Tip redakcii
 

Prečo sa muži nevedia rozprávať? Nájdite odvahu vy!

Takisto sa vám občas zdá, že váš chlap je z inej planéty? Vieme prečo!

07. mája 2013, 12:00
Základom fungujúceho vzťahu je komunikácia.

Základom fungujúceho vzťahu je komunikácia.

Autor: Profimedia.sk

Radí klinický psychológ Tibor Horzáň

Základom fungujúceho vzťahu je komunikácia. Ľahko sa to hovorí, v praxi ťažšie realizuje. Nie každý muž je totiž ochotný odhaliť svoje myšlienky a pocity. Teda, pred kamarátmi možno, ale pred manželkou či pred partnerkou ani za svet.

Keď to celkom neklape...

Už dlhšie cítite, že vo vašom vzťahu nie je všetko v poriadku. Aj keď sa váš partner tvári, že sa nič nedeje a jeho správanie sa radikálne nevymyká z bežného priemeru, ste žena a na podobné veci máte predsa „nos“. A nie vždy za tým musí byť iba milenka...

Možno sa v poslednom čase len hádate a každý pokus o normálny rozhovor sa vo vašej domácnosti končí krikom či buchnutím dverami. Ani s úsmevom na perách, ani so sklamaním v očiach sa od vášho partnera skrátka nič nedozviete.

Takto to vidí psychológ

Každý muž, či už sám v sebe, s každou ženou a v každom vzťahu, si vytvára svoje originálne problémy. Vychádzať z nejakých všeobecných kritérií sa jednoznačne nedá. Ale napríklad, muž nerád hovorí o probléme preto, lebo nemá rád, ak ho niekto druhý na problém upozorňuje, keď on si ho nechce všímať a pripustiť. Asi má dôvod na to, aby sa o súvislostiach a dôsledkoch situácie nehovorilo. Zväčša to takto býva vtedy, ak on sám, prípadne jeho správanie, je príčinou daného problému.

Rovnako odmietavo sa váš partner môže správať v prípade, že si nevie predstaviť zmeny, ktoré by sa medzi vami mohli objaviť po pravdivom rozhovore o tom, čo ho trápi.

Čo s tým?

„Neodkladajte riešenie situácie, pretože platí, že čím dlhšie problém trvá, tým ťažšie sa rieši,“ upozorňuje Tibor Hrozáň. Časom sa obyčajne zhoršuje. Navyše, ak si váš partner zvykne, že problém už dlhší čas tolerujete, bude si myslieť, že jeho správanie je pre vás vlastne znesiteľné. Aj keby to nebola pravda.

K lekárovi? Zatiaľ netreba...

Tu ho bolí, tam ho pichá, ale na odborné vyšetrenie by ste ho nedotiahli ani párom volov. Radšej zatne zuby a zdravotné ťažkosti bude vytrvalo ignorovať. Alebo ten váš patrí k chlapom, ktorí sa lúčia so životom už pri zvýšenej teplote a nádcha ich na dlhé dni odstaví z bežného života?

Takto to vidí psychológ

Sú muži, pre ktorých je problém čokoľvek vydržať, vyriešiť či zvládnuť. Takí „umierajú“ aj pri teplote 38 stupňov Celzia, aj pri problémoch s deťmi, aj pri rannom vstávaní do práce. Oni však o tom všetkom hovoria a neraz až priveľa.

Druhá skupina mužov sú tí, ktorí radšej mlčia a nie sú naučení sťažovať sa – ani na zdravie, ani na ťažkosti so zháňaním peňazí. Aj ten váš berie všetko tak, ako to prichádza? Bohužiaľ, jeho mlčanie je často na škodu problému a vášho partnera samotného.

Čo s tým?

