Tip redakcii
 

Starajte sa o vzťah: 5 najčastejších chýb, ktoré ho ničia viac, ako si myslíte

Aj ten najideálnejší vzťah sa časom môže pokaziť. Robíte aj vy rovnaké chyby?

04. februára 2016, 06:00
Vo vzťahu by ste mali partnerovi dôverovať.

Vo vzťahu by ste mali partnerovi dôverovať.

Autor: Profimedia.sk

Radí: lifekoučka Denisa Nikolova

Na začiatku spolužitia s partnerom ste mali pocit, že s ním prežijete zvyšok života, že stále to bude príjemné a vášnivé. Prešiel však určitý čas a medzi vami sa začínajú objavovať prvé trhliny. Možno sa pýtate: Kde je ten chápajúci a citlivý muž? A podobné otázky na vašu adresu zrejme prenasledujú aj vášho partnera. Čo s tým?

Vzťah = dvaja rozdielni ľudia

„Uvedomte si, že vytvorenie pekného a dlhodobého vzťahu, to je sústavná práca na sebe aj na partnerskom spolužití,“ podotýka Denisa Nikolova. Vo vzťahu ste sa stretli dvaja ľudia, každý z odlišnej rodiny, so svojimi potrebami, s túžbami a predstavami o tom, ako by vaša budúcnosť mala vyzerať. Máte vlastné názory na bývanie, financie či na výchovu detí.

Musíte to všetko zladiť, aby mal váš vzťah pevné základy. Rozprávajte sa, hľadajte kompromisy a robte si spoločné plány do budúcnosti. Inak váš vzťah naberie opačný smer.  Možno si ani neuvedomujete, že robíte chyby, ktoré vaše spolužitie postupne nahlodávajú. Ktoré sú podľa lifekoučky najčastejšie?

1 Zanedbaná komunikácia

Oblasť, v ktorej to v mnohých partnerstvách pokrivkáva. Komunikovať spolu by ste mali otvorene, úprimne a pravidelne, nič neprikrášľujte ani nezatajujte. Nájdite si na seba aspoň 20 minút denne, keď sa budete jeden druhému naplno venovať, vypnite notebook či telefón.

„Za nedorozumeniami sa často skrýva to, že partnerovi prestanete dávať najavo svoje emócie, myšlienky a čakáte, že sám sa všetko dovtípi,“ hovorí Denisa Nikolova.
Lenže váš partner nie je jasnovidec a keď nechápe, čo sa s vami deje, začne sa vám podvedome vyhýbať. Dajte prednosť formulácii viet typu Urobilo by mi radosť... či Bola by som spokojná... pred hnevom či pred skormúteným výrazom.

2 Nevšímavosť

Beriete to, čo pre vás váš partner robí, ako samozrejmosť a jeho povinnosť? Chyba. Skúste ho pochváliť, povzbudiť a poďakovať mu za to. Začnite bežnými všednými vecami, pochváľte ho, ak vynesie smeti, donesie nákup alebo uloží deti do postele. Vzdajte sa výčitiek. Posilníte jeho sebavedomie a on si vás začne viac všímať.

3 Priveľa kritiky

K partnerovým chybám ste kritická, no tie svoje nevidíte? Nič, čo urobí alebo povie, sa vám nepáči? „Zahrniete ho výčitkami skôr, ako si ho vypočujete. Nedáte mu priestor na vysvetlenie,“ uvádza lifekoučka.

V partnerstve sa vyskytujú problémy, ale riešiť by ste ich mali spoločne. Namiesto jednostrannej kritiky radšej povedzte: Nepáči sa mi, že... Prekáža mi, keď... alebo Ako by si to navrhoval urobiť ty?

4 Strata intimity

V priebehu všedných dní zabúdate na to, že aj objatie či pohladenie má svoju moc. Partnerovi tým dávate najavo, že pri ňom stojíte, vyjadrujete mu podporu a lásku. Darujte si navzájom viac pohľadov, dotykov a bozkov. Neobmedzujte intimitu len na spálňu. Objímte sa pri raňajkách, pobozkajte sa pri odchode z domu, túľte sa k sebe pri pozeraní televízie. Podporíte pocit vzájomnosti a spolupatričnosti.

5 Obmedzovanie slobody

Po svadbe ani po začiatku spolužitia sa partner nestáva vaším majetkom. Aj keď zo začiatku chcete byť čo najviac spolu, spoznávať sa a milovať, po čase by ste sa obaja mali vrátiť k svojej práci, k priateľom a ku koníčkom. „Stáva sa, že jeden z partnerov, zväčša ten menej vyťažený, začne mať pocit, že ten druhý s ním už netrávi toľko času. Začne pátrať, kde je, s kým a čo robí,“ hovorí Denisa Nikolova.

No ustavičné otázky, telefonáty, posielanie textových správ začne skôr či neskôr „prenasledovaný“ vnímať ako prílišnú kontrolu a obmedzovanie. Bude mu to nepríjemné, začne reagovať podráždene, namiesto vysvetľovania bude veci radšej zatajovať. Čo s tým? Vo vzťahu by ste mali partnerovi dôverovať. Vnímajte ho ako plnohodnotného človeka, ktorý vie, čo robí. Rešpektujte a vážte si ho. Trvalý a hodnotný vzťah vybudujete na dôvere, nie na kontrole.

Autor: BÁJEČNÁ ŽENA/ Alena JURISOVÁ
 


 

Vaše diétne tipy

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Hviezda nákupných maniačok priznala, že prvý mesiac sa nedotkla ani len...
 

Bez celulitídy aj po štyridsiatke. Silvia Lakatošová pozná recept, ako na to

Silvia Lakatošová hovorí, že za to, ako vyzerá, nemôžu dobré gény. Po dvoch...
 

Fit pred letom: Voňavé chudnutie

Aj vás trápia kilá navyše po dlhej a chladnej zime? Dá sa to vyriešiť jednoducho...
 

Prečo tieto ženy vyzerajú božsky? Pijú olej a jedia vývar z kostí

Už roky majú náš obdiv, páči sa nám ich postava aj pokožka. Skúste dať na ich...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?