Tip redakcii
 

Ráta s vami do budnúcosti? Vieme, ako to zistíte

Nie ste si istá, či váš chlap s vami ráta do budúcnosti alebo nie? Vieme, ako to zistíte.

23. októbra 2013, 12:00
Ako zistíte, že to s vami myslí vážne?

Ako zistíte, že to s vami myslí vážne?

Autor: profimedia.sk

Myslíte naňho častejšie ako on na vás. Staráte sa o spoločnú domácnosť, svoje povinnosti si plníte zodpovedne. Niežeby to nerobil aj on, len akosi to veľké nadšenie s vami neprežíva. Voľný čas trávi radšej sám a pri investíciách je zdržanlivejší. A keď príde reč na spoločnú budúcnosť, buď sa ošíva, alebo vám rovno oznámi, že s vami nepočíta na sto percent. Odborníčka pripomína, že môže ísť len o jeho obranný mechanizmus. Lebo ak váš partner zažil milostné sklamanie, pravdepodobne sa obáva ďalšieho, a preto sa nechce vložiť do vzťahu naplno.

S klapkami na očiach

Trápite sa, lebo váš chlap nechce zakotviť vo vážnejšom vzťahu? Možno to robí preto, že lipne na blízkych v predošlom rodinnom kruhu. Zbytočne by ste mu to však zazlievali. Robí to nevedomky. Oči sa mu otvoria až po tom, ako budete od neho vyžadovať plnohodnotný vzťah. Teda už nie vzťah na polovičný úväzok, pri ktorom neviete, či budete ešte zajtra spolu, ale so záväzkami. „Sú typy mužov, ktorí sa nechcú viazať napríklad z dôvodu fixácie na pôvodnú rodinu. Nemusia si to však uvedomovať, až kým im partnerka nepovie, že chce trvalý zväzok,“ vysvetľuje psychologička. Čo keby ste sa otvorene porozprávali?

Sklamanie po rokoch

Snaha vycúvať však môže prísť aj po rokoch – dôvodom býva často mužovo sklamanie. Do vzťahu išiel s plným nasadením. Veril mu a veľa doň investoval. Prišli deti, hypotéka, kúpil sa dom alebo byt, prípadne druhé auto na splátky. Postupne však začal zisťovať, že to nie je ono… A zrazu si obaja uvedomíte, že po sebe len vrčíte a témy rozhovorov ste zúžili iba na deti. A to i napriek tomu, že máte rovnaké predstavy o živote. O to skôr si začne robiť náhradné plány muž, ktorého predstavy sú od tých vašich absolútne odlišné. Majte oči a uši otvorené!

Dostal kopačky?

Hovorí sa, že za všetkým treba hľadať ženu. Platí to aj pre muža, ktorý začal myslieť na zadné vrátka. Ale nie vždy je to tak preto, že by mu vošla do života iná, ale že mu tá pred vami zlomila srdce. Preto nechce riskovať ďalšie sklamanie a bolesť spojenú s rozchodom, ktorý so sebou prináša veľkú zmenu. Otvorí sa vám len spolovice a život s ním je, akoby žiť z jedného dňa na druhý. „Väčšina tým možno prešla po sklamaní v prvom vzťahu. Vtedy vynakladáme menej energie, držíme si väčší odstup, pretože sme bytosti, ktoré sa nastavujú. Máme isté očakávania a zmena, keď musíme zo vzťahu vycúvať a ísť inou cestou, nás stojí veľa úsilia. Musíme si teda rozmyslieť, ako so svojou energiou naložíme,“ hovorí Elena Tomková. Istotu, ktorú potrebujete, od neho nedostanete, pretože sám ju nemá. Až keď sa presvedčí, že ste v pohode, môže na zadné dvierka prestať myslieť.

