Tip redakcii
 

Robiť si tehotenský test dva dni po milovaní nemá zmysel

Robiť si tehotenský test pár dní po milovaní nemá zmysel. Iba zbytočne vyhodíte peniaze.

13. februára 2014, 08:00
Robiť si tehotenský test pár dní po milovaní nemá zmysel. Iba zbytočne vyhodíte peniaze.

Robiť si tehotenský test pár dní po milovaní nemá zmysel. Iba zbytočne vyhodíte peniaze.

Autor: Archív

Tehotenské testy ukazujú výsledok podľa hladiny tehotenského hormónu – HCG v organizme. Lenže, kým sa oplodnené vajíčko neuhniezdi v maternici, je táto hladina pomerne nízka a keby ste si test kupovali hneď po domnelom oplodnení, len zbytočne vyhodíte peniaze.

Ako fungujú?

K oplodneniu totiž nemusí dôjsť priamo počas pohlavného styku. Životnosť spermií v pošve je približne 2 dni. Okrem toho, týždeň až dva môže trvať, kým sa vajíčko zabýva v sliznici maternice a v tele sa vám začne vytvárať tehotenský hormón. Buďte preto trpezlivá a počkajte, kým vám nebude aspoň pár dní meškať menštruácia.

Tehotenské testy, ktoré bežne dostanete v lekárni či v drogérii, zisťujú hladinu HCG z moču a ukážu vám výsledok. Ak je nad určitou hranicou, na teste sa objavia dve čiarky. Skôr, ako si nejaký kúpite, spýtajte sa na jeho citlivosť – čím je vyššia, tým tehotenstvo dokáže odhaliť skôr. A nerozhodujte sa len podľa ceny, drahší test nemusí byť zároveň aj lepší.

Rada Glancu: Test by vám mal ukázať zrozumiteľný výsledok, buď pozitívny, alebo negatívny. Ak si nie ste istá, urobte si o pár dní ďalší.

Pozitívny výsledok však uvidíte aj pri mimomaternicovom tehotenstve. Preto ak sa necítite dobre a máte bolesti, neodkladajte návštevu lekára. Okrem toho, hladina HCG hormónu býva zvýšená napríklad aj pri nádoroch vaječníka.

Nielen pre netrpezlivé

Na trhu je tehotenský test, ktorý sľubuje odhalenie tehotenstva už tri dni po oplodnení. Stojí približne 4 €. Kúpiť si môžete aj digitálny tehotenský test, ktorý vám v prípade pozitívneho výsledku prezradí približne aj to, ako dlho ste tehotná. Zaplatíte zaň okolo 9 €.

Foto: Archív

Ak je pre vás otázka tehotenstva z nejakého dôvodu mimoriadne dôležitá, môžete požiadať lekára o vyšetrenie z krvi. Pretože v nej sa hormón HCG objaví ešte skôr ako v moči. K lekárovi sa vám však neoplatí ísť skôr, ako 10 až 12 dní po predpokladanom oplodnení. Ak vám menštruácia mešká aspoň 7 dní, výsledok tehotenského testu by mal byť jednoznačný.

Ovulačné testy

Zvýšiť šance na úspešné oplodnenie vám môžu pomôcť ovulačné testy. Vybrať si môžete z dvoch druhov:

  • Z testov, ktoré využívajú informácie zo vzorky moču – v nej zisťujú hladinu takzvaného luteinizačného hormónu, ktorá krátko pred ovuláciou výrazne vzrastá. Testy sú jednoduché a ich spoľahlivosť vysoká.
  • Okrem toho existujú testy, ktoré predpovedajú ovuláciu zo vzorky slín. Tester má tvar rúžu a je to v podstate miniatúrny mikroskop, ktorý skúma štruktúru slín v jednotlivých dňoch menštruačného cyklu. V období ovulácie sa štruktúra slín mení z nepravidelnej na papraďovitú. Spoľahlivosť takéhoto testu je však nižšia.

A čo ďalej?

Ak je výsledok pozitívny, k ovulácii príde v rozmedzí od 24 do 48 hodín po ukončení testu. Keď túžite po bábätku, tento čas je najvhodnejší na pohlavný styk.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

Šokujúce priznanie z Extrémnych premien: Jána už unesie aj výťah

Paradoxne, obezita priniesla do života Jána Hodoňa (39) popularitu aj...
 

Máte po 40tke? 5 najčastejších chýb, prečo ženy v tomto veku nevedia schudnúť

Snažíte sa bez úspechu? Možno robíte niektorú z týchto chýb. Prehodnoťte...
 

4 nepriatelia štíhlej línie: TIETO potraviny už viac neraňajkujte

Raňajkujete či vôbec? To, čím odštartujete deň môže do veľkej miery ovplyvniť...
 

Známej speváčke šaman zachránil život. Prečo takto skončila?

Marcella Molnárová (52) tvrdí, že ani v tomto veku sa nemusí v jedle obmedzovať....
 

Máte radi husté polievky a omáčky? Vyskúšajte namiesto múkovej zápražky sliz

Hľadáte ideálnu diétnu potravinu? Uvarte si okru.
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?