tak budete mať doklad o výške pôžičky a dátume jej poskytnutia.

Zmluva aj bez notára

Požičiavate vyššiu sumu? Spíšte zmluvu s jednoduchými údajmi – kto je veriteľ, kto dlžník, výšku pôžičky číslom i slovom, dátum odovzdania a vrátenia peňazí, podmienky v prípade nedodržania termínu vrátenia, výšku úroku z omeškania... Zmluva je platným dokumentom aj bez notárskej pečiatky.

Keď dlžník nespláca

Termín vrátenia peňazí už dávno vypršal a vy ste zo svojej pôžičky nedostali späť ani euro alebo len malú časť? Skúste nájsť s dlžníkom spoločné riešenie, napríklad mu na pár mesiacov znížte splátky, prípadne mu ich dočasne odpustite a potom ich po vypršaní termínu bude ďalej splácať v dohodnutej výške. Ak sa s dlžníkom nedá dohodnúť, jedinou možnosťou je vymáhať peniaze späť súdnou cestou.

Dlhy do hrobu?

Či sa to jeho pozostalým páči, alebo nie, dlh sa po smrti dlžníka stáva súčasťou dedičstva. „V takom prípade sa však ubezpečte, že vaša pohľadávka bude prihlásená do dedičského konania,“ odporúča právnička Ingrid Judinová.

Potom dedič alebo dediči budú zodpovední za plnenie dlhu v pomere, ako budú zaviazaní podľa rozhodnutia v dedičskom konaní. Zároveň platí, že dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do takej výšky, aká je cena nadobudnutého dedičstva. To znamená, že ak je dlh v hodnote 5-tisíc eur a dedičstvo má cenu 10-tisíc eur, zaplatené budú len dlhy v danej výške. Ak sú dlhy vyššie ako hodnota dedičstva, môže dedič prenechať dedičstvo vám ako veriteľovi na uhradenie dlhov. Ak sa takto nedohodnete, môže súd nariadiť likvidáciu dedičstva.

Mali by ste vedieť, že...

… hlavným zámerom právnej úpravy dedičstva je zabrániť tomu, aby sa dedič nedostal dedením do horšej majetkovej situácie, teda aby dedičstvo na neho nemalo negatívny dosah. Dedič nie je zaviazaný za dlhy platiť viac, ako zdedil. Navyše, podľa Občianskeho zákonníka nie je dedič povinný dedičstvo prijať a môže ho odmietnuť – ústne alebo písomne na príslušnom súde.

A ak dlžník nemá peniaze?

V takom prípade môžete spolu spísať dokument – Uznanie dlhu, v ktorom dlžník uzná svoj dlh z dôvodu, z ktorého vznikol, a aj jeho aktuálnu výšku. Zároveň v ňom však prisľúbi, že dlh zaplatí. Tento dokument zastavuje plynutie pôvodnej trojročnej premlčacej lehoty a namiesto nej, odo dňa, keď bolo podpísané uznanie dlhu, začne plynúť desaťročná premlčacia lehota.

Máte tak v rukách dokument o tom, že v prípade sporu nemusíte dokazovať, že dlh v čase jeho uznania existoval a zároveň sa predĺži premlčacia lehota, čo vám umožní vymáhať svoju pohľadávku platne aj neskôr – teda po uplynutí štandardnej trojročnej premlčacej lehoty.

Bude splácať niekto iný?

Ak sa dlžník zdráha so splatením svojho dlhu alebo sa splateniu a vôbec kontaktu s vami vyhýba, môžete sa obrátiť na súd. Podľa Občianskeho zákonníka je tu možnosť, aby dlh za dlžníka prevzala iná osoba, ktorá sa s vami môže dohodnúť na tom, že dlh splatí. V takom prípade nepotrebujete ani súhlas dlžníka a nový dlžník sa stáva dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi – to znamená, že za dlh zodpovedajú spolu.

Podľa zákonov má dlžník aj možnosť písomne sa dohodnúť s inou osobou o tom, že preberá jeho dlh – vtedy nový dlžník nastúpi namiesto pôvodného. S takouto zmenou však musíte súhlasiť, inak je dohoda neplatná.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?