Tip redakcii
 

Profík na etiketu tvrdí, že džentlmeni nevymreli

Len ich treba z mužov vychovať, radí Ladislav Špaček (64). Profík na etiketu konečne rozlúskol aj dilemu, čo s pančuškami v spoločnosti.

14. mája 2013, 12:00
Ladislav Špaček tvrdí, že džentlmeni ešte nevymreli.

Ladislav Špaček tvrdí, že džentlmeni ešte nevymreli.

Autor: Peter Šimončík

Vašou parketou je etiketa, my sa zaoberáme najnovšími trendmi. Nebijú sa tieto veci navzájom?

Áno, žena musí často riešiť dilemu. Na nákupy alebo diskotéku si môže obliecť čokoľvek, ale ak ide na rokovanie, do práce či do spoločnosti, musí sa rozhodnúť, či chce byť trendy, alebo staví na konzervatívny biznis štýl. Prvá možnosť znamená decentný dekolt, pančušky, uzavretú lodičku a tmavý lak. V druhom prípade sa môže viac odhaliť – dať si výstrih, sandále naboso a výrazný lak na nechty. Najdôležitejšie je brať do úvahy príležitosť a prostredie, do akého ide, a ľudí, s ktorými sa stretne. Aby svojím výzorom niekoho neurazila.

My ženy máme široké možnosti, ale muži, tí to majú horšie – oblek a hotovo.

Aj muži majú na výber. Môžu sa pohrať s košeľou, so vzorom kravaty, s vreckovkou v saku, so strihom obleku či s topánkami. Problém je ten, že oni nechcú. Veľmi radi si to uľahčia. Typickí chlapi.

A ešte majú problém v tom obleku vydržať...

Ženy majú oveľa viac možností obliecť sa tak, aby sa cítili pohodlne, im však o to až tak nejde. Skôr myslia na módu a na to, ako vyzerajú, inak by asi nenosili vysoké podpätky či tesné korzety. Pohodlie si vyberajú muži. Kedysi zvládli bojovať vo vojnách v ťažkých podmienkach, dnes nevydržia hodinu a pol v saku na koncerte. Môže za to lenivosť, nedostatok odriekania a sebaovládania, ktoré etiketa vyžaduje.

Lenže čo s nimi?

Nemôžete im dovoliť, aby si robili, čo chcú. To, ako sa muž správa v spoločnosti ženy, svedčí o tom, čo si o nej myslí, ako si ju váži. Ak je žena šikovná, pošepká tomu svojmu do ucha – miláčik, tu si to sako nevyzliekaj, doma ti ho vyzlečiem aj sama. Je však pravda, že aj etiketa ide s dobou a vyvíja sa.

V prospech pohodlia?

Áno. Je čoraz benevolentnejšia a ležérnejšia. Dnes chodia muži bez kravaty, fraky už ani nevidíte, smoking málokedy. To by bolo pred rokmi nemysliteľné.

Berie vôbec etiketa do úvahy počasie? Veď ak je vonku tridsať stupňov a muž sa potí v saku, tie kropaje potu na čele nevyzerajú najlepšie...

Ak na rokovaní sedí partia kolegov a všetci sa rozhodnú vyzliecť si saká, môžu. Za predpokladu, že pod nimi nemajú košeľu s krátkymi rukávmi. Ale ak ide manažér na rokovanie s klientom, ktorý má na sebe sako, on si ho musí nechať tiež. U žien platí to isté s pančuškami.

A sme pri kauze pančušky, mohli by ste nám presne povedať, kedy je vhodné nosiť ich a kedy nie? Asi nie som jediná, kto v tom nemá úplne jasno...

Odpoveď na túto otázku nájdete v najnovšom čísle mesačníka EMMA, ako aj v pokračovaní článku ako súčasť Piana.

V biznise sú povinné pančušky a k nim topánky s plnou špičkou. Na ples alebo inú spoločenskú udalosť má žena na výber. S pančuškou je to lepšie – pekne vytvaruje nohu, vytvorí efekt opálenej pokožky, zakryje drobné nedostatky. Treba si však vybrať čo najjemnejšie, päť- až osemdenové, bez zosilnenej špičky a päty. A ideálnym riešením sú pančušky bez špičky, ktoré opálenie dodajú, ale prsty elegantne vykúkajú von. Ak sa žena rozhodne ísť do spoločnosti bez pančušiek, musí ich efekt nahradiť. Noha musí byť opálená, perfektne hladká, s dokonalou pedikúrou a so zakrytými nedostatkami. Je to ako s minisukňami – ukazovať len vtedy, ak je čo.

Aké prešľapy ešte robia ženy v obliekaní?

Príliš krátke sukne, najmä mladé dievčatá to často neustrážia. V biznise platí, že keď si žena sadne, sukňa by nemala byť vyššie nad kolenom ako šírka dlane. Neprípustné sú aj roztrhané džínsy, krátke tričká nad pupok, šortky či sandále. Ale muži tých prešľapov robia viac. Košeľa s krátkymi rukávmi pod sakom, prikrátke ponožky, príliš dlhé nohavice, ktoré potom pripomínajú harmoniku, rozopnuté sako. V spoločnosti platí pravidlo, že muž neukazuje brucho, preto nosíme kravatu a vestu.

Nájdu sa prešľapy aj vo vysokej politike, v ktorej ste pôsobili?

