Tip redakcii
 

V Amerike fičia feromónové zoznamovacie večierky

Feromónové zoznamovacie večierky vás spária podľa toho, či si voniate. Bláznivé? Možno, ale v Amerike to zaberá.

18. septembra 2013, 09:00
Už ste počuli o feromónových večierkoch?

Už ste počuli o feromónových večierkoch?

Autor: profimedia.sk

Kašlite na to, že máte päť kíl navyše. A že vám pribudla ďalšia vráska. Príťažlivosť medzi pohlaviami nie je o tom, či sa jeden druhému páčite, ale či sa vám páči vôňa toho druhého. Aspoň tak to tvrdí Judith Praysová, filmárka a raperka z Long Beach v Kalifornii, ktorá už dva roky organizuje po celej Amerike feromónové zoznamovacie večierky. Na nich sa ľudia „nešacujú“ podľa výzoru, ale nosom. Navzájom sa ovoniavajú.

Ako to prebieha?

Z vedeckého pohľadu nie je Judith Praysová vôbec vedľa. Feromóny sú chemické signály vylučované živými organizmami, ktoré vyvolávajú u hmyzu aj niektorých cicavcov vrátane ľudí sexuálnu príťažlivosť. Tieto zázračné afrodizikálne signáliky vylučujeme v pote a ostatných telesných tekutinách. Paradoxne, je to teda náš pach, čo opačnému pohlaviu vonia a priťahuje ho, a tak účastníci feromónovej zoznamky tri noci spia v tom istom bavlnenom tričku. Dezodorant aj parfum sú zakázané. Tričko potom stačí zabaliť do plastikového vrecka s uzáverom a priniesť so sebou na zoznamovací večierok.

Dievčenské dostanú ružovú nálepku, mužské modrú a každé z nich aj číslo, ktoré pozná iba majiteľ trička. Napáchnuté dôkazy sa položia na stôl a účastníci párty ich jedno po druhom ovoniavajú. Padlo vám niektoré tričko do nosa? Tak sa odfotíte s plastovým vreckom, v ktorom je zabalené, obrázky si všetci pozriete na projektore a keď zbadáte niekoho z hostí s vaším kúskom oblečenia, môžete sa mu prihovoriť.

Čo býva občas problém, lebo na podobných večierkoch sa často stretne aj 500 účastníkov. A ak sa nestihnete pretlačiť k adeptovi, ktorému vaše tričko najviac voňalo? Nevadí, na konci sa urobí fotoalbum a organizátori ho zavesia na Facebook. Všetky obrázky dostanú tag, a tak svojho vyvoleného „vyvoňanca“ môžete kontaktovať aj neskôr.

Funguje to?

Na poslednej zoznamovacej párty v Los Angeles, ktorá prebehla v apríli, sa dalo dokopy 40 párov a dvanásť z nich randí stále. Najväčšiu popularitu medzi mužskými nosmi získala 25-ročná Sara Nachlisová, lebo jej tričko sa páčilo hneď deviatim chlapíkom. „Asi im pekne voniam, no ja som si vybrala iba jedno tričko. Jeho majiteľ bol celkom sympatický, ale keď sme sa začali rozprávať, už sa mi nezdal taký zaujímavý. Na večierku sme sa síce trochu bozkávali, no po ďalšom stretnutí netúžim. Verím, že feromóny pri prvej príťažlivosti fungujú, ale na vzťah to asi nestačí.“

Že ide skôr o príležitosť na nezáväzný sex či krátkodobý vášnivý vzťah, potvrdzuje aj umelec Scott Thrift z Brooklynu. Ten sa na feromónovej párty v New Yorku úspešne zoznámil s mladou slečnou a potom sa stretávali ešte pol roka. „Takýto spôsob zoznamovania je vtipný, ale je to skôr lekcia z evolučnej biológie než základ pre vážny vzťah. My ľudia sme stále len zvieratá. Šelmy, ktoré sa riadia živočíšnymi pudmi, aj keď sami seba presviedčame, že sme na vyššej úrovni. Ale feromónový večierok to potvrdzuje.“ Ani organizátorka Judith Praysová netvrdí, že páriky z jej párty spolu zostanú až do smrti.

„Feromóny vysielajú prvotný sexuálny impulz, čo je síce na začiatku vzťahu dôležité, ale večnú lásku a príťažlivosť vám to nezaistí. Ja však nie som žiadny psychológ, ale hostiteľka. Beriem to ako spoločenský experiment a ak funguje pre tých, ktorí sa doň prihlásia, teším sa,“ dodáva Judith, ktorá ako biznismenka poskytuje služby, o ktoré je záujem. A feromónové večierky nie sú zadarmo. A nie sú ani lacné.

Čo na to vedci?

Ak však nemáte priveľké očakávania a nesnívate hneď o bielych šatách, môže byť takáto skúsenosť spestrením sexuálneho života. Aspoň si pri zoznamovaní odpustíte nekonečnú výmenu mailov na nete. Aj nervozitu pred prvým rande či nudnú konverzáciu, keď z vás každé slovo lezie ako z chlpatej deky a už po piatich minútach začnete rozmýšľať, ako sa z trápneho stretnutia čo najrýchlejšie vypariť. A to najlepšie nakoniec. Feromónové párty nápadne pripomínajú takzvaný experiment so spoteným tričkom.

Uskutočnil ho v roku 1996 švajčiarsky biológ Claus Wedekind, keď požiadal mužských študentov, aby nosili jedno tričko dva dni bez opratia. Napáchnuté tričká dal potom ovoňať svojim ženským študentkám, ktoré si zvolili tie, čo ich najviac sexuálne priťahujú. Ukázalo sa, že dievčatá si inštinktívne vyberajú chlapcov, s ktorými majú potenciál priviesť na svet geneticky najzdravších potomkov.

Bez nábehu na cukrovku, astmu či Downov syndróm. A ak ženský imunitný systém z pachu trička zachytil, že pri potenciálnom párení by mohol nastať zádrh, tričko dotyčnej jednoducho smrdelo... Biologické zákonitosti totiž nepustia. Geneticky najvhodnejšieho partnera sme schopní rozpoznať úplne jednoducho. Čuchom! A nie je láska náhodou len pekné pomenovanie pre to, aby svet nevymrel?

Čo sú feromóny?

Tieto chemické látky vylučujú živé organizmy a vyvolávajú určitú spoločenskú reakciu u rovnakého druhu živočícha či rastliny. Sú to hormóny účinkujúce mimo tela, strašia, varujú pred nebezpečenstvom, upozorňujú na prítomnosť potravy, bránia teritórium. Cicavcom, vrátane ľudí, slúžia aj ako „vysielače“ sexuálnej energie. Vedci tvrdia, že ľudia, ktorí produkujú vyššie množstvo feromónov, sú pre opačné pohlavie atraktívnejší. A vôbec nezáleží na tom, ako feromónmi nabitý šťastlivec vyzerá… Ak ich nemáte dosť, môžete sa spoľahnúť na feromónové voňavky, mydlá a telové mlieka.

Autor: EMMA/ Broňa Duhanová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Už dala dole 3 kilá! Erika Barkolová prezradila svoj chudnúci plán

Moderátorka na vlastnej koži skúša, či je pravda, že po štyridsiatke idú...
 

Sexi fotky: Zuzana Belohorcová nafotila ďalšie šteklivé zábery, pozrite sa na jej telo!

Vypracovala si síce ukážkovú figúru, no jej manžel je na nervy. Vieme prečo....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
V Amerike fičia feromónové zoznamovacie večierky
EMMA/ Broňa Duhanová