Tip redakcii
 

Ste dobrá mama? Málo pozornosti sa na deťoch odrazí

Ak sa nebudete dostatočne venovať svojim deťom, začnú zaostávať za svojimi rovesníkmi...

25. apríla 2014, 10:00
Ak sa nebudete dostatočne venovať svojim deťom, začnú zaostávať za svojimi rovesníkmi...

Ak sa nebudete dostatočne venovať svojim deťom, začnú zaostávať za svojimi rovesníkmi...

Autor: Profimedia.sk

Vraciate sa večer uťahaná z práce, pripravíte večeru, narýchlo skontrolujete deťom úlohy a o desiatej odpadnete do postele. Na deti nezostáva čas? Zmeňte to čo najskôr, inak podkopete ich sebaúctu. Lebo nakoľko im prejavujete pozornosť, natoľko si cenia samy seba.

Radí psychologička Lenka Lipanová z Košíc

Keď je detí (pri)veľa

Byť členom mnohodetnej rodiny má svoje výhody. Dieťa je obklopené väčším počtom súrodencov, čelí viacerým výzvam, čo tvaruje jeho osobnosť. Osvojuje si sociálne zručnosti, ktoré by si inak mohlo vyskúšať až v kolektíve materskej školy. „K výhodám mnohopočetných rodín – za predpokladu, že rodičia si kvalitne plnia svoju rodičovskú rolu – patrí určite to, že deti sú súčasťou širšej rodinnej štruktúry a viacerých väzieb, ktoré formujú ich charakter. Naučia sa podeliť sa, ustúpiť, dohodnúť, súperiť, spolupracovať, naučia sa samostatnosti a starať sa o seba,“ vymenúva psychologička. Ak rodinné vzťahy fungujú na štandardnej úrovni, súrodenci sú vedení k hodnotám ako solidarita, empatia a skromnosť. Rodičia ich vyzývajú, aby sa väčšmi zapájali do domácich prác, pomáhali si navzájom a niekedy aj prebrali menšie povinnosti rodičov. Takto aspoň zakúsia zodpovednosť.

Vydané napospas osudu

Inou školou života prechádzajú deti z viacpočetných rodín s nižším socioekonomickým statusom a vzdelaním. Rodičia si ich spravidla toľko nevšímajú. Deti sú odmalička ponechané samy na seba. Učia sa prebíjať, uchmatnúť si, prežiť. Sústredia sa na základné existenčné potreby. Žiaľ, na dôverný rozhovor, prejav lásky, niet priestoru. A následky? Prinajmenšom to otrasie ich sebavedomím.

„Zanecháva to v nich výrazné negatívne stopy. Skúsenosť dieťaťa patriť do rodiny a jej väzieb spolu s tým, ako ho rodičia vnímajú a dávajú mu najavo, že je pre nich dôležité, je základná skúsenosť formujúca jeho osobnosť, vývin sebaúcty a toho, ako vníma samo seba. Ak rodičom na nás neostáva čas a energia, prípadne nás prehliadajú z iných dôvodov, určite sa to negatívnym spôsobom premietne minimálne do problematického sebavedomia,“ pripomína odborníčka na klinickú psychológiu detí a dospelých.

Partia namiesto rodiny

Namietate, že takáto tvrdá lekcia dieťaťu len prospeje? V určitom smere áno. Dieťa je ostrieľanejšie, samostatnejšie, odolnejšie. Keď spadne „na hubu“, o to ľahšie sa pozviecha a opäť postaví na nohy. Ale tým, že ho budete prehliadať, naučí sa patriť niekde inde. Nájde si partiu, ktorá sa stane jeho novou rodinou. U nej bude hľadať úctu a rešpekt. Tento deficit si bude chcieť vynahradiť aj neskôr. Bude hľadať a bojovať s „rodičovskými autoritami“ po zvyšok života, pretože jeho potreba nebola nikdy uspokojená. Na jeho správaní sa to potom odrazí tak, že sa bude pútať na dominantnejších partnerov. Buď sa z neho stane bábka v rukách manipulátorov, prípadne samo začne manipulovať.

