Tip redakcii
 

Prvé lásky vašich detí: Vieme, ako si poradiť, ak sa v lete zamilujú

Leto je ideálnym obdobím na zamilovanie. Stalo sa to aj vášmu tínedžerovi? Len žiadnu paniku, vieme, čo s tým.

16. júla 2013, 08:00
Máte doma zamilovaného tínedžera? Poradíme vám, čo robiť

Máte doma zamilovaného tínedžera? Poradíme vám, čo robiť

Autor: profimedia.sk

Vychovávate dieťa v pubertálnom veku a prekáža vám, že sa až príliš zaujíma o opačné pohlavie? Nebuďte taká upätá. Rodičia robia často chybu, že v snahe chrániť svoje dieťa mu nedôverujú. Ale ochraňovať predsa neznamená držať pod zámkom!

Primladá na vzťah?

Nepáči sa vám, že sa okolo vašej štrnásťročnej dcéry obšmietajú chlapci? Postávajú pod oknami jej detskej izby, ktorej farby ešte donedávna ladili doružova. Vypisujú esemesky. Striehnu na ňu na Facebooku s nádejou, že s ňou budú četovať. Veru, to nie je ako v prvej triede na základnej škole, keď sa vám zdôverila, že je do svojho spolužiaka a on do nej. A tak ju strážite ako oko v hlave. Prísť po ňu môžu len kamarátky a doma musí byť skôr, ako sa začne stmievať. Ste v tom, že máte všetko pod kontrolou, a potom ju vidíte, ako sa vodí za ruky s chlapcom.

A ide vás rozhodiť, lebo máte pocit, že je na tieto veci ešte primladá. Prvé tínedžerské lásky majú však veľký význam. Svedčia o tom, že dieťa už na vás „nevisí“ a vie, ako sa zaradiť do kolektívu. „Počas dospievania majú deti za úlohu odpútať sa od rodičov a začleniť sa do spoločnosti, čo zahŕňa aj nájsť si priateľa. Tínedžeri sa začnú zoskupovať do čoraz menších skupín, až z nich vzniknú páry. A toto je spôsob, ako nacvičujú vzťahy,“ uvádza psychologička.

Keď ona, tak aj ja!

Pri prvých láskach zohrávajú rolu aj kamarátky. Dieťa býva odmalička motivované tým, čo vidí u ostatných. Či už ide o nejakú hračku, zážitok alebo o prvú skúsenosť s láskou. „To, čo má kamarátka, musím mať aj ja a nezáleží na tom, či je to niečo pozitívne alebo negatívne,“ vysvetľuje bežný mechanizmus správania odborníčka. Ak si teda aj vaša dcéra našla chlapca, možno chce len vyskúšať to, čo majú jej spolužiačky už za sebou. Nezazlievajte jej, že sa s nimi porovnáva a nechce v ničom zaostávať. Podľa psychologičky nemôžete tomu nijako zabrániť. Pomôže len to, ak svojmu dieťaťu dáte viac príkladov a budete s ním čo najviac komunikovať.

Boľavé srdce

Ak deťom chýba realistický pohľad, sklamanie ich neminie. „Pri prvej láske majú sklon to brať absolútne a vkladajú sa do nej s celou vervou. Až do ďalších vzťahov vstupujú opatrnejšie,“ konštatuje Elena Tomková. Následky poznáte. Rozčarovanie a trpké sklamanie. Až potom, čo sa popália, naučia sa rozlišovať a overovať osoby, ktoré si k sebe pripustia.

Už sa vám stalo, že ste utešovali svoje uplakané dieťa, keď dostalo kopačky? Ak to máte ešte len pred sebou, neodbavte to ako malichernosť. „Zlá skúsenosť z prvých romantických vzťahov môže tínedžera natoľko poznačiť, že zmení jeho pohľad na partnerstvo,“ upozorňuje odborníčka. Deti však môžu doplatiť aj na priveľkú nedôveru. Veď ako sa majú oťukávať vo vzťahoch s rovesníkmi, keď sa k nim nedokážu priblížiť?

Na sex nech počká

Dcérino rande s rovesníkom ste ešte ochotná tolerovať. Urobili by ste to isté, keby si domov priviedla staršieho chlapca? Možno vám teraz napadne, že taký osemnásťročný chalan nebude na ňu hádzať len zamilované pohľady. A riziko, že by predčasne otehotnela, je veľké. Baba je to ako kvet a čo na tom, že pod zákonom? Odborníčka však tvrdí, že podobné úvahy sú zbytočné, ak je dcéra citovo vyspelá. Vtedy si toto riziko bude uvedomovať aj sama a zachová sa zodpovedne. Alebo si chlapca nechá rovno vyhovoriť, keď sa vám bude zdať vonkoncom nevhodný.

Do takejto debaty však treba investovať viac času a dať priestor na námietky aj jej. Vysvetlite dcére, prečo sa k nej dotyčný chlapec vôbec nehodí. Ale neočakávajte, že sa ho vzdá pri prvej výmene názorov. „Bohužiaľ, v tejto dobe akoby sa prezentovala skôr pudová stránka sexuality a mladým ťažko vysvetliť, že sa oplatí počkať, kým okrem fyzickej zrelosti nebudú zrelí aj citovo a sociálne,“ poznamenáva Elena Tomková.

Najlepšia rada: Dôverujte

Či si vaše dieťa dokáže vypestovať seba- dôveru, to záleží aj na vás. Ak ho budete držať priveľmi nakrátko, môže začať o sebe pochybovať. „Rodičia, samozrejme s tým najlepším úmyslom, deti niekedy až priveľmi chránia, a preto im nedôverujú. A tie potom nedokážu získať sebadôveru. Preto by ste ich mali púšťať do sveta radšej postupne, ako ich naraz vyhodiť z hniezda,“ odporúča Tomková. Zneistiť ich môže aj vrtkavá výchova. Potrebujú pevné rodičovské hranice, inak sa nebudú mať o čo oprieť. Skôr im však pomôžete, keď oceníte ich snahu prísť domov načas, a nie ak ich budete trestať za párminútové meškanie.

Miluje Justina Biebera?

Sú však aj tínedžeri, ktorí odmietajú ponuky na chodenie a radšej sa upriamia na svoje idoly. Zozbierajú plagáty s podobizňou svojich miláčikov a oblepia si nimi celú izbu. Veď ktorá fanúšička by si nezamilovala sladkého Justina Biebera? Alebo rebelský prejav kapely Tokio Hotel? Tieto platonické lásky sú súčasťou dospievania. Nenaznačujú výstrednosť či poblúznenie. Tínedžeri si takto hľadajú svoje miesto vo svete. „Pre každého je životne dôležité, aby ho spoločnosť prijala, takže na začiatku hľadania je prirodzené, keď sa začne stotožňovať s nejakou populárnou osobnosťou,“ vysvetľuje psychologička.

Lásku k idolom deťom nezakazujte. Nech sú ich hviezdy hoci aj extravagantné. Zakročte, až keď si myslíte, že idol vášho dieťaťa má naň negatívny vplyv a propaguje nebezpečné názory, ktoré by ho viedli k nenávisti, izolácii, agresivite alebo k vyznávaniu nejakej sekty. Poukážte na rozpor medzi pravými hodnotami a tými „pozlátkovými“. Ale deti to beztak časom prejde. Tak, ako vyrástli z dupačiek, vyrastú aj zo speváčky Miley Cyrusovej či z iných svojich idolov. Ak sa dieťaťu nepodarí nájsť vlastnú identitu, môže to mať neskôr dosah aj na jeho partnerské vzťahy.

Prostredníctvom svojej polovičky si bude chcieť vykompenzovať vlastné nedostatky. Zmeniť sa to dá tým, že mu budete prejavovať pochvalu a uznanie. „Je možné, že v partnerovi bude hľadať dokonalosť, lebo sa cíti neúplné a nedokonalé. Ale keďže nikto nie je dokonalý, takéto nereálne očakávania povedú vždy k rozpadu vzťahu. Preto je potrebné podporovať zdravé sebaocenenie každého mladého človeka,“ dodáva psychologička.

Autor: Báječná žena/ Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Prvé lásky vašich detí: Vieme, ako si poradiť, ak sa v lete zamilujú
Báječná žena/ Mária Ukropcová