Nájdite odvahu nahlas hovoriť o všetkom, čo sa týka vášho života či rodiny. Mlčanie zo strachu o seba, deti alebo z ohľaduplnosti k partnerovi je pre vzťah vždy horšie. „Ak chcete s partnerom otvoriť náročnejšiu či konfliktnú tému, nebuďte podráždená. Nesnažte sa s ním rozprávať vtedy, ak váš muž nie je v pohode, ak nemáte na rozhovor dostatok času a súkromia,“ odporúča Hrozáň.

A čo sex?

Kde sú tie časy, keď ste sa na seba nenásytne vrhali už za dverami bytu? Keď ste zaspávali vyčerpaní milovaním? Do vzťahu aj do spálne sa vkradla rutina. Priťahujete ho ešte? Prečo sa s vami nechce milovať?

Vo vzťahu sa však môže objaviť aj nervozita, ktorá vášmu milencovi ľahko pokazí všetku snahu o zblíženie. Aj keď vám bude tvrdiť, že sa mu to ešte nestalo, prípadne, že ho niečo rozptyľuje, ale vy ho naozaj neskutočne priťahujete, pochybnostiam sa nevyhnete. Viac sa však asi nedozviete. Intímne problémy totiž nie sú u chlapov obľúbená téma na rozhovor s partnerkou.

Takto to vidí psychológ

Možno ste stretli muža, ktorý si v sexe nikdy neveril. Alebo si prestal veriť pre vaše nároky a správanie? Často sa totiž stáva, že partner sa s partnerkou prestane rozprávať preto, že každá diskusia sa končí útokom na neho a jeho obviňovaním. Správate sa podobne? Blokujete si tak akýkoľvek pokus o otvorený rozhovor.

Na druhej strane, ak muž zlyháva, neraz si to ťažko priznáva. Zaužívaná požiadavka na chlapa je, že má byť výkonný a schopný. Takéto očakávania má jeho partnerka, okolie a zvyčajne aj on sám. Ak by bol slabý a nefungujúci, znamenalo by to pre neho, predstaviteľa sily, stability a opory, porážku a zneváženie. Takéto pocity mu jazyk nerozviažu.

Čo s tým?

Každý prípad si vyžaduje osobitný prístup, ale všeobecná rada existuje. Predostrite problém takým spôsobom, ktorý vášho partnera nebude ešte väčšmi frustrovať. Hovorte o ťažkostiach v sexe bez spochybňovania toho, čo váš partner naozaj do vzťahu a sexu prinášal. Nespochybňujte ho a ani neobviňujte.

Ľúbiš ma?

Kedy vám naposledy povedal, ako mu na vás záleží a že vás miluje? Možno pred rokmi, keď sa vás snažil zbaliť, keď vás požiadal o ruku alebo ste sa stali rodičmi... Ale ľúbi vás stále? Hoci je pravda, že za chlapa by mali vravieť skutky, nie reči, pár príjemných slov by vás určite potešilo, však?

Takto to vidí psychológ

Vyjadrovanie citov a emócií partnerke je zároveň prácou na prehlbovaní vzťahu, na jeho pevnosti, trvácnosti či na vernosti. Ak má chlap v týchto citových záležitostiach voči vám problém, no pritom chce zostať s vami, môže sa stať, že to jednoducho riešiť nebude.

Okrem toho, muž – otec je v priebehu výchovy príkladom svojmu synovi. Ak je v určitom zmysle voči svojej manželke vo vyjadrovaní citov po rokoch zdržanlivejší či minimalistický, podobne sa asi bude neskôr správať aj jeho syn k svojej partnerke.

Čo s tým?

Záleží vám na vyjadrovaní citov k vašej osobe? „Ak to od partnera očakávate, dajte mu to vedieť. Je takmer isté, že spoločne nájdete nejaký, pre oboch uspokojivý spôsob komunikácie,“ radí Tibor Hrozáň.

Aj keď možno nie ideálny, ale vychádzajúci z možností vášho partnera. Platí jedno: čím diplomatickejšie a ohľaduplnejšie požiadate partnera, aby zmenil svoje správanie, tým skôr sa dočkáte pozitívneho obratu.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?