Tip redakcii
 

Vychovávate deti sama? Držte sa našich rád

Žiaľ, takáto situácia nie je na Slovensku nezvyčajná. Rozvádza sa každé druhé manželstvo a rozchody neobchádzajú ani vzťahy „bez papiera“.

02. septembra 2013, 13:00
Čo robiť, ak vychovávate deti sama?

Čo robiť, ak vychovávate deti sama?

Autor: profimedia.sk

V podobnej situácii je mnoho detí. Neúplná rodina však nemusí pre dieťa automaticky znamenať horšie výchovné podmienky. Preto sa nedajte odradiť poznámkami, že deti, ktoré neformuje otcovská ruka, budú rozmaznané, nesamostatné a panovačné. Aj ako osamelá mama ich dokážete vychovať tak, aby boli citovo a emociálne zdravé, teda normálne. Dôležité je fungujúce domáce zázemie.

Doprajte si odstup

To, že svoje deti vychovávate prevažne alebo úplne sama, je často veľkým bremenom na vašich pleciach. Vtedy sa môžete „stratiť“ v množstve povinností a starostí a začať pochybovať o tom, či svojich potomkov vychovávate dobre. Preto nezaškodí, ak si umožníte pozrieť sa na svoj spôsob výchovy s odstupom. „Ak hľadáte spätnú väzbu na to, ako sa vám darí vychovávať deti bez prítomnosti ich otca, hľadajte ju v tom, ako komunikujú s ostatnými, medzi kamarátmi, v škole,“ radí odborníčka.

Treba ho nahradiť?

Najmä od nástupu do puberty, čo je okolo dvanásteho roku veku, dieťa mužský vzor veľmi potrebuje. Je pritom jedno, či je to chlapec, alebo dievča. Ak si však hľadá náhradu samo, nemusí to dopadnúť šťastne – môže sa ňou stať nevhodná partia alebo dospelý, ktorý sa vám nemusí pozdávať. No takisto môže byť mužským vzorom láskavý učiteľ alebo trpezlivý tréner v športovom krúžku, či starý otec, váš brat, alebo iný mužský príbuzný, ku ktorému máte dôveru a s ktorým si rozumejú aj vaše deti. Ideálne je, ak spolu žijete v jednej domácnosti alebo tento muž býva v blízkom okolí.

Môže s vami občas chodiť na výlety, pomôcť vám v domácnosti aj pri výchove. „Sama môžete v období dospievania detí pocítiť, že potrebujete mať pri sebe muža, o ktorého sa dá oprieť. Vtedy sa deti môžu správať hranične a takéto situácie sa riešia ľahšie s mužskou autoritou,“ dodáva odborníčka.

Mužský prístup je dôležitý

Prítomnosť a súhra oboch výchovných prístupov, mužského aj ženského, majú svoj význam. Deti sa potrebujú naučiť, ako by sa mali správať ony, aj to, ako sa správajú ľudia opačného pohlavia. Ak otec nie je súčasťou rodiny, je pre dieťa problém utvoriť si obraz o mužskom správaní aj vzťah k svetu chlapov, nezáleží pritom, či je dieťa chlapec, alebo dievča.

Len ja a deti

Priveľa bolesti býva vždy na škodu. Ak ste veľmi sklamaná z rozpadnutého vzťahu a zanevreli ste na mužov, takýto prístup škodí nielen vám, ale aj vašim deťom. Zúženie vášho životného priestoru len na „ja a deti“ má svoje riziká. „Vaše deti by mali mať možnosť vidieť a zažiť aj iný výchovný prístup, ženy aj muža. Napríklad v rodinách vašich priateľov a známych, u starých rodičov či u iných príbuzných a podobne,“ radí psychologička. Uzavretie sa medzi steny vášho bytu, do svojho mikrosveta by vaše deti ochudobnilo.

„V takých prípadoch bývajú deti úzkostlivejšie, snažia sa dominovať v kolektíve, je zložitejšie s nimi vyjsť a ťažšie sa prispôsobujú okoliu, no závisí to aj od toho, ako dlho ste na ne sama,“ upozorňuje Zuzana Pajonková. Preto nezabudnite ostať sama sebou, dospelou osobou a ženou, nielen matkou. Rovnako nie je dobré, ak sa snažíte deťom vynahrádzať neprítomnosť otca tým, že im doslova slúžite. Samy nemajú žiadne povinnosti, nie sú ochotné ani schopné postarať sa o seba. „Takéto deti potom nie sú obľúbené, pretože aj od ostatných, dokonca od detí, vyžadujú takýto servis. Takisto zvyčajne rady pútajú pozornosť a nedokážu spolupracovať,“ varuje odborníčka.

U dieťaťa si všímajte:

 • má problémy začleniť sa do kolektívu?
 • je príliš úzkostlivé?
 • potrebuje byť stredobodom pozornosti? Vaše obavy by boli oprávnené iba vtedy, ak by ste si na tieto otázky odpovedali kladne. No aj v takomto prípade môžete s pomocou psychológa ešte mnohé korigovať, deti viac posmeľovať, viesť k samostatnosti a spolupráci s ostatnými.

Rola chlapa vo výchove

 • menej deti kontroluje, poskytuje im viac nezávislosti
 • žiada od nich väčšiu samostatnosť, čím ich postupne pripravuje na odchod do života
 • podnecuje ich vlastnú aktivitu
 • predkladá im nové výzvy a náročnejšie úlohy
 • je dôležitý pre dozretie detí smerom k dospelosti
 • často s ním súťažia, čím sa zvyšuje ich sebavedomie, lebo sa merajú s niekým, koho obdivujú, alebo ho dokonca porazia
 • posilňuje ich odvahu a ochotu riskovať 
 • vie im lepšie priblížiť všetko nové a nepoznané 
 • ako autorita sa stavia proti ich rozmarom
 • chlapcovi je vzorom, podľa ktorého bude ďalej nadväzovať kontakty v ďalšom živote
 • dievčaťu pomáha objavovať a budovať svoju ženskosť a materské sklony
 • bez ohľadu na pohlavie detí im pomáha nájsť cestu k vlastnej sexuálnej orientácii a svoj vzťah k opačnému pohlaviu

Zlý nie je dobrý

Ostávať vo vzťahu s otcom detí len preto, aby nevyrastali bez mužskej autority, nie je správne. Ak je muž agresívny, rodinu tyranizuje, ponižuje vás či deti, alebo holduje alkoholu, nie je pre deti dobrým otcom! Dajte sebe aj im šancu žiť dôstojne, hoci bez muža.

Nový partner na obzore?

Má váš nový partner právo vychovávať vaše deti z predchádzajúceho vzťahu? „Ak ich živí, má právo usmerniť ich,“ odkazuje Zuzana Pajonková.

Autor: Báječná žena/ Sylvia Dernárová

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Vychovávate deti sama? Držte sa našich rád
Báječná žena/ Sylvia Dernárová