Tip redakcii
 

Viete sa rozumne hádať? Do sporov neťahajte minulosť

Viete sa hádať? Mali by ste! Iba tak dokážete z partnerského konfliktu vyťažiť čo najviac. Poradíme vám, ako na to.

03. marca 2014, 08:00
Viete sa hádať? Mali by ste! Iba tak dokážete z partnerského konfliktu vyťažiť čo najviac. Poradíme vám, ako na to.

Viete sa hádať? Mali by ste! Iba tak dokážete z partnerského konfliktu vyťažiť čo najviac. Poradíme vám, ako na to.

Autor: Profimedia.sk

Hádky sa vždy podpíšu pod kvalitu vášho vzťahu. A nielen deštruktívne. Môžu vás s partnerom zblížiť, prehĺbiť vzťah. Ale iba vtedy, keď ste obaja ochotní robiť ústupky a dohodnúť sa.

Radí psychológ František Skokan

Ideál je na dosah

Jedno telo, jedna duša. Aj vy si takto predstavujete ideálny vzťah? Škoda, že nejde tak ľahko premietnuť do reality. Môžete sa však k nemu priblížiť. A to výmenou názorov. Tie vám totiž umožňujú otvárať sa a bližšie spoznať. Ako sa hovorí – pravá tvár človeka sa najlepšie ukáže pri konfrontácii. „Hádka je v podstate riešenie konfliktu. Je to však aj spôsob vzájomnej komunikácie, ktorý partnerov zbližuje a pri ktorom sa lepšie spoznávajú,“ načrtáva na úvod psychológ.

Viete však, čo je na hádke to najlepšie? Vzťah môže aj upevniť. Aby sa dostavil požadovaný efekt, je nutné ukončiť ju v prospech vás oboch. „Ak dvojica nájde riešenie vyhovujúce obidvom stranám, je to pozitívum, ktoré posúva vzťah dopredu,“ prekvapuje odborník. „Pritom treba zohľadniť aj potreby protistrany, aby sa škriepka skončila výsledkom výhra – výhra. Nech obaja majú z toho úžitok. Povedané jednou vetou – nehrajte proti sebe, ale hrajte spolu,“ nadväzuje psychológ. To sa dá najľahšie dosiahnuť, ak ovládate aspoň sčasti kritériá takzvanej konštruktívnej hádky. Otestujte sa, či ste v nich dobrá.

Kompromisy sú krysy

Ocitli ste sa už v situácii, keď ste súhlasili s ústupkami iba naoko, no v skutočnosti ste ich neprijali? Z pohľadu odborníka je to veľký risk. „S kompromismi je to podobné ako spieva Elán vo svojej pesničke – kompromisy, to sú krysy. Ak obe strany ustúpia zo svojich požiadaviek, ale nestotožnia sa s nimi, majú potom pocit prehry a snažia sa nabudúce v rámci hádky vyjednať si viac ústupkov od druhej strany,“ dôvodí Skokan. Výsledkom zväčša býva ešte väčšia roztržka, lebo porazený opakovane svojmu náprotivku víťazstvo nedaruje.

Poznáte jeho hranice?

Počas konfliktu je ľahké nechať sa strhnúť. Niekomu vyhŕkne slza, sprosté slovo, niekomu vystrelí ruka. Ak to nechcete prehnať, mali by ste vedieť jedno. Každý má svoj pohľad na vec, podobne ako mieru, keď preňho kvapne povestná posledná kvapka. Čo znesiete vy, nemusí váš partner. Počas hádky sa totiž zvykneme správať podľa toho, aký vzor sme si odkukali od rodičov a súrodencov.

„Jedna aj druhá strana má snahu riešiť situácie tak, ako bola doteraz naučená. Hranica únosnosti je stanovená minulými skúsenosťami – teda, ako sa hádalo v prvotných rodinách oboch partnerov. Treba si uvedomiť, že každý má hranicu únosnosti rozdielnu. Najhoršie vnímame útoky na vlastnú nedotknuteľnosť,“ vysvetľuje psychológ.

Stop výčitkám

Jedno z kritérií konštruktívnej hádky hovorí – nezamieňať si slovné útoky s výmenou názorov. Hádkou rozhodne nie je, keď svojho vyvoleného častujete nadávkami za to, že jeho vinou sa zafarbila bielizeň v práčke, že sa ani len cez víkend neobťažuje urobiť raňajky alebo si necháva po baroch, aby ste mu platili účty. Zasypávanie výčitkami či obviňovanie z rôznych úmyslov je útočenie. Keď sa s ním dostanete do sporu, buďte férová. Nevyťahujte staré hriechy. Čo bolo, bolo.

Foto: Profimedia.sk

V prípade, že váš chlap získa v argumentovaní prevahu, neprivolávajte si nikoho na pomoc, len aby ste spor neprehrali. Bola by to podpásovka. Zdržte sa vulgárností a agresívneho vystupovania. Ste predsa žena, čo má úroveň, či nie? Hlboký nádych, výdych a tú papuču, čo držíte v ruke, si naspäť obujte. Takéto správanie je typické pre hysteričky, ktoré nemajú nad sebou kontrolu. V stave emočného napätia sa len ťažko dokážete s partnerom na niečom zhodnúť.

„Len čo sú v hre nahromadené emócie, dochádza k mocenskému boju, v ktorom si partneri chcú presadiť len to svoje. Nejde už o prijatie kompromisu, ale o výhru jednej strany. Výsledok je potom prehra – prehra, teda obidve strany strácajú,“ dopĺňa odborník.

Stavte na úprimnosť

Riadite sa uvedenými radami, no aj tak to nestačí? Možno nie ste dostatočne otvorená. Do manuálu, ako viesť hádky, jednoznačne nepatrí maskovanie citov. Chlap si rozpaky na vás všimne. Prezradia mu to vyhýbavé pohľady a odpovede. Takto mu zaručene dáte podnet, aby vás začal podozrievať. Neodporúča sa ani sústavné prerušovanie. To je to isté, akoby ste mu chceli povedať – už sa konečne stopni, aj tak trepeš nezmysly.

„Okrem dodržania zásad konštruktívnej hádky je dôležité vyvarovať sa komunikačných chýb, ako je skákanie do reči, nálepkovanie toho druhého, pripisovanie postranných úmyslov, neúprimnosť vo vyjadrovaní a opisovaní svojich pocitov, odbiehanie od témy, vyjadrovanie pocitov okľukou a nesúlad verbálnej a neverbálnej komunikácie,“ vyratúva František Skokan.

Správne načasovanie

Ak sa vás niečo dotklo, nevybaľujte to na partnera hneď začerstva. Vhodné nie je ani odkladať to každý večer na ten ďalší. Medzičasom môžete všeličo pozabúdať, k čomu bude lepšie sa už nevracať. Diskusia by teda mala nasledovať v krátkom čase po kritickej udalosti. „Aj tu platí, že nie všetko sa je také horúce, ako sa uvarí. Preto je dobré počkať, kým sa partneri mierne schladia. Ale nie zase, aby úplne vychladli, lebo to potom znamená, že riešenie problému odložili alebo pri riešení už zabudli na zásadné veci, každý si pamätá len tú svoju krivdu. Ani pri diskutovaní o problémoch nesmieme zabudnúť na to, že spravodlivosť bez lásky je krutosť,“ prízvukuje odborník.

Autor: Báječná žena/Mária Ukropcová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Viete sa rozumne hádať? Do sporov neťahajte minulosť
Báječná žena/Mária Ukropcová