Prezident Havel mal jeden nešvár, obúval si mokasíny k obleku. To je neprípustné, pretože k nemu sa nosia zásadne topánky na šnurovanie, a on si nedal povedať. Lenže za porušenie pravidiel etikety nie sú žiadne sankcie a ak niekto drží zle vidličku, nemôžeme na neho zavolať políciu. Dokonca ho nemôžeme ani napomenúť, lebo vyvyšovať sa nad niekoho je tiež proti etikete.

Hovorili ste o manažéroch, ale ako je to s celebritami? Na každom plese alebo odovzdávaní cien sa niekto oblečie nevhodne...

Celebrity chcú vyčnievať z davu, pretože v čiernom obleku, bielej košeli a kravate by si ich nikto nevšimol. Napríklad taký Dan Nekonečný – keby neprišiel vo flitrovanom saku, nebol by to on. V prípade známych tvárí musíme byť tolerantní, poznajú síce protokol, ale robia to naschvál. Kto bezpečne ovláda pravidlá, môže si dovoliť prekračovať ich. Iné je, keď je niekto hulvát a tieto veci neovláda.

Každá žena túži byť dámou. Ako na to?

Dámu spoznáte na prvý pohľad. Sadá si len na prvú tretinu stoličky, aby sedela vzpriamene a elegantne. Je tajomná a vyžaruje charizmu, oblieka sa umiernene, nie prvoplánovo. Vie, že muž je od prírody lovec, a tak ho láka objavovať všetko tajomné. Keď mu dáte všetko na podnose, až tak si to neváži. Vôňu, účes aj oblečenie pravej dámy vníma na pozadí jej vystupovania, akoby podvedome. O to viac ho opantá. Vrodená alebo získaná elegancia pôsobí dlhodobo, nevyprchá tak rýchlo.

To by sme mali. Ale ako k sebe nájsť pravého džentlmena?

Ženy by chceli mať z mužov džentlmenov, ale tie isté ženy im to svojou snahou o emancipáciu nedovolia. Môže za to vplyv Ameriky, tá však pre nás nemôže byť vzor. Ich etiketa má iné korene, my si už od trinásteho storočia pestujeme rytiersku galantnosť k ženám. Neotvárame im dvere preto, lebo si myslíme, že to samy nedokážu. My vieme, že žena si vie obliecť kabát aj odniesť kufor. Klasická scéna – pár odchádza z divadla, šatniarka prehodí ich kabáty cez pult a žena nečaká, kým jej muž pomôže, ale začne sa obliekať sama. To je zásadná chyba.

A ako by to malo vyzerať?

Ak si to jej partner nevšimol, má sa tváriť, že si upravuje vlasy až dovtedy, kým mu to nedôjde. Alebo ho o to priamo poprosí. Ženy si musia svoje polovičky trochu vychovať. Keď niekde v spoločnosti vidím dobre oblečeného muža, väčšinou za to môže jeho partnerka. Ak žena z muža urobí džentlmena, vráti sa jej to – bude obľúbenejší v práci aj v spoločnosti. Treba to však robiť jemne a taktne, aby si nepripadal ako pod papučou.

Vy ste ako hovorca českého prezidenta veľa cestovali, takže viete porovnávať. Ako sú na tom Česi a Slováci s etiketou?

V krajinách ako Francúzsko, Taliansko či Anglicko politici, podnikatelia a úradníci vždy nosili perfektne padnúce obleky, úžasné košele a k nim zladené kravaty. Ale aj u nás sa to zlepšuje a konečne ich doháňame. Naši manažéri z nadnárodných firiem už vyzerajú podobne ako ich kolegovia z iných krajín. Pamätáte si, ako u nás vyzeral podnikateľ na začiatku deväťdesiatych rokov? Nosil biele ponožky, fialové sako a iné príšernosti. Dnes je to oveľa lepšie, no stále máme problémy pri stolovaní a týka sa to aj politikov a vysokopostavených ľudí. Nevedia si slušne nabrať jedlo na recepcii, pri švédskych stoloch robia hotové zverstvá. Alebo vidím krásnu manažérku v dokonalom kostýmčeku s perfektným vystupovaním, no potom si vezme do ruky príbor a ja mám chuť vstať a odísť.

V zahraničí si najnovšie zamestnávatelia pozývajú obchodných partnerov alebo nádejných zamestnancov na obed, aby si všimli jeho spôsoby pri stole. Je to tak aj u nás?

Najmä vo veľkých firmách je pozvanie na obed často súčasťou prijímacieho pohovoru. Aby sa zistilo, ako človek konverzuje, či si sadne na správne miesto pri stole, či pomôže žene s kabátom. Jeden obed o vás môže prezradiť veľa.

To znamená, že niekto nedostane prácu len preto, že nesprávne položil nožík na tanier?

Ono sa to všetko sčíta dokopy a vytvorí to obraz o človeku. Po desiatich malých chybičkách môže byť zle položený príbor alebo špáradlo v ústach tou poslednou kvapkou. Prekročíte pomyselnú hranicu a oni si povedia – tak toto už nie. A vyberú si lepšieho uchádzača.

Autor: EMMA/Katarína Rosinová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Profík na etiketu tvrdí, že džentlmeni nevymreli
EMMA/Katarína Rosinová