Istota je lepšia

Prečo je lepšie vedieť, na čom u chlapa ste? Lebo keď poznáte pravdu, môžete reagovať a pripraviť sa na to najhoršie. Uchráni vás pred unáhlenými krokmi, ako je napríklad zmena pracovného miesta, ktorá by nahrávala iba jemu. Alebo predaj bytu vo vašom vlastníctve, ktorého výnos by šiel do kúpy spoločnej nehnuteľnosti. Deje sa to často. Jeden z partnerov predá svoj byt a peniaze vloží do nového bytu napísaného na oboch na polovicu, hoci jeho vklad bol oveľa vyšší. A pri rozdelení majetku prerobí.

Chcete zachrániť vzťah?

Keď viete o partnerových zadných vrátkach, už vás nemôže nepríjemne prekvapiť. Postavíte si ochranný múr a obrníte sa. Podobne, ako to urobil on. Ale týmto spôsobom sa vzťah neprehlbuje. Skôr sa mení na mínové pole, kde na seba striehnete a pozorujete sa navzájom, kto urobí prvý krok a ten druhý sa podľa toho väčšinou zariadi. Preto otázka znie, či chcete v prvom rade chrániť seba, alebo zachraňovať vzťah. „Ak chránite seba, vzťahu sa neoddáte a ten sa potom nemôže rozvíjať, lebo ste zostali s partnerom pasívni. Navyše, ak má váš partner z minulého vzťahu zlú skúsenosť, potrebuje sa presvedčiť, že ste dôveryhodná a vaša ‚zdržanlivosť‘ mu nielenže môže prekážať, ale nebude prospievať vášmu vzťahu,“ upozorňuje odborníčka.

Ak sa rozhodnete brániť vzťah, pôjdete do toho naplno a ak to aj nevyjde, nikdy si nebudete musieť vyčítať, že ste preň neurobili všetko. „Ak máte ‚opatrného partnera‘, neobviňujte sa, nemôžete za to a máte právo vyžadovať plnú dôveru. Závisí od vás, čo ste pre vzťah ochotná urobiť – či počkáte, až k vám nájde dôveru a zbaví sa snahy uniknúť, alebo ho pošlete k vode a nájdete si niekoho iného,“ radí Elena Tomková.

Nezabúdajte však na to, že riskuje aj on. A preňho je to ešte ťažšie, najmä keď sa sklamal v láske. „Tá rana môže byť tak hlboká, že by sa z ďalšieho sklamania už nespamätal. Psychické rany sú porovnateľné s fyzickými, potrebujeme čas na zahojenie, počas ktorého sa musíme chrániť ďalších rán. Termín zlomené srdce z literatúry má reálny základ – emócie sa prejavujú telesným spôsobom,“ dodáva psychologička.

Takto sa prezradí

Podľa psychologičky vás muž do svojej budúcnosti nebude zahŕňať, ak vaše potreby či plány idú bokom. Naplánuje si cestu do cudziny a neobťažuje sa vás spýtať, či by ste išli s ním? Prípadne, či by ste naňho do jeho návratu počkali. Alebo sa o budúcnosti vyjadruje len veľmi opatrne a vyberá slová, aby nevzbudil podozrenie. Ponecháva si viacero oblastí, do ktorých vás nevpustí.

Akoby vám nedôveroval. Môže sa to vzťahovať na jeho záľuby a koníčky, ktoré by mohol vykonávať aj s vami. Zariadi si to však tak, aby sa im mohol venovať bez vás. Hoci dobre vie, že sa s ním rada vozíte na motorke, nechá vás trčať doma. Na zliezanie skál vám povie, že to je čisto mužská záležitosť, a pred rybačkou vás zase odbije s tým, že by ste sa tam nudili. Spoznávate toho svojho v predchádzajúcich riadkoch? Mali by ste začať premýšľať nad životom po boku iného...

Ak od vášho prvého stretnutia uplynulo už niekoľko výročí, neradujte sa predčasne. Plány do zálohy si potajomky môže robiť na začiatku vzťahu aj po niekoľkých rokoch!

Autor: Báječná žena/ Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Ráta s vami do budnúcosti? Vieme, ako to zistíte
Báječná žena/ Mária Ukropcová