Tip redakcii
 

Robiť si tehotenský test dva dni po milovaní nemá zmysel

Robiť si tehotenský test pár dní po milovaní nemá zmysel. Iba zbytočne vyhodíte peniaze.

13. februára 2014, 08:00
Robiť si tehotenský test pár dní po milovaní nemá zmysel. Iba zbytočne vyhodíte peniaze.

Robiť si tehotenský test pár dní po milovaní nemá zmysel. Iba zbytočne vyhodíte peniaze.

Autor: Archív

Tehotenské testy ukazujú výsledok podľa hladiny tehotenského hormónu – HCG v organizme. Lenže, kým sa oplodnené vajíčko neuhniezdi v maternici, je táto hladina pomerne nízka a keby ste si test kupovali hneď po domnelom oplodnení, len zbytočne vyhodíte peniaze.

Ako fungujú?

K oplodneniu totiž nemusí dôjsť priamo počas pohlavného styku. Životnosť spermií v pošve je približne 2 dni. Okrem toho, týždeň až dva môže trvať, kým sa vajíčko zabýva v sliznici maternice a v tele sa vám začne vytvárať tehotenský hormón. Buďte preto trpezlivá a počkajte, kým vám nebude aspoň pár dní meškať menštruácia.

Tehotenské testy, ktoré bežne dostanete v lekárni či v drogérii, zisťujú hladinu HCG z moču a ukážu vám výsledok. Ak je nad určitou hranicou, na teste sa objavia dve čiarky. Skôr, ako si nejaký kúpite, spýtajte sa na jeho citlivosť – čím je vyššia, tým tehotenstvo dokáže odhaliť skôr. A nerozhodujte sa len podľa ceny, drahší test nemusí byť zároveň aj lepší.

Rada Glancu: Test by vám mal ukázať zrozumiteľný výsledok, buď pozitívny, alebo negatívny. Ak si nie ste istá, urobte si o pár dní ďalší.

Pozitívny výsledok však uvidíte aj pri mimomaternicovom tehotenstve. Preto ak sa necítite dobre a máte bolesti, neodkladajte návštevu lekára. Okrem toho, hladina HCG hormónu býva zvýšená napríklad aj pri nádoroch vaječníka.

Nielen pre netrpezlivé

Na trhu je tehotenský test, ktorý sľubuje odhalenie tehotenstva už tri dni po oplodnení. Stojí približne 4 €. Kúpiť si môžete aj digitálny tehotenský test, ktorý vám v prípade pozitívneho výsledku prezradí približne aj to, ako dlho ste tehotná. Zaplatíte zaň okolo 9 €.

Foto: Archív

Ak je pre vás otázka tehotenstva z nejakého dôvodu mimoriadne dôležitá, môžete požiadať lekára o vyšetrenie z krvi. Pretože v nej sa hormón HCG objaví ešte skôr ako v moči. K lekárovi sa vám však neoplatí ísť skôr, ako 10 až 12 dní po predpokladanom oplodnení. Ak vám menštruácia mešká aspoň 7 dní, výsledok tehotenského testu by mal byť jednoznačný.

Ovulačné testy

Zvýšiť šance na úspešné oplodnenie vám môžu pomôcť ovulačné testy. Vybrať si môžete z dvoch druhov:

  • Z testov, ktoré využívajú informácie zo vzorky moču – v nej zisťujú hladinu takzvaného luteinizačného hormónu, ktorá krátko pred ovuláciou výrazne vzrastá. Testy sú jednoduché a ich spoľahlivosť vysoká.
  • Okrem toho existujú testy, ktoré predpovedajú ovuláciu zo vzorky slín. Tester má tvar rúžu a je to v podstate miniatúrny mikroskop, ktorý skúma štruktúru slín v jednotlivých dňoch menštruačného cyklu. V období ovulácie sa štruktúra slín mení z nepravidelnej na papraďovitú. Spoľahlivosť takéhoto testu je však nižšia.

A čo ďalej?

Ak je výsledok pozitívny, k ovulácii príde v rozmedzí od 24 do 48 hodín po ukončení testu. Keď túžite po bábätku, tento čas je najvhodnejší na pohlavný styk.

Autor: Báječná žena/Alena Jurisová
 


 

Vaše diétne tipy

NAHRADÍ CUKOR aj TUK. Nejde o žiadny zázrak, ale opäť o niečo, čo nám ponúka príroda

Neviete sa rozhodnúť medzi medom, stéviou či javorovým sirupom? Skúste...
 

Neuveriteľné! Toto jedli hollywoodske hviezdy na galavečere odovzdávania ocenení Zlatý glóbus!

Pozrite sa, čo skončilo na ich rozmaznaných jazýčkoch. Žeby im nezáležalo...
 

Brzda pre roztiahnuté žalúdky: Skúste sa desať dní stravovať podľa zakladateľa makrobiotiky

Máme za sebou polovicu januára a vy stále nezačali s diétou, hoci ste si to...
 

TIPY od fitnestrénerov: Tieto dobroty môžete jesť bez výčitiek

Manželia Tina a Vlado Zlatošovci ponúkajú vo svojej knihe aj zdravé recepty....
 

Teraz to vyjde! Začínate nový rok chudnutím? Takto dosiahnete trvalé výsledky

To, ako definitívne skoncovať s nadváhou a tukovými vankúšikmi alebo...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?