Tip redakcii
 

Predmanželská zmluva sa čoskoro bude dať uzavrieť aj u nás

Veríte viac štatistikám rozvodovosti než tomu, že so svojím manželom zostarnete?

24. júla 2013, 10:00
Uvažujete o uzatvorení predmanželskej zmluvy?

Uvažujete o uzatvorení predmanželskej zmluvy?

Autor: profimedia.sk

Delenie majetku je vždy háklivá záležitosť. Bez manželskej zmluvy či dohody sa obvykle delí rovným dielom. Ale ani to nemusí byť vždy spravodlivé riešenie. Platí to najmä, ak je jeden z partnerov presvedčený, že ten druhý sa počas manželstva pri ňom len viezol…

„Poznám prípad z praxe, keď sa manželia po rozvode dohodli na rozdelení majetku. No o pár rokov sa ukázalo, že v skutočnosti nešlo o dohodu, ale o kompromis, ktorý sa vypomstil. Manžel chcel byť po rozvode veľkorysý – alebo ho trápila vlastná nevera – a manželke doprial štvorizbový byt v centre veľkomesta, zatiaľ čo on sám si pre seba nechal víkendový domček v lese, ktorý si vlastnoručne postavil. Obaja vedeli, že hodnota bytu je o čosi vyššia. Ale neriešili to. Nepočítali s tým, že jeho trhová hodnota o pár rokov výrazne narastie. Problém vznikol, keď exmanželka byt výhodne predala, čo exmanžela poriadne rozhnevalo,“ opisuje socioterapeutka.

Neoprávnené nároky

Uvažujete o manželskej zmluve, no váhate? Podľa Lívie Lozsi neexistuje jednoznačná odpoveď, či ju treba uzavrieť. Položte si otázku, čo vás k tomuto kroku vedie. Ak popud príde z nedôvery, potom vzniká priestor na hľadanie jej príčiny. Nedôverujete mu, lebo neviete, čo môžete od neho očakávať? Alebo sa chcete poistiť len pre istotu – veď ktovie, čo sa neskôr môže stať? Týmto rozhodnutím vždy vyjadrujete postoj k životným hodnotám aj k svojmu partnerovi. Základom úspechu je, ak zmýšľate o manželskej zmluve totožne.

Obaja – vy aj váš partner by ste mali jej význam chápať rovnako. Inak hrozí, že ju jeden z vás bude prežívať ako prejav nedôvery. „Uzavretie zmluvy zakaždým závisí od konkrétnych ľudí, od ich schopnosti dohovoriť sa a porozumieť si. Zmysluplná je vtedy, keď ju obaja považujú za systémové ošetrenie svojich majetkových pomerov, ktoré im ponúka presné kroky v prípade ich rozchodu alebo rozvodu,“ hovorí odborníčka v terapii sociálnych vzťahov. Zmluva upravujúca majetkoprávne vzťahy v manželstve má pre vás opodstatnenie, keď máte vy alebo váš partner deti z predošlých vzťahov a chcete jasne definovať deľbu majetku medzi všetkými osobami.

Príkladné rozvody, pri ktorých sa exmanželia bez problémov na všetkom dohodnú, sú skôr raritou. Viacerí totiž berú rozvod ako príležitosť na odplatu. Takto vznikajú nároky z pomsty či z hnevu. „Pri delení majetku a peňazí existuje okrem právnej roviny aj rovina morálna a práve táto spôsobuje problémy. Stojí na svedomí daného človeka a na tom, do akej miery je sebakritický pri posudzovaní toho, čo mu reálne patrí a čo nie. Manželská zmluva by mohla byť riešením,“ poznamenáva Lozsi.

V slepej uličke

Platná legislatíva vám nateraz síce neumožňuje predmanželskú zmluvu, no aj bez nej si svoj majetok môžete ochrániť. Dokonca aj ten, ktorý ste získali pred sobášom. „Aj bez predmanželskej zmluvy sa právne vzťahy medzi manželmi upraviť dajú, a to hneď na druhý deň po svadbe. Už som sa stretol s tým, že klienti trvali na uzatvorení predmanželskej zmluvy a notár im to spísal, hoci v texte zmluvy uviedol, že takýto typ zmluvy neexistuje. Veľa ľudí ani nechápe, čo je to predmanželská zmluva a čo má obsahovať a prečo sa vlastne má uzatvoriť. Často chcú chrániť svoj nadobudnutý majetok pred manželstvom, hoci súčasná právna úprava to dostatočne chráni,“ vysvetľuje advokát Milan Ficek.

Pripomína však, že pri rozvode treba vždy mať dôkazy. Bez ohľadu na to, či ste zmluvu uzavreli, alebo nie. Je síce v moci súčasnej platnej úpravy majetok spravodlivo vyrovnať, ale zavše sa stane, že to stroskotá práve na nedostatočných dôkazoch. „Ide najmä o dôkazy, kto mal akú veľkú sumu pred manželstvom, koľko a kedy z nej investoval do spoločného majetku. Alebo aká suma išla zo spoločných peňazí na účely len jedného z manželov a kedy to bolo,“ približuje advokát.

Medzi aristokratmi

V kráľovských kruhoch je predmanželská zmluva rutinou. Podpísal ju aj britský princ William s Kate Middletonovou, ktorí sa brali 29. apríla 2011. Hoci zmluva mala zostať v tajnosti, niektoré detaily vyšli na verejnosť. V prípade rozvodu zostávajú potomkovia urodzeného páru na kráľovskom dvore. Poručníctvo pripadne princovi Williamovi. Kate svojím podpisom dosiahla neobmedzené právo na návštevy pre seba a svoju rodinu. Nemôže však siahnuť na majetok svojho manžela, ktorý sa nateraz odhaduje na 14,6 milióna eur a po smrti kráľovnej sa zvýši o ďalších 327 miliónov eur. Bude však dostávať štedré výživné. A nárok má aj na jednorazové odškodnenie.

Mel zacvakal najviac

Mel Gibson sa nezapísal do dejín len ako herec. Vedie totiž rebríček najdrahších prominentných rozvodov. Keď sa v roku 1980 ženil, precenil city k svojej manželke Robyn a zmluvou sa nepoistil. Nádejnému hercovi sa vo filmovej brandži začalo náramne dariť. Hral, režíroval a produkoval filmy. Počas kariéry si nahonobil majetok odhadom 650 miliónov eur. Od roku 2006 žili odlúčene. Robyn svojho záletníckeho manžela do rozvodu netlačila. Obaja vedeli, že ak by k nemu prišlo, musel by jej vyplatiť rovnú polovicu. Tri roky nato sa Gibsonovi a jeho vtedajšej priateľke Oksane Grigorievovej narodila dcérka.

To bola pre Robyn posledná kvapka a podala žiadosť o rozvod. Gibson zostal ľahší zhruba o 325 miliónov eur. Špekulovalo sa, že to poznačilo aj jeho vzťah s ruskou speváčkou, s ktorou sa búrlivo rozišiel o pol roka neskôr. Grigorievová sa snažila od Gibsona vysúdiť 11,5 milióna eur. Súd jej nakoniec odklepol „len“ 570-tisíc.

Autor: Báječná žena/ Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Predmanželská zmluva sa čoskoro bude dať uzavrieť aj u nás
Báječná žena/ Mária Ukropcová