„To, akú skúsenosť si odnesieme z domu od rodičov, podvedome vyhľadávame ďalej vo vzťahoch. Keď človek vyrastá v rodine, kde bol oceňovaný a bol oňho prejavovaný záujem, je si vedomý vlastnej hodnoty a nemusí ju hľadať v iných vzťahoch. Nosí ju v sebe. Ak to tak nie je, takíto ľudia sa ocitajú v nevyvážených vzťahoch. Často sú obeťami týrania alebo tyranmi, čo sa snažia mať vzťahy pod kontrolou, lebo im chýbal pocit istoty,“ upozorňuje Lenka Lipanová.

Prostredné dieťa: znevýhodnené?

Pozíciu si ťažšie získava aj prostredné dieťa v päťčlennej rodine. Kým starší súrodenec je najvzácnejší, mladší zase rozmaznaný. A on má čo robiť, aby sa osvedčil? „V psychológii poznáme aj súbor problémov v rodinách s troma deťmi, nazývaný syndróm prostredného dieťaťa. Má najnepriaznivejšie postavenie. Nemá privilégiá prvorodeného ani najmladšieho. A podľa teórie rodinnej konštelácie vypracovanej viedenským psychológom Alfredom Adlerom sa nachádza v takej pozícii, že za niekým neustále zaostáva, zatiaľ čo ďalší mu dýcha na krk,“ hovorí odborníčka.

Čím je medzi deťmi menší vekový rozdiel – jeden až dva roky –, tým je súrodenecká rivalita väčšia. Narodení v krátkom časovom odstupe bojujú o pozornosť rodičov a miesto v rodine, ako aj v živote. Narodenie ďalšieho dieťaťa s rozdielom väčším ako päť rokov spôsobuje, že dieťa je formované takmer ako jedináčik. Tak sa občas cíti, hoci má starších súrodencov.

Nekupujte si ho!

Chcete posunúť svoje dieťa vo vývine? Venujte sa mu! Psychologička tvrdí, že dieťa, ktoré pocítilo záujem a lásku od rodičov, je na tom vždy lepšie. „Vyrastá s pocitom, že je pre rodičov dôležité a hodné lásky. Vo vývine potom o to väčšmi napreduje. Vzniká silné puto umocňované spoločnými zážitkami. To je nenahraditeľná skúsenosť, keď sa rodič svojmu dieťaťu aktívne venuje a je citovo prítomný v jeho živote,“ hovorí Lenka Lipanová. Zdôrazňuje však, že dovolenka na Tahiti alebo nákupy v drahých nákupných centrách nemajú tú istú kvalitu ako opekačka v záhrade alebo spoločenská hra za jedným stolom. Ak aj dieťa perfektne materiálne zaopatríte, to z vás ešte nerobí dobrú matku.

Foto: profimedia.sk

Urobte si pohodu

Stará múdrosť hovorí, že keď sa vám narodí dieťa, stanete sa jeho dlžníkom. Či veríte, alebo nie, je to veru tak. Rodičovská rola znamená byť v pohotovosti 24 hodín denne, až kým dieťa nedospeje. Najkritickejšie obdobie, keď vás najväčšmi potrebuje, je vek do troch rokov. Podľa odborníčky je vtedy doslova závislé od vašej starostlivosti, pretože sa zakladá pôdorys jeho osobnosti, na ktorom sa ďalej vyvíja jeho osobnosť. Počas života prechádza rôznymi vývinovými úlohami a situáciami. Preto sa iný prístup vyžaduje vo veku školskej dochádzky, iný v puberte a v mladom dospelom veku.

Aj keď ste v týždni maximálne vyťažená prácou, vynahraďte to deťom cez víkend. No nestresujte sa, či ste pre ne pripravili dostatočne stimulujúci program. „Pokojne môžete preležať sobotu v pyžamách pred telkou, nosiť si dobrôtky do postele a zhovárať sa. Rodina má byť synonymom pohody a istoty. Všetko ostatné je menej dôležité. Nemusí byť večne vyupratované. Dom bude stále domovom, aj keď môžete napísať Milujem ťa prstom do prachu na nábytku,“ uzatvára psychologička.

Autor: Báječná žena/Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Ste dobrá mama? Málo pozornosti sa na deťoch odrazí
Báječná žena/Mária Ukropcová