Tip redakcii
 

Praktické rady, ako a najmä za čo zaopatriť rodičov

Z čoho môžete zaplatiť opatrovateľku pre otca alebo mamu, ktorí sa o seba nedokážu postarať?

07. júna 2013, 07:00
Poradíme vám, ako a za čo zaopatríte svojich rodičov.

Poradíme vám, ako a za čo zaopatríte svojich rodičov.

Autor: Profimedia.sk

Keď máte starších rodičov, jedného dňa sa môže stať, že budú odkázaní na vašu pomoc. Zo zamestnania odísť nemôžete a na profesionálnu opatrovateľku nemáte dosť peňazí. Mali by ste vedieť, že dospelé deti sa nemôžu zbaviť finančnej zodpovednosti za sociálnu starostlivosť poskytovanú rodičom a prípadné dlhy za túto službu zdedíte. Ako sa dostať zo začarovaného kruhu?

Nelichotivé prognózy

Podobnú situáciu musia riešiť mnohé slovenské rodiny. V súčasnosti žije u nás takmer 13 percent ľudí nad 65 rokov a v roku 2060 to bude už viac ako tretina. Narastať bude aj počet nesebestačných osôb, teda takých, ktorí sú odkázaní na pomoc inej osoby. Podľa odhadov je ich už teraz viac ako 220-tisíc. Priemerná dĺžka života sa zvyšuje, lenže starnutie so sebou prináša aj zhoršovanie zdravia.

Každý piaty senior nad 75 rokov očakáva, že na tom bude zdravotne veľmi zle a bude potrebovať pomoc.

Čakacia lehota na umiestnenie vo verejnom zariadení sociálnych služieb je niekoľko mesiacov až rokov, pritom neverejní poskytovatelia sociálnych služieb majú stále voľné miesta. Prečo je to tak?

Chýbajú peniaze

Na Slovensku je okolo tritisíc obcí, ale iba tisíc poskytuje sociálne služby. Navyše na tieto služby nemajú dosť finančných prostriedkov. „Už dnes nedokáže väčšina samospráv poskytnúť služby všetkým žiadateľom a vytvárajú sa poradovníky na služby, pričom občania sa často služby ani nedožijú. Situácia je alarmujúca a v budúcnosti hrozí z podfinancovania kolaps sociálnych služieb,“ hovorí Božena Bušová, podpredsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR.

V súčasnosti čaká na umiestnenie do verejného sociálneho zariadenia približne 9-tisíc žiadateľov. Keď máte šťastie a podarí sa vám pre rodiča zabezpečiť miesto, k jeho starobnému dôchodku, ktorý je tento rok priemerne 388 eur, musíte mesačne doplatiť okolo 300 eur.

Drahé opatrovanie

Situácia sa však môže poriadne skomplikovať, keď v dohľadnom období nie je žiadna šanca na miesto vo verejnom zariadení sociálnych služieb. U neverejných poskytovateľov sociálnych služieb je doplatok 900 až 1 200 eur mesačne, čo si môže naozaj málokto dovoliť. Existuje aj domáca opatrovateľská služba, ale tá môže byť iba krátkodobým riešením situácie, pretože cena za hodinu sa pohybuje od 6 do 8 eur.

„Samotní občania sa musia pripraviť na podieľanie na financovaní sociálnych služieb. Jednou z možností riešenia je zapojenie do poistných systémov, ktoré pomôžu prijímateľovi a jeho rodine s financovaním sociálnych služieb v prípade odkázanosti,“ vysvetľuje Milada Dobrotková, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR.

Kde to funguje?

V Nemecku je od roku 1995 povinný takzvaný piaty pilier, ktorý kryje časť nákladov. Tento pilier je financovaný z poistného zamestnancov a rovnakým dielom prispieva aj zamestnávateľ.

Vo Francúzsku je v praxi kombinované financovanie. Najväčšiu zodpovednosť má rodina a príbuzní, ale s významnou podporou rôznych komerčných poistiek. Uvažuje sa o zavedení povinného súkromného poistenia za dlhodobú starostlivosť.

Autor: Báječná žena/Jana Brožíková

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Praktické rady, ako a najmä za čo zaopatriť rodičov
Báječná žena/Jana Brožíková