Tip redakcii
 

Vy a vaša sestra: Ste kamošky alebo nepriateľky?

Krv nie je voda.. Je sestra vaša najlepšia kamoška alebo úhlavný nepriateľ?

24. januára 2014, 08:00
Krv nie je voda.. Je sestra vaša najlepšia kamoška alebo úhlavný nepriateľ?

Krv nie je voda.. Je sestra vaša najlepšia kamoška alebo úhlavný nepriateľ?

Autor: Archív

„Na svete sú veci, čo sú krásne, tvoja sestra mi ich dala, to je jasné. To, čo mi ty dávaš, to je málo, opýtaj sa sestry, čo sa stalo,“ spieva Igor Timko v pesničke Ty a tvoja sestra. Sestry vedia byť poriadne komplikované. Na jednej strane najbližší človek, no sestra dokáže byť aj poriadna mrška a dokonale otráviť život.

Podľa psychológov sú práve sesterské vzťahy tie najzložitejšie zo súrodeneckých. Sestru môžete milovať, no aj nenávidieť. Najmä ak sa medzi vás dostane závisť a žiarlivosť. A vtedy zabúdate, že sesterstvo nie je boj kto z koho.

Uverila som jej, že som pre ňu dôležitá

„Vždy si bola a budeš tá vyššia a krajšia. Ľudia ťa milovali, vždy smerovali k tebe, preto som ťa začala tak nenávidieť a úplne ťa ignorovať,“ vyznáva sa vo svojej pesničke Lily Allen. Snažila sa ňou svojej o päť rokov staršej sestre vysvetliť, prečo sa s ňou v puberte tak hádala. „Pieseň bola pokusom o uzmierenie,“ priznala Lily a asi to vyšlo, lebo spolu so sestrou si založili módnu značku Lucy in Disguise. Stále sa však vraj dokážu poriadne pohádať.

A ktoré sestry nie? Ak ste sa v detstve bili ako divé psy, ničili si navzájom hračky, v puberte rozstrihávali šaty a ako dospelé ženy ste najlepšími kamarátkami, máte šťastie.

Lucia si to myslela tiež, hoci so svojou sestrou nemala nikdy ideálny vzťah. „Monika je mladšia, vždy bola oveľa krajšia, športovo nadaná, chlapi sa okolo nej točili, zatiaľ čo ja som drevo. Závidela som jej, robila jej rôzne schválnosti a ju zas bavilo urážať ma a ponižovať. Keď som sa vydala a ona odišla robiť modelku do zahraničia, úplne sme sa odcudzili a nekomunikovali spolu niekoľko rokov. Prekvapilo ma, keď mi zrazu zazvonila pri dverách, vrhla sa mi do náruče a doniesla kopu darčekov. Vraj si uvedomila, aká som pre ňu dôležitá. Uverila som jej.“

Z môjho domu si niečo odniesla. Alebo skôr niekoho

Monika sa Lucii vkradla do života a ona mala skutočne pocit, že si dokážu vynahradiť stratené roky. „Rodičov už nemáme, a tak by mi sestra mala logicky byť najbližším človekom. Tvrdila mi, že sa zmenila, a ja som jej dovolila, aby sa k nám do domu nasťahovala. Muž bol najprv proti, ale presvedčila som ho. Veď je to moja sestra.“ Po dvoch mesiacoch sa Monika rozhodla odsťahovať. Nie však sama.

Z Luciinho domu si niečo odniesla. „Kedysi mi kradla šminky a teraz mi ukradla manžela. Ani neviem, ako dlho to medzi nimi trvalo. Pobalil si veci a povedal mi, že mi nikdy nechcel ublížiť, ale konečne stretol ženu svojich snov. Pritom sme boli dovtedy šťastní. Alebo som si to len naivne namýšľala?“

Keď sa Lucia šokovane spýtala svojej sestry, ako jej to mohla urobiť, tá ju len vysmiala. Vraj ju celé detstvo rodičia protežovali a ona tým trpela. „Nezmohla som sa na slovo, keď mi šplechla do tváre, ako som vždy mala všetko a ona nič. Zrejme aj to, že mám dom a muža, brala ako sesterskú nespravodlivosť, a preto sa rozhodla vziať mi aspoň chlapa. Ako hračku. Čo som jej urobila? Veď to ja som jej vždy závidela, ani vo sne by mi nenapadlo, že by to mohlo byť aj naopak.“

Otec ju zasypával peniazmi, ja som musela makať

Monika sa s mužom svojej sestry pohrala a pustila ho k vode. Ten sa s prosíkom vrátil naspäť a Lucia ho prijala. Nedokáže mu však už nikdy odpustiť a svoju sestru definitívne vyčiarkla zo svojho života. Problémy medzi sestrami vyvoláva najčastejšie žiarlivosť a závisť – a väčšinou za to môžu rodičia. Ak sa k deťom nesprávajú rovnako, môže to spôsobiť doživotné krivdy – najmä, pokiaľ ide o sestry.

„Otec si našiel milenku, keď sme mali s mojou sestrou dvojičkou trinásť rokov. Mama tým veľmi trpela a zatiaľ čo ja som otcovi dávala najavo, ako sa na neho hnevám, sestra to robila naopak. Podlizovala sa mu a keď bola u nás tichá domácnosť, ona jediná sa s ním rozprávala. Otec jej bol vďačný, nosil jej darčeky, dal kreditky, vďaka ktorým si mohla vyberať z jeho účtu. Jasné, že sme sa preto do krvi hádali a aj keď sme dvojičky, začali sme sa odcudzovať,“ hovorí podnikateľka Katka.

Jej rodičia sa rozviedli, no otec neprestal sestru dvojičku dotovať. Katka si musela na seba zarobiť sama, brigádovala už počas školy, robila na dve zmeny, zatiaľ čo jej dvojička si užívala bezstarostný život.

Ona za to nemohla, to otec

„Otec pred rokom prišiel o prácu, skrachovala mu firma, a tak sa aj pre sestru skončilo obdobie sladkého ničnerobenia a zároveň plnej peňaženky. Zrazu bola bezradná, dlhé roky bola zvyknutá, že otec sa postará, a nedokázala sa postaviť na vlastné nohy. Kým ja mám kariéru, podnikanie, muža a dieťa, moja sestra je ešte stále dieťaťom.“

Napriek tomu, že v puberte svoju sestru začala nenávidieť, teraz sa Katka rozhodla, že jej pomôže postaviť sa na nohy. „Vzala som ju do svojho podnikania, požičala peniaze. Čo som jej mala povedať?! Tak ti treba, aspoň konečne vieš, ako som sa cítila? Nemôže za to ona, ale otec. Konečne sa naše vzťahy zlepšujú. Ale to dvojičkovské napojenie, ktoré sme mali v detstve, sa medzi nami vytratilo.“

Zabudnite na staré krivdy

Ak sa vám stalo niečo podobné, jeden alebo obaja rodičia uprednostňovali vašu sestru, je čas hodiť detstvo za hlavu a pokúsiť sa s ňou začať vychádzať s čistým štítom. Oplieskavať si o hlavu staré krivdy nikdy nikomu nepomohlo.

Možno ste staršia a mali ste potrebu svoju sestru chrániť, v dospelosti jej to pekne lezie na nervy, a tak sa hádate pre hlúposti. Možno ste mladšia a v sestre ste mali vzor a teraz ste šokovaná, keď vidíte, že si nevie poradiť so svojím životom. Možno ste vždy boli tak odlišné, ako len sestry môžu byť. Aj keď máte rovnaké gény, farbu vlasov aj veľkosť nosa. Vaša sestra vám môže byť všetko, len nie ľahostajná. Dokáže byť najsilnejší spojenec, ale tiež nepriateľ.

Zneužila, že o mne všetko vie

„Nie je súrodenectvo pri tom všetkom dobrom aj istým druhom väzenia? Kde inde sa človek dostáva do situácie, že musí tráviť množstvo času s niekým, koho si nevybral?“ Píše vo svojej knihe Súrodenecké vzťahy český psychológ Tomáš Dvořák. Podľa neho čím je menší vekový rozdiel medzi súrodencami, tým je ich vzťah tesnejší a spory búrlivejšie.

S málokým hovoríte tak na rovinu ako so svojou sestrou. Zažili ste toho spolu toľko, že o sebe viete všetko, sestre často nedokážete odpustiť ani maličkosti, ktoré by ste kamarátke hneď prepáčili. Sestre, s ktorou máte dobrý vzťah, sa zdôveríte so všetkým. A dobrá sestra to nikdy nezneužije proti vám. Je veľký rozdiel, keď na vás v detstve nabonzovala, že ste rozbili vázu, a keď vám v dospelosti ublíži a zradí vašu dôveru.

„Uvedomila som si, že som sa svojej sestre vyrozprávala z manželských problémov, presne vedela, čo má môj muž rád, čo mu chýba. Dokonale to využila proti mne. Nielenže som jej naivne vytárala naozaj intímne veci, a vedela, že som v niektorých veciach prudérna, ale použila to proti mne, aby môjmu mužovi splnila to, čo som ja nedokázala,“ spomína dvojnásobne podvedená Lucia.

Nezáviďte, radšej sa inšpirujte

Ak sa k vám rodičia v detstve správali rovnako, nemuseli ste si závidieť, a tak máte slušný predpoklad, aby ste spolu vychádzali aj ako dospelé baby. No ak máte pocit menejcennosti, pravdepodobne sa to s vami bude ťahať ako žuvačka. Preto sa ho musíte zbaviť.

V tieni slávnej sestry žije napríklad Solange Knowles, sestra božskej Beyoncé, ktorá tiež spieva, no nikto z nej nepadá do kolien ako z jej sestričky. Monicu, sestru Penélope Cruzovej začali režiséri obsadzovať, až keď sa začalo dariť jej slávnej sestre v Hollywoode. Pre rozumné baby je šikovná sestra dobrou inšpiráciou. Sestra Hilary Duffovej Haylie sa rozhodla spievať po tom, čo prvýkrát videla svoju sestru na pódiu.

Foto: Archív

Spravte si z nej najlepšiu kamošku

Väčšina sestier slávnych žien sa dušuje, že by im ani nenapadlo na svoje sestričky žiarliť. Ale veriť sa im tak úplne nedá. Súrodenecká rivalita funguje už od skorého detstva, keď bojujete o pozornosť rodičov. „Úspešní súrodenci sú výzvou, ale zároveň aj stresom,“ tvrdí psychológ Novák. Čím ste súťaživejšia, tým to bude pre vás ťažšie.

Je však hlúposť snažiť sa vo všetkom vyrovnať sestre, ak má ona rodinu a vy ešte nie, nie je to žiaden dôvod na to, aby ste sa cítili menejcenne. Nemá význam pokúšať sa presadiť v tom istom odbore ako sestra, ak máte bunky na niečo iné. Prestaňte sa so sestrou porovnávať. Už nemusíte bojovať o uznanie rodičov a počítať, či náhodou pod stromčekom nenašla viac darčekov.

Spravte si z nej spojenkyňu a najlepšiu kamošku. Ak jej závidíte kariéru a peniaze, myslite na to, že ona vám možno závidí fungujúci vzťah. Aj milujúce sestry sa majú občas chuť pozabíjať. Keď to ostane len pri tej chuti, je to v poriadku...

Autor: EMMA/Naďa Uličná

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Vy a vaša sestra: Ste kamošky alebo nepriateľky?
EMMA/Naďa